Շարունակվում է է լրագրողների հավատարմագրումը Ազգային ժողովում
2006 թ. օգոստոսի 15-ից սկսվել է եւ օգոստոսի 31-ին կավարտվի ԱԺ աշնանային նստաշրջանի աշխատանքները լուսաբանող լրագրողների հավատարմագրումը:
Համաձայն «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի` հավատարմագրման համար ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետի անունով ներկայացվում է զանգվածային լրատվամիջոցի ղեկավարի դիմումը` հավատարմագրվող աշխատակցի անուն-ազգանվան, պաշտոնի նշումով եւ մեկ լուսանկարով:
Օտարերկրյա լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները հավատարմագրվելու համար պետք է ներկայացնեն նաեւ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում հավատարմագրման պատճենը:
Հիշեցնում ենք, որ յուրաքանչյուր թերթին եւ գործակալությանը տրվում են երկուական անվանական հավատարմագրեր լրագրողների համար, հեռուստաընկերությանը` չորսական անվանական հավատարմագրեր` երկուական լրագրողների եւ երկուական օպերատորների համար:

Accreditation of Mass Media at the National Assembly Started
The accreditation of mass media, covering the National Assembly autumn session, will take place from August 15 to 31 of 2006.
According to the National Assembly Rules of Procedure, the head of given mass media has to forward an application to the Head of the Public Relations Department of the National Assembly, indicating the name, the position and attaching a photo of the reporter/journalist to be accredited.
The representatives of foreign mass media have to present also the copy of their accreditation at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
We remind, that each newspaper and information agency are given two nominal credentials for the reporters, and the television companies are given four nominal credentials – two for the reporters and two for the operators.
Note, that incomplete or incorrect applications will not be considered and the reporters/journalists will not be accredited.