Սեպտեմբերի 27-ին ԱԺ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների, Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ/ԺՄԻՀԳ փորձագետների, միջազգային կազմակերպությունների, ԿԸՀ ներկայացուցիչների, փորձագետների մասնակցությամբ Ազգային ժողովում սկսվեցին ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի քննարկումները:
Բացելով նիստի աշխատանքները, ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց փորձագետներին քննարկումներին մասնակցելու պատրաստակամության համար`այն հարցերի շուրջ, որոնց վերաբերյալ քաղաքական ուժերի միջեւ համաձայնություն ձեռք չի բերվել: ԱԺ նախագահը նշեց, որ շրջանառության մեջ գտնվող մի շարք քաղաքական ուժերի ներկայացրած Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի քննարկումների հիմքում եղել է Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՄԻՀԳ ներկայացուցիչների համատեղ եզրակացությունը: Քննարկումների արդյունքում համաձայնություն է ձեռք բերվել Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՄԻՀԳ համատեղ եզրակացության առաջարկությունները ընդգրկել նախագծի մեջ, բացառությամբ`  28-րդ, 42-45-րդ եւ 56-րդ կետերի: Համատեղ եզրակացության մեջ հարցադրումներ է ին եղել երկու գործընթացների ընթացակարգի առնչությամբ: Հարցադրումներից մեկը վերաբերում էր քվեարկության ընթացակարգին, որը փորձագետների կարծիքով բավականին բարդացված է, մյուսը` բողոքարկման ընթացակարգին: Նախագծի հեղինակների հետ քննարկման արդյունքում որոշվել է բոլոր առաջարկությունները ներառել նախագծում` քննարկման առարկա թողնելով վերոնշյալվեց կետերը եւ երկու ընթացակարգերը: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ մեկ շաբաթ առաջ փորձագետներին ուղարկվել է այն նախագիծը, որտեղ հաշվի էին առնված ընդունված առաջարկությունները: Խորհրդարանինախագահը հույս հայտնեց, որ քննարկումները կընթանան փոխադարձ համաձայնության պայմաններում:
Նիստում Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի քննարկումներն ընթացան ընտրական հանձնաժողովների որոշումները, գործողությունները եւ անգործությունը բողոքարկելու կարգի, դիտորդների իրավունքների, պարտականությունների եւ գործունեության երաշխիքների, ընտրական օրենսդրության խախտումների համար պատասխանատվության, ընտրական հանձնաժողովի անդամների ետկանչի, ընտրական հանձնաժողովների անդամների ուսուցման հարցերի շուրջ:
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի քննարկումները կշարունակվեն սեպտեմբերի 28-ին:
Ազգային ժողովն ավարտեց արտահերթ նիստի աշխատանքը
Ազգային ժողովի` սեպտեմբերի 27-ի արտահերթ նիստն սկսվեց քննարկված նախագծերի քվեարկությամբ.ԱԺ պատգամավորներն ընդունեցին առաջին ընթերցման ներկայացված «Արհեստակցական միությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, իսկ երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Հասարակության...

On September 27 in the National Assembly the discussions on the draft amendments to the RA Electoral Code with participation of representatives of the NA political forces, experts of the Venice Commission, OSCE/ODIHR, international organizations, CEC (Central Electoral Commission) representatives and experts began.
Mr. Tigran Torosyan, the President of the National Assembly, opening the sitting, thanked the experts for the readiness to participate in the discussions on the issues. There was no agreement reached among political forces regarding these issues. The NA President mentioned that the core issue of the discussions of the amendments to the Electoral Code presented by the political forces was the joint conclusion of the representatives of the Venice Commission and OSCE/ODIHR. As a result of discussions, an agreement was reached to include in the draft the proposals of the joint conclusion of the Venice Commission and OSCE/ODIHR, excluding the items 28, 42-45 and 56. There were issues in the joint conclusion regarding the procedure of the two processes. One of the issues concerned the voting procedure, which is rather complicated according to experts. The other issue concerned the appeal procedure. As a result of discussion with the authors of the draft, it was decided to include all proposals in the draft leaving as a matter of discussion the above-mentioned six items and the two procedures. Mr. T. Torosyan mentioned that the draft was sent to the experts a week ago, where the adopted proposals were taken into consideration. The NA President expressed a hope that the discussions will be held in conditions of mutual consent.
During the sitting the discussions on draft amendments to the RA Electoral Code were held on the order of appealing the decisions, actions and idleness of the electoral commissions, the issues of the guarantees of the observers’ rights, obligations and activity, the responsibility for the breaches of the electoral legislation, the recall of the members of the Electoral Commission, the training of the members of the electoral commissions.
The discussions of the draft amendments to the Electoral Code will be continued on September 28.
National Assembly Completes the Works of the Extraordinary Sitting
The September 27 extraordinary sitting began by the voting of the debated drafts. The MPs adopted the draft on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Trade Unions submitted for the first reading and the draft of the RA Law, on Alienation of Property for Public and State Needs submitted for t...