ԱԺ կանոնակարգային փոփոխությունները` որպես սահմանադրական փոփոխությունների արդյունք
Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 13-ի նիստում շարունակվեցին նախորդ օրն ընդհատված ԱԺ կանոնակարգային փոփոխությունների վերաբերյալ քննարկումները:
ԱԺ պատգամավոր Հմայակ Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով իր տեսակետը քննարկվող հարցի շուրջ, նշեց, որ  «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքը պետք է ապահովի խորհրդարանի աշխատանքի արդյունավետության բարձրացումը` հանդիսանալով ոչ թե դակիչ մեքենա կամ գործադիր իշխանության կցորդ, այլ գործադիրի հակակշիռ: Նա կարեւորեց ԱԺ պատգամավորների հարցապնդումների, հայտարարությունների ու կառավարության հետ հարցուպատասխանի հեռարձակումը հանրային հեռուստատեսությամբ: ԱԺ պատգամավոր Շավարշ Քոչարյանի գնահատմամբ` սահմանադրական փոփոխությունները քաղաքական կենտրոնը խորհրդարան տեղափոխելու հնարավորություն են ընձեռել: Ըստ պարոն Քոչարյանի` փոփոխություններով օրենսդիրը դադարում է վերահսկելի լինել գործադիրի կողմից, այլ հակառակը`  գործադիրն է դառնում վերահսկելի. դա է ժողովրդավարության հիմքը: ԱԺ պատգամավոր Ստեփան Զաքարյանը կարեւորեց հարցի քննարկման ժամանակ կառավարության ներկայացուցչի մասնակցությունը: Անդրադառնալով ԱԺ հարցապնդումների, հայտարարությունների ու կառավարության հետ հարցուպատասխանի հեռարձակմանը` պարոն Զաքարյանն ընդգծեց, որ խնդիրը կարելի է լուծել ՀՀ Սահմանադրությամբ: ԱԺ պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանը ՄԱԿ խմբակցության հեղինակած օրինագիծը որակեց ապագայի կանոնակարգ` հաշվի առնելով Հայաստանում պառլամենտարիզմի վիճակը: Պարոն Բաղդասարյանն արդյունավետ է համարում երկու շաբաթը մեկ անգամ եռօրա նիստերի գումարումը: Նա անդրադարձավ նաեւ ԱԺ պատգամավորի օգնական ունենալու իրավունքին` դա համարելով պատգամավորի աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման կարեւոր խթան: «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի նախագիծը պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը որակեց իբրեւ ԱԺ Սահմանադրություն, որը բարեփոխումների անհրաժեշտություն ունի: Պարոն Դալլաքյանի կարծիքով` խորհրդարանական փոքրամասնությունը օրենքով ամրագրված երաշխիքներ պիտի ունենա, դիցուք` կանոնակարգում ընդգծվի, որ ԱԺ ղեկավար կազմում պիտի ընդգրկել նաեւ փոքրամասնության ներկայացուցիչների: «Կարեւորը ոչ թե նիստերի գումարման մեխանիզմն է, այլ խորհրդարանի որակական կազմի ապահովումը, Հայաստանում ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացումը»- փաստեց Վիկտոր Դալլաքյանը: Կարեւորելով ԱԺ նիստերի հեռարձակման հիմնախնդիրը` ԱԺ պատգամավոր Թաթուլ Մանասերյանը հավելեց, որ ժողովուրդը պետք է վերահսկի իր ընտրյալների օրենսդրական գործունեությունը` «սա է ժողովրդավարության իրական ճանապարհը»: ԱԺ պատգամավոր Մանուկ Գասպարյանն էլ կարեւորեց քաղաքական ուժերի միջեւ փոխհամաձայնեցումը եւ միասնական նախագծի ներկայացումը: Պարոն Գասպարյանը եւս կողմնակից է երկու շաբաթը մեկ անգամ եռօրա նիստեր գումարելուն: Պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը անդրադարձավ ԱԺ հարցապնդումների, հայտարարությունների ու կառավարության հետ հարցուպատասխանի հեռարձակմանը, որը հնարավորություն կտա ժողովրդին օբյեկտիվ տեղեկատվություն ստանալ խորհրդարանից: Պատգամավոր Արշակ Սադոյանի դիտարկմամբ էլ խորհրդարանի նիստերը չհեռարձակելը իշխանության ստվերայնության աստիճանը եւ ոչ հրապարակայնությունը թաքցնելու միտում ունի: «Խորհրդարանը աշխարհի բազում երկրներում բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին է, մինչդեռ մեզանում դարձել է դակիչ մեքենա»- ամփոփեց Արշակ Սադոյանը: Արամ Գասպարի Սարգսյանը գտնում է, որ «ԱԺ կանոնակարգ»-ը հնարավորություն պետք է ընձեռի ԱԺ նախագահին կամ նիստը նախագահողին դիտողություն անել կառավարության ներկայացուցչին` պատգամավորի հարցապնդմանը ոչ լիարժեք արձագանքելու համար: Նրա բնորոշմամբ` խորհրդարանը կառավարության հպատակը չէ, այն պետք է վերահսկի գործադիր իշխանության գործունեությունը: Երեք շաբաթը մեկ նիստ հրավիրելը ԱԺ պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանը նպատակահարմար չի համարում, նա նաեւ կարեւորեց հարցի քննարկումից անմիջապես հետո քվեարկության կազմակերպումը, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ համարեց անդրադառնալ պատգամավորի կարգավիճակին առնչվող հարցերին: Խոսելով պառլամենտի զարգացման հեռանկարներից` ԱԺ պատգամավոր Մհեր Շահգելդյանը հավաստեց, որ ՀՀ-ում առանց պառլամենտարիզմի զարգացման անհնար էմիջազգային չափանիշներին համապատասխան ժողովրդավարության կայացումը: Նա անդրադարձավ խմբակցությունների եւ պատգամավորների կողմից միջոցառումներ նախաձեռնելու եւ կազմակերպելու խնդրին: Ըստ նրա` խորհրդարանը բաց, հրապարակային եւ թափանցիկ կառույց պիտի լինի: Պարոն Շահգելդյանը տեղեկացրեց, որ ժողովրդի հետ հանդիպումների ժամանակ խնդիր է բարձրացվել, այն է` քաղաքացիները տեղեկատվության կարիք ունեն: Պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանն էլ գտնում է, որ հանձնաժողովների աշխատանքների արդյունավետությանը խթանող մեխանիզմներ պետք է մշակել, որը կնպաստի նաեւ հասարակության մեջ խորհրդարանի դերի բարձրացմանը: Հրանուշ Հակոբյանի հավաստմամբ` «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համակարգային փոփոխություններն ուղղված են խորհրդարանի աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը: Տիկին Հակոբյանը նշեց, որ ճիշտ կլինի լրացուցիչ լրավճար սահմանել հանձնաժողովների աշխատանքներին մասնակցող պատգամավորներին: Նա նպատակահարմար է գտնում, որ հաջորդ խորհրդարանում ստեղծվեն ոչ թե 12, այլ 9 հանձնաժողովներ. սահմանադրական փոփոխություններով 12 հանձնաժողով ունենալը չի ամրագրված, այլ նշված է, որ կարող են լինել մինչեւ 12 մշտական հանձնաժողովներ եւ 9 հանձնաժողովը տիկին Հակոբյանը համարում էր այն օպտիմալ տարբերակը, որը հնարավորություն կտա լիարժեք քննարկել օրինագծերը:
Խորհրդարանականներն անդրադարձան նաեւ ԱԺ պատգամավորի պահվածքին, կարգավիճակին, իրավունքներին, նիստերի կազմակերպմանը, պատգամավորների բացակայությանն առնչվողխնդիրների:
ՄԱԿ խմբակցության տեսակետը բարձրաձայնեց խմբակցության ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը: Նա հավաստեց, որ իբրեւ քաղաքական կառույց` ՄԱԿ խմբակցությունը նախագիծը մշակելիս առաջնորդվել է իր արժեքային համակարգով եւ աշխարհայացքով: Պարոն Արսենյանի կարծիքով` կանոնակարգային փոփոխություններով նախատեսվում են գործնական մեխանիզմներ` ՀՀ-ում բազմաբեւեռ իշխանություն ստեղծելու համար: Նա փաստեց, որ ՄԱԿ խմբակցության առաջարկած սկզբունքները համապատասխանում են քաղաքական ուժերի եւ ժողովրդի շահերին: «Ցանկանում ենք ունենալ ուժեղ պետություն, ուր կա արդյունավետ իշխանություն»- ամփոփեց խմբակցության ղեկավարը:
«Գործարար» պատգամավորական խմբի տեսակետը ներկայացրեց խմբակցության քարտուղար Մեխակ Մխիթարյանը, նրա հավաստմամբ` կանոնակարգային փոփոխություների նպատակը խորհրդարանի եւ պատգամավորների վարկանիշի բարձրացումն է: Արժեւորելով երկու նախագծերում առաջադրված հիմնարար դրույթները` պարոն Մխիթարյանը կարեւորեց կանոնակարգի նախագծի միասնական տարբերակի առաջադրումը, որին «Գործարար» պատգամավորական խումբը կողմ կքվեարկի:
«Արդարություն» խմբակցության տեսակետը ներկայացրեց խմբակցության քարտուղար Գրիգոր Հարությունյանը: Նա գտնում է, որ ՄԱԿ խմբակցության հեղինակած օրինագիծը եւ խորհրդարանական քաղաքական ուժերի փոխհամաձայնությամբ մշակված` ԱԺ կանոնակարգում փոփոխությունների առաջարկություններն այլընտրանքային չեն կարող լինել: Անդրադառնալով Ազգային ժողովի վարկանիշի բարձրացմանը` պարոն Հարությունյանը փաստեց, որ հեղինակություն ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ են արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ:

Изменения Регламента НС – как итог конституционных поправок
На заседании НС 13 сентября продолжились дебаты по изменениям регламента, прерванные  в предыдущий день.
Депутат НС А.Оганесян, представляя свою точку зрения по обсуждаемому вопросу, отметил, что закон “Регламент НС” должен обеспечить повышение эффективности работы парламента, являясь не компостером или придатком исполнительной власти, а ее противовесом. Он подчеркнул важность трансляции Общественным телевидением запросов, заявлений и вопросов-ответов с правительством депутатов НС.
По оценке депутата  НС Ш.Кочаряна, конституционные поправки создали возможность перемещения политического центра в парламент. Касаясь вопроса трансляции запросов, заявлений и вопросов-ответов с правительством  депутат С.Закарян    подчеркнул, что проблему можно решить с помощью Конституци и РА. Депутат В.Багдасарян предложенный фракцией ОТП законопроект квалифицировал как регламент будущего, учитывая состояние парламентаризма в Армении. Г-н Багдасарян считает эффективным созыв одного трехдневного заседания в две недели раз. Он обратился также к праву депутата иметь помощника, считая это важным стимулом повышения эффективности работы. Проект закона “Регламент РА” депутат В.Даллакян определил как  Конституцию НС, нуждающуюся в реформах. По мнению г-на Даллакяна, парламентское меньшинство должно иметь закрепленные законом гарантии, вплоть до обособления в регламенте положения о включении в руководящий состав НС также представителей меньшинства. “Важен не механизм созыва заседаний, а обеспечение качественного состава парламента, проведение в Армении свободных и справедливых выборов”, - констатировал В.Даллакян. А депутат НС М.Гаспарян отметил важность согласованности политических сил и представление единого проекта. Г-н Гаспарян также сторонник созыва трехдневных заседаний в две недели раз. Депутат О.Маргарян обратился к трансляции запросов, заявлений и вопросов-ответов с правительством, что даст возможность народу получать из парламента объективную информацию. Арам Гаспарович Саркисян считает, что “Регламент НС” должен давать возможность Председателю НС или председательствующему на заседании делать замечание представителю правительства за неполноценный ответ на запрос депутата. По его характеристике, парламент – не подданный правительства, он должен контролировать деятельность исполнительной власти. Созыв  заседания в три недели раз депутат С.Аветисян не считает целесообразным; он также подчеркнул важность организации голосования сразу же после обсуждения  вопроса, а также считает необходимым обратиться к вопросам статуса депутата. Говоря о перспективах развития парламента, депутат НС М.Шахгельдян заверил, что без развития парламентаризма в РА невозможно становление демократии по международным критериям. Он обратился к проблеме инициации и организации мероприятий фракциями и депутатами. По его мнению, парламент должен быть открытой, гласной и прозрачной структурой. Г-н Шахгельдян сообщил, что во время встреч с народом была поднята проблема: граждане нуждаются в информации. А депутат М.Минасян считает, что следует разработать механизмы, стимулирующие эффективность работ комиссий, что будет способствовать также повышению  роли нашего парламента. По заверению Гр.Акопян, системные изменения закона “Регламент НС” направлены на повышение эффективности работы парламента. Г-жа Акопян отметила, что верно было бы установить дополнительную оплату депутатам за работу в комиссиях. Она считает целесообразным создать в следующем парламенте не 12, а 9 комиссий – конституционными поправками не закреплено наличие 12 комиссий, а отмечено, что может быть до 12 постоянных комиссий, и г-жа Акопян считает оптимальным вариантом 9 комиссий, которые способны полноценно обсуждать законопроекты.
Парламентарии обратились также к вопросам поведения депутатов, к их статусу, правам, организации заседаний, прогулов.
Точку зрения  фракции ОТП сообщил руководитель фракции Гурген Арсенян. Он заверил, что,  разрабатывая  проект, фракция ОТП как политическая структура руководствовалась своей ценностной системой и своим мировоззрением. По мнению г-на Арсеняна, регламентными поправками предусматриваются действенные механизмы по созданию в РА многополярной власти.
Точку зрения  депутатской группы “Горцарар” (“Предприниматель”) представил секретарь фракции Мехак Мхитарян; по его мнению, цель регламентных изменений – повышение имиджа парламента и депутатов. Оценивая основные положения двух представленных проектов, г-н Мхитарян подчеркнул важность предложения единого варианта проекта регламента, за который проголосует депгруппа “Горцарар”.
Точку зрения фракции “Ардарутюн”  (“Справедливость”) представил секретарь фракции Г.Арутюнян. Он считает, что предложенный фракцией ОТП законопроект  и предложения по внесению в Регламент НС поправок, разработанные по взаимному согласию парламентских политических сил, не могут быть альтернативными. Обращаясь к повышению имиджа НС, г-н Арутюнян констатировал, что для завоевания авторитета нужны справедливые и прозрачные выборы.
Дебаты по вопросу будут продолжены на заседании 14 сентября.
Согласно Регламенту НС, последнее заседание посвящено было процедуре вопросов-ответов депутаты – правительство.