Խորհրդարանում հյուրընկալվել է Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը
Ազգային ժողովի Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի անդամներն ապրիլի 1-ին հանդիպել են ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աոկի Յուտակայի հետ:
Ողջունելով նորանշանակ դեսպանին խորհրդարանում` Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Բաբկեն Թունյանը շնորհավորել է Աոկի Յուտակային պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Պատգամավորը շնորհակալություն է հայտնել մինչ օրս ամենատարբեր ուղղություններով Ճապոնիայի կողմից Հայաստանին ցուցաբերված աջակցության համար: «Խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ֆինանսական, սոցիալական, տեխնիկական աջակցությանը, այլ նաեւ արտաքին քաղաքականության բնագավառում Ճապոնիայի որդեգրած հավասարակշիռ դիրքորոշմանը»,- նշել է Բաբկեն Թունյանը:
Բարեկամական խմբի անդամները, խոսելով տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին, ընդգծել են, որ այն շարունակում է մնալ լարված եւ խոցելի: Նշվել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է գերի պահել մեր հայրենակիցներին, ՀՀ ինքնիշխան տարածքի զգալի մասը գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, չի դադարում Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը: Ընդգծելով տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը` բարեկամական խմբի անդամները նշել են, որ այդ նպատակին հասնելու համար կարեւոր է գործընկեր երկրների աջակցությունը, ինչպես նաեւ թիրախային հայտարարությունները եւ քայլերը` զսպելու Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիայի հավակնությունները:
Պատգամավորները բարձր են գնահատել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար հայրենակիցներին Ճապոնիայի ցուցաբերած աջակցությունը:
Քննարկվել են մի շարք ոլորտներում երկկողմ գործակցության զարգացման հնարավորությունները: Կողմերը համաձայնել են, որ տնտեսական համագործակցության հարցում առկա է չիրացված ներուժ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպանը նշել է, որ Ճապոնիան ուշադրությամբ հետեւում է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին, հայ-ադրբեջանական բանակցություններին: Աոկի Յուտակայի խոսքով Ճապոնիան բարձր է գնահատում տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի ջանքերը եւ պատրաստ է աջակցել դրանց:
Կողմերը միակարծիք են եղել, որ թե' Ճապոնիան եւ թե' Հայաստանը կիսում են ընդհանուր արժեքներ` ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ եւ օրենքի գերակայություն:
Մենք հերթական անգամ մեր ավանդույթները չենք խախտում եւ նշում ենք Հանամիի տոնն Ազգային ժողովի  այգում: Առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ շնորհավորել Ձեզ, պարոն դեսպան,  այս պատասխանատու պաշտոնը զբաղեցնելու կապակցությամբ եւ հաջողություններ մաղթել այս կարեւոր գործում. ողջունելով ներկաներին՝ ասել է ԱԺ...
Նախատեսվող փոփոխությունների նպատակն է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների հարկային մարմինների միջեւ էլեկտրոնային տեղեկատվության փոխանակման հետ կապված իրավահարաբերությունների կատարելագործումը եւ անուղղակի հարկերի մուտքերի նկատմամբ վերահսկողության արդյունավետության բարձրացումը: Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտ...

Ambassador of Japan to Armenia hosted in Parliament
On April 1, the members of Armenia-Japan Friendship Group of the National Assembly met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the Republic of Armenia Aoki Yutaka.
Welcoming the newly appointed Ambassador in Parliament, the Head of Armenia-Japan Friendship Group Babken Tunyan congratulated Aoki Yutaka on being appointed in this responsible post.
The MP thanked the Ambassador for the support shown to Armenia by Japan in the most different directions until now. β€œIt refers not only the financial, social, technical support, but also the balanced position adopted by Japan also in the foreign policy,” Babken Tunyan noted.
Speaking about the current situation, the members of the Friendship Group underscored that it continues remaining tense and vulnerable. It was noted that Azerbaijan continues holding our compatriots as captives, the considerable part of the sovereign territory of the Republic of Armenia is under control of Azerbaijan, the bellicose rhetoric of Azerbaijan does not stop. Underlining the necessity of establishing lasting peace in the region, the members of the Friendship Group mentioned that to reach that goal the support of the partner countries is important, as well as the targeted statements and the steps to restrain the ambitions of Azerbaijan of possible aggression.
The deputies highly appreciated the support shown by Japan to more than 100.000 compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh.
The opportunities of the development of bilateral cooperation in a number of spheres were discussed. The sides agreed that there is unrealized potential in the economic cooperation.
Thanking the members of the Friendship Group for reception, the Ambassador noted that Japan attentively follows the ongoing processes in Armenia, the Armenian-Azerbaijani negotiations. According to Aoki Yutaka, Japan highly assesses the efforts of Armenia for establishing peace in the region and is ready to support them.
The sides were unanimous that Japan and Armenia share the common values – democracy, human rights and rule of law.
We again do not break our traditions and we celebrate the Hanami Festival in the National Assembly Park. Taking the advantage, I would like to congratulate you, Mr Ambassador, on holding this responsible position and to wish you successes in this important job: The Head of Armenia-Japan Friendship G...
The purpose of the designing amendments is the rise of control efficiency towards the improvement of the legal relations connected with the exchange of information in electronic form between tax bodies of state members of the Eurasian Economic Union on payments of indirect taxes. At April 1 sitting ...