Նոր առաջարկներ Հայաստանի ջրային օրենսդրության մեջ
Օգոստոսի 8-ին ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոսյանն աշխատանքային հանդիպում ունեցավ«Հայաստանում ջրային ոլորտի կառուցվածքային եւ օրենսդրական բարեփոխումների ծրագրի» ղեկավար Ռոբերտ Կարդինալիի, ծրագրի իրավական հարցերով պատասխանատու Հայկ Պետրոսյանի եւ իրավաբան Նաթելա Թադեւոսյանի հետ:
Ռոբետ Կարդինալին ասաց, որ իրենց առաջնահերթ նպատակն է բարելավել Հայաստանի ջրային օրենսդրությունը, արդեն մշակված է առաջարկությունների մի ամբողջ փաթեթ, որը Ազգային ժողովի համաձայնության դեպքում կարող է համալրել Հայաստանի ջրային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունների շարքը: Այդ առաջարկությունների ձեւավորմանը մասնակցել են ոլորտի առաջատար փորձագետներ, ուսումնասիրվել է նաեւ այլ երկրների փորձը, թեպետ, ըստ ծրագրի իրավական պատասխանատու Հայկ Պետրոսյանի, շատ քիչ երկրների փորձ կարելի է համեմատել Հայաստանի ջրային օրենսդրության հետ: Առաջարկվող փոփոխությունները հիմնված են Հայաստանի ջրային օրենսգրքի վրա:
ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոսյանն ասաց, որ ջրի խնդիրը ռազմավարական նշանակություն ունի, հետեւաբար պետք է առաջին հերթին օրենսդրությամբ սահմանել համակարգում պարտավորությունների ու պարտականությունների շղթան: Բարձր գնահատելով «Հայաստանում ջրային ոլորտի կառուցվածքային եւ օրենսդրական բարեփոխումների  ծրագրի» աշխատանքը, պարոն Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ սեպտեմբերին նախատեսվում է հրավիրել խորհրդարանական լսումներ, որը նաեւ հրաշալի առիթ կարող է լինել, ներկայացնելու համար փոփոխությունների մշակված փաթեթը, նաեւ լսելու ոլորտին վերաբերող` մասնագետների տեսակետներն ու առաջարկությունները:
08.08.2006
Ժամկետանց դեղերի ոչնչացումը լուրջ խնդիր է Հայաստանի համար
ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոսյանը օգոստոսի 8-ին ընդունեց «Բժիշկներ առանց սահմանների» բելգիական կազմակերպության տնօրեն Քրիստ Թերլինգին: Քննարկման առանցքում ժամկետանց դեղերի ոչնչացման խնդիրն էր: Հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոս...

Новые предложения в Водный кодекс Армении
8 августа  председатель Постоянной комиссии НС по социальным вопросам, здравоохранению и охране природы  Мнацакан Петросян имел рабочую встречу с руководителем “Программы структурных и законодательных реформ водной сферы Армении” Робертом Кардинали, ответственным по правовым вопросам программы Гайком Петросяном и юристом Нателлой Тадевосян.
Р.Кардинали сказал, что их первоочередная цель – усовершенствовать водное законодательство Армении; уже разработан целый пакет предложений, который, в случае одобрения Национальным Собранием, может дополнить ряд намечаемых изменений в Водном кодексе Армении. В формировании этих предложений участвовали ведущие эксперты, изучен также опыт других стран, хотя, по словам ответственного по юридическим вопросам Г.Петросяна, опыт немногих стран может быть сравнен с Водным кодексом Армении. Предлагаемые поправки основаны на Водном кодексе Армении.
Председатель Постоянной комиссии НС по социальным вопросам, здравоохранению и охране природы  М.Петросян сказал, что водная проблема имеет стратегическое значение, следовательно надо в первую очередь законодательно определить цепочку обязанностей и обязательств в системе. Высоко оценивая  работу “Программы структурных и законодательных реформ водной сферы Армении”, г-н Петросян сообщил, что в сентябре намечается созвать парламентские слушания, которые могут явиться отличным поводом  представить разработанный пакет изменений, а также выслушать касающиеся сферы точки зрения и предложения специалистов.
08.08.2006
Уничтожение просроченных лекарств – серьезная проблема для Армении
8 августа председатель Постоянной комиссии НС по социальным вопросам, здравоохранению и охране природы  Мнацакан Петросян принял директора бельгийской организации  “Врачи без границ” Крист Терлинг. В центре внимания  была проблема уничтожения просроченных лекарств. Председатель комисс...