Խորհրդարանում հյուրընկալվել է Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը
Ազգային ժողովի Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի անդամներն ապրիլի 1-ին հանդիպել են ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աոկի Յուտակայի հետ:
Ողջունելով նորանշանակ դեսպանին խորհրդարանում` Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Բաբկեն Թունյանը շնորհավորել է Աոկի Յուտակային պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Պատգամավորը շնորհակալություն է հայտնել մինչ օրս ամենատարբեր ուղղություններով Ճապոնիայի կողմից Հայաստանին ցուցաբերված աջակցության համար: «Խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ֆինանսական, սոցիալական, տեխնիկական աջակցությանը, այլ նաեւ արտաքին քաղաքականության բնագավառում Ճապոնիայի որդեգրած հավասարակշիռ դիրքորոշմանը»,- նշել է Բաբկեն Թունյանը:
Բարեկամական խմբի անդամները, խոսելով տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին, ընդգծել են, որ այն շարունակում է մնալ լարված եւ խոցելի: Նշվել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է գերի պահել մեր հայրենակիցներին, ՀՀ ինքնիշխան տարածքի զգալի մասը գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, չի դադարում Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը: Ընդգծելով տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը` բարեկամական խմբի անդամները նշել են, որ այդ նպատակին հասնելու համար կարեւոր է գործընկեր երկրների աջակցությունը, ինչպես նաեւ թիրախային հայտարարությունները եւ քայլերը` զսպելու Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիայի հավակնությունները:
Պատգամավորները բարձր են գնահատել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար հայրենակիցներին Ճապոնիայի ցուցաբերած աջակցությունը:
Քննարկվել են մի շարք ոլորտներում երկկողմ գործակցության զարգացման հնարավորությունները: Կողմերը համաձայնել են, որ տնտեսական համագործակցության հարցում առկա է չիրացված ներուժ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպանը նշել է, որ Ճապոնիան ուշադրությամբ հետեւում է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին, հայ-ադրբեջանական բանակցություններին: Աոկի Յուտակայի խոսքով Ճապոնիան բարձր է գնահատում տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի ջանքերը եւ պատրաստ է աջակցել դրանց:
Կողմերը միակարծիք են եղել, որ թե' Ճապոնիան եւ թե' Հայաստանը կիսում են ընդհանուր արժեքներ` ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ եւ օրենքի գերակայություն:
Մենք հերթական անգամ մեր ավանդույթները չենք խախտում եւ նշում ենք Հանամիի տոնն Ազգային ժողովի  այգում: Առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ շնորհավորել Ձեզ, պարոն դեսպան,  այս պատասխանատու պաշտոնը զբաղեցնելու կապակցությամբ եւ հաջողություններ մաղթել այս կարեւոր գործում. ողջունելով ներկաներին՝ ասել է ԱԺ...
Նախատեսվող փոփոխությունների նպատակն է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների հարկային մարմինների միջեւ էլեկտրոնային տեղեկատվության փոխանակման հետ կապված իրավահարաբերությունների կատարելագործումը եւ անուղղակի հարկերի մուտքերի նկատմամբ վերահսկողության արդյունավետության բարձրացումը: Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտ...

Посол Японии в Армении – в парламенте
1 апреля члены группы дружбы НС Армения-Япония встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Японии в РА Аоки Ютакой.
Приветствуя новоназначенного посла в парламенте, руководитель группы дружбы Армения-Япония Б.Тунян поздравил Аоки Ютаку с назначением на ответственную должность.
Депутат поблагодарил за содействие, оказанное Японией Армении по различным направлениям. "Речь не только о финансовой, социальной и технической поддержке, но и о взвешенной позиции Японии в сфере внешней политики", - отметил Б.Тунян.
Коснувшись ситуации в регионе, члены группы дружбы подчеркнули, что она продолжает оставаться напряженной и уязвимой. Отмечено, что Азербайджан продолжает удерживать в плену наших соотечественников, значительная часть суверенной территории РА находится под азербайджанским контролем, воинственная риторика соседней страны не прекращается. Особо выделив необходимость установления долгосрочного мира в регионе, члены группы дружбы отметили, что для достижения этой цели важна поддержка стран-партнеров, а также целенаправленные заявления и шаги по сдерживанию возможных агрессивных амбиций Азербайджана.
Депутаты высоко оценили содействие Японии более чем 100 тысячам насильственно перемещенных из НК соотечественников.
Обсуждены возможности развития двустороннего сотрудничества в ряде сфер. Стороны согласились, что в экономическом взаимодействии налицо нереализованный потенциал.
Выразив благодарность за прием, посол отметил, что Япония внимательно следит за происходящими в Армении процессами, армяно-азербайджанскими переговорами. По словам Аоки Ютаки, Япония высоко ценит усилия Армении по установлению мира в регионе и готова им содействовать.
Стороны согласились, что и Япония, и Армения разделяют общие ценности – демократию, права человека и верховенство закона.
“В очередной раз мы не нарушаем наших традиций и отмечаем праздник Ханами в парке НС. Пользуясь случаем, хотел бы поздравить Вас, господин посол, с ответственной должностью и пожелать успехов в этом важном деле.  Данное мероприятие – хорошая возможность на минутку отвлечься от политических, соц...
Цель намечаемых изменений – совершенствование правоотношений между налоговыми органами государств-членов ЕАЭС, связанных с обменом электронной информацией, а также повышение эффективности контроля за косвенными налоговыми поступлениями. 1 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам регион...