Ազգային ժողովն ավարտեց արտահերթ նիստի աշխատանքը
Ազգային ժողովի` սեպտեմբերի 27-ի արտահերթ նիստն սկսվեց քննարկված նախագծերի քվեարկությամբ.ԱԺ պատգամավորներն ընդունեցին առաջին ընթերցման ներկայացված «Արհեստակցական միությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, իսկ երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Հասարակության եւ պետության կարիքների համար սեփականության օտարման մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, անհրաժեշտ ձայներ չստանալով, մերժվեց:
Ազգային ժողովը շարունակեց քննարկել նախորդ նիստում ընդհատված «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւդրանց առնչվող «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին»օրենքների նախագծերը:
ԱԺ պատգամավորներ Վիկտոր Դալլաքյանը, Հովհաննես Մարգարյանը եւ Արշակ Սադոյանը ներկայացված փոփոխությունները պայմանավորեցին ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներին նախընտրական շրջանում եթերից զրկելու նպատակադրմամբ, անընդունելի համարեցին Հանրային ռադիոհեռուստատեսությանը մոնոպոլ իրավունքներ, իսկ Ազգային հանձնաժողովին մասնավոր հեռուստաընկերությունների աշխատանքներին հանիրավի միջամտելու լրացուցիչ ֆունկցիաներ տալը:
Քննարկվող նախագծերի վերաբերյալ ՀՀԴ խմբակցության տեսակետը հայտնող Գեղամ Մանուկյանը նկատեց, որ օրինագիծը սահմանադրական փոփոխություններով պայմանավորելը` բացառությամբ Ազգային հանձնաժողովի ձեւավորմանը վերաբերող դրույթից, հիմնավորված չէ, անընդունելի է առանց հասարակական եւ մասնագիտական լուրջ քննարկման, բազմաթիվ թերություններով նման օրինագիծ ներկայացնելը, եւ առաջարկեց կառավարությանը օրինագիծը հետ վերցնել եւ հանգամանալից քննարկումների արդյունքում միայն բարեփոխված նախագիծ ներկայացնել ԱԺ-ի դատին:
Ազգային ժ ողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը  արտահերթ ելույթում անընդունելի համարեց սահմանադրական փոփոխություններից բխող նախագծերի վերաբերյալ մերժողական դիրքորոշումը եւ համոզմունք հայտնեց, որ արդյունավետ լուծումը կառուցողական առաջարկներով թերությունները վերացնելը պետք է լինի: Աժ նախագահը նշեց, որ ինքը նույնպես ունի բազմաթիվ վերապահումներ նախագծի մի շարք դրույթների շուրջ, ավելին` օրինագծում կան անգամ սկզբունքային թերություններ, բայց առաջարկում է առաջին ընթերցումից հետո կազմակերպել լուրջ քննարկումներ, բարելավել նախագիծը եւ երկրորդ ընթերցման ժամանակ միայն արտահայտել դիրքորոշում, կլինի դա մերժողական, թե դրական:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը դիմեց պատգամավորներին եւ ռադիոհեռուստատեսության ներկայացուցիչներին ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել օրինագծի բարելավմանը կառուցողական առաջարկներով, որոնք կներառվեն օրինագծում մինչեւ երկրորդ ընթերցում:
Պատգամավորները քննարկեցին նաեւ «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» Հ Հ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը, որը ներկայացրեց ՀՀ բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանը: Նախագիծը ՀՀ տարածք մտնող ավտոտրանսպորտային միջոցների տեխնիկական վիճակի վերաբերյալ պահանջները խստացնելու նպատակ ունի` բնապահպանական վճարի ավելի բարձր դրույքաչափեր կիրառելով այն սուբյեկտների նկատմամբ, որոնց ավտոմեքենաների բանած գազերում վնասակար նյութերի պարունակությունը գերազանցում է սահմանային թույլատրելի նորմաները:
«Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը,ըստ ՀՀ բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանի, նպատակ ունի հանքային ջրերի հանքավայրերի եւ հանքահորերի շահագործման համար պետական տուրքի դրույքաչափերը տարբերակել ըստ հանքային ջրերի օգտագործման նպատակների` պակաս շահութաբեր տեսակների համար սահմանելով ավելի ցածր դրույքաչափ: Պետական տուրքի դրույքաչափերի առաջարկվող տարբերակումը հնարավորություն կտաընդլայնել շահագործվող հանքային ջրերի հանքավայրերի շրջանակը` խթանելով ընդերքօգտագործման բնագավառում փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրական գործունեությունը եւ ավելացնելով պետության եկամուտները:
Համանուն օրենքի մեկ այլ փոփոխությամբ, որը ներկայացրեց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Գագիկ Խաչատրյանը, առաջարկվում է գյուղատնտեսական փոխադրամիջոցների պետական համարանիշ ձեռք բերելու, կորցրած համարանիշները վերականգնելու համար գանձվող դրույքաչափերը պակասեցնել 50 տոկոսի չափով, իսկ 20-րդ հոդվածի մի շարք կետերի ուժը կորցրած ճանաչելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նրանով, որ ներկրվող եւ արտահանվող մթերքների հավաստագրերի եւվաճառքի թույլտվություն տալու համար պետական տուրքերի գանձումը խոչընդոտում է ՀՀ տարածքում ապրանքների ազատ տեղաշարժմանը:
ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին «ՀՀ մաքսային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը, որի նպատակը արտարժույթով սահմանված չափորոշիչները դրամով արտահայտելն է: Հաշվարկների հիմքում դրվել է 1 ԱՄՆ դոլարը = 500 դրամ հաշվարկը, որով եւ նախատեսվել է 2005 թվականի պետական բյուջեի եկամտային մասը:
Քննարկվեցին նաեւ «Համայնքի բյուջեի եկամուտները նվազեցնող ՀՀ օրենքների կիրարկման արդյունքում համայնքի բյուջեի եկամուտների կորուստները պետության կողմից փոխհատուցելու կարգի մասին», երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Արհեստակցական միությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Մաքսային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծերը, «ԱՊՀ տնտեսական դատարանի կարգավիճակի մասին» համաձայնագրի գործողությունը Հայաստանի Հանրապետության համար դադարեցնելու նպատակահարմարության վերաբերյալ ՀՀ նախագահի առաջարկն ընդունելու մասին եւ «ՀՀ կառավարության եւ ԱՄՆ կառավարության միջեւ ընդունող պետությունում պաշտոնական պարտավորություններ կատարող ծառայողների խնամքի տակ գտնվող անձանց աշխատանքի մասին» միջազգային պայմանագրերը:
Սպառելով օրակարգը` Ազգային ժողովն ավարտեց արտահերթ նիստի աշխատանքը, չքվեարկված օրինագծերի քվեարկությունը հետաձգվեց:
Սեպտեմբերի 27-ին ԱԺ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների, Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ/ԺՄԻՀԳ փորձագետների, միջազգային կազմակերպությունների, ԿԸՀ ներկայացուցիչների, փորձագետների մասնակցությամբ Ազգային ժողովում սկսվեցին ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի քննարկումները:Բացելով նիստի աշխատանքներ...

Внеочередное заседание Национального Собрания  27 сентября началось с голосования обсужденных проектов – депутаты НС приняли в первом чтении законопроект “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О профессиональных союзах”, а представленный во втором чтении  проект закона “Об отчуждении собственности на нужды общества и государства”  был отклонен за отсутствием необходимого количества голосов.
Национальное Собрание продолжило прерванное на предыдущем заседании обсуждение проектов законов “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О телевидении и радио”, “О внесении изменений в закон РА “Регламент Национальной комиссии по телевидению и радио” и касающийся их законопроект “О внесении дополнения в закон РА “О государственной пошлине”.
Депутаты НС В.Даллакян, О.Маргарян и А.Садоян обусловили представленные поправки намерением отлучить от эфира оппозиционных  политических деятелей, сочли неприемлемым предоставление монопольных прав Общественному радио и телевидению, а Национальной комиссии – дополнительных функций по неоправданному вмешательству в работу частных телекомпаний.
Выражающий точку зрения фракции АРФД по обсуждаемым проектам  Г.Манукян отметил, что обуславливание законопроекта конституционными поправками, за исключением  положения о формировании Национальной комиссии, не обосновано, представление законопроекта с подобными многочисленными недостатками неприемлемо без серьезного общественного и профессионального обсуждения, и предложил правительству взять законопроект назад и представить реформированный проект на суд НС лишь в итоге детальных обсуждений.
Председатель НС Тигран Торосян в своем внеочередном выступлении счел неприемлемой отрицательную позицию в отношении проектов, вытекающих из конституционных поправок, и выразил убеждение, что продуктивное решение – в ликвидации недостатков конструктивными предложениями. Председатель НС отметил, что у него также имеется ряд оговорок по ряду положений проекта, более того – в законопроекте есть даже принципиальные недостатки, но предлагает после  первого чтения организовать серьезные дебаты, усовершенствовать проект и лишь при втором чтении выразить позицию – будь она  негативной или позитивной.
В заключительном выступлении   министр юстиции РА Д.Арутюнян  обратился к депутатам и представителям радио и телевидения проявить активное участие в усовершенствовании законопроекта конструктивными предложениями, которые будут включены в законопроект до второго чтения.
Депутаты обсудили также законопроект “О внесении изменения в закон РА “О ставках природоохранных платежей”, который представил министр охраны природы РА В.Айвазян.
Депутаты НС обсудили законопроект “О внесении изменений в Таможенный кодекс РА”, цель которого – выражение в драмах установленных в инвалюте критериев. В основу расчетов положен курс 1 доллар США = 500 драмов, предусмотренный  доходной частью госбюджета 2005 года.
Обсуждались также законопроект “О порядке возмещения государством потерь доходов бюджета общины в результате применения законов РА, снижающих доходы бюджета общины (муниципалитета)”, представленные во втором чтении законопроекты “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О профессиональных союзах”, “О внесении изменений в Таможенный кодекс РА”, международные договора “О принятии предложения Президента РА о целесообразности прекращения для Республики Армения действия соглашения “О статусе Экономического суда СНГ” и соглашение между Правительством РА и Правительством США “О работе лиц, находящихся под опекой служащих, выполняющих официальные обязательства в принимающем государстве”.
Исчерпав повестку дня, Национальное Собрание завершило работу внеочередного заседания; голосование по небаллотировавшимся   законопроектам отложено.
27.09.2006
В парламенте начались рабочие обсуждения по проекту изменений Избирательного кодекса РА
27 сентября  в Национальном Собрании начались обсуждения по проекту изменений Избирательного кодекса РА с участием представителей политических сил  НС, экспертов Венецианской комиссии, ОБСЕ/БДИПЧ, представителей, экспертов  международных организаций, ЦИК.Открывая работу заседания, Пре...