Սեպտեմբերի 27-ին ԱԺ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների, Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ/ԺՄԻՀԳ փորձագետների, միջազգային կազմակերպությունների, ԿԸՀ ներկայացուցիչների, փորձագետների մասնակցությամբ Ազգային ժողովում սկսվեցին ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի քննարկումները:
Բացելով նիստի աշխատանքները, ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց փորձագետներին քննարկումներին մասնակցելու պատրաստակամության համար`այն հարցերի շուրջ, որոնց վերաբերյալ քաղաքական ուժերի միջեւ համաձայնություն ձեռք չի բերվել: ԱԺ նախագահը նշեց, որ շրջանառության մեջ գտնվող մի շարք քաղաքական ուժերի ներկայացրած Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի քննարկումների հիմքում եղել է Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՄԻՀԳ ներկայացուցիչների համատեղ եզրակացությունը: Քննարկումների արդյունքում համաձայնություն է ձեռք բերվել Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՄԻՀԳ համատեղ եզրակացության առաջարկությունները ընդգրկել նախագծի մեջ, բացառությամբ`  28-րդ, 42-45-րդ եւ 56-րդ կետերի: Համատեղ եզրակացության մեջ հարցադրումներ է ին եղել երկու գործընթացների ընթացակարգի առնչությամբ: Հարցադրումներից մեկը վերաբերում էր քվեարկության ընթացակարգին, որը փորձագետների կարծիքով բավականին բարդացված է, մյուսը` բողոքարկման ընթացակարգին: Նախագծի հեղինակների հետ քննարկման արդյունքում որոշվել է բոլոր առաջարկությունները ներառել նախագծում` քննարկման առարկա թողնելով վերոնշյալվեց կետերը եւ երկու ընթացակարգերը: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ մեկ շաբաթ առաջ փորձագետներին ուղարկվել է այն նախագիծը, որտեղ հաշվի էին առնված ընդունված առաջարկությունները: Խորհրդարանինախագահը հույս հայտնեց, որ քննարկումները կընթանան փոխադարձ համաձայնության պայմաններում:
Նիստում Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի քննարկումներն ընթացան ընտրական հանձնաժողովների որոշումները, գործողությունները եւ անգործությունը բողոքարկելու կարգի, դիտորդների իրավունքների, պարտականությունների եւ գործունեության երաշխիքների, ընտրական օրենսդրության խախտումների համար պատասխանատվության, ընտրական հանձնաժողովի անդամների ետկանչի, ընտրական հանձնաժողովների անդամների ուսուցման հարցերի շուրջ:
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի քննարկումները կշարունակվեն սեպտեմբերի 28-ին:
Ազգային ժողովն ավարտեց արտահերթ նիստի աշխատանքը
Ազգային ժողովի` սեպտեմբերի 27-ի արտահերթ նիստն սկսվեց քննարկված նախագծերի քվեարկությամբ.ԱԺ պատգամավորներն ընդունեցին առաջին ընթերցման ներկայացված «Արհեստակցական միությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, իսկ երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Հասարակության...

В парламенте начались рабочие обсуждения по проекту изменений Избирательного кодекса РА
27 сентября  в Национальном Собрании начались обсуждения по проекту изменений Избирательного кодекса РА с участием представителей политических сил  НС, экспертов Венецианской комиссии, ОБСЕ/БДИПЧ, представителей, экспертов  международных организаций, ЦИК.
Открывая работу заседания, Председатель НС РА Тигран Торосян выразил благодарность экспертам за готовность участвовать в обсуждениях  - вокруг тех вопросов, по которым  политическими силами не достигнуто согласия. Председатель НС отметил, что в основе находящегося в обращении проекта поправок Избирательного кодекса, представленного рядом политических сил, было совместное заключение представителей Венецианской комиссии и ОБСЕ/БДИПЧ. В результате переговоров достигнуто соглашение включить в проект предложения совместного заключения Венецианской комиссии и ОБСЕ/БДИПЧ, за исключением пунктов  28, 42-45 и 56. В совместном заключении были поставлены вопросы  по процедуре двух процессов. Один из вопросов касался процедуры голосования, который, по мнению экспертов, довольно усложнен, другой – процедуры апелляции. В итоге обсуждения с авторами проекта решено все предложения включить в проект, оставив предметом дебатов вышеуказанные шесть пунктов и две процедуры. Г-н Торосян отметил, что неделю назад экспертам был направлен проект, в котором учтены   были принятые предложения. Председатель парламента выразил надежду, что дебаты пройдут в условиях взаимного согласия.
На заседании обсуждения проекта поправок Избирательного кодекса прошли по вопросам о порядке обжалования решений, действий и бездействия избирательных комиссий, о правах наблюдателей, о гарантиях исполнения обязанностей и деятельности, об ответственности за нарушения избирательного законодательства, отзыва членов избирательной комиссии, обучения членов избирательных комиссий.
Дебаты по проекту изменений Избирательного кодекса РА продолжатся 28 сентября.
27.09.2006
Внеочередное заседание Национального Собрания  27 сентября началось с голосования обсужденных проектов – депутаты НС приняли в первом чтении законопроект “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О профессиональных союзах”, а представленный во втором чтении  проект закона “Об отчужден...