Նոր առաջարկներ Հայաստանի ջրային օրենսդրության մեջ
Օգոստոսի 8-ին ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոսյանն աշխատանքային հանդիպում ունեցավ«Հայաստանում ջրային ոլորտի կառուցվածքային եւ օրենսդրական բարեփոխումների ծրագրի» ղեկավար Ռոբերտ Կարդինալիի, ծրագրի իրավական հարցերով պատասխանատու Հայկ Պետրոսյանի եւ իրավաբան Նաթելա Թադեւոսյանի հետ:
Ռոբետ Կարդինալին ասաց, որ իրենց առաջնահերթ նպատակն է բարելավել Հայաստանի ջրային օրենսդրությունը, արդեն մշակված է առաջարկությունների մի ամբողջ փաթեթ, որը Ազգային ժողովի համաձայնության դեպքում կարող է համալրել Հայաստանի ջրային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունների շարքը: Այդ առաջարկությունների ձեւավորմանը մասնակցել են ոլորտի առաջատար փորձագետներ, ուսումնասիրվել է նաեւ այլ երկրների փորձը, թեպետ, ըստ ծրագրի իրավական պատասխանատու Հայկ Պետրոսյանի, շատ քիչ երկրների փորձ կարելի է համեմատել Հայաստանի ջրային օրենսդրության հետ: Առաջարկվող փոփոխությունները հիմնված են Հայաստանի ջրային օրենսգրքի վրա:
ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոսյանն ասաց, որ ջրի խնդիրը ռազմավարական նշանակություն ունի, հետեւաբար պետք է առաջին հերթին օրենսդրությամբ սահմանել համակարգում պարտավորությունների ու պարտականությունների շղթան: Բարձր գնահատելով «Հայաստանում ջրային ոլորտի կառուցվածքային եւ օրենսդրական բարեփոխումների  ծրագրի» աշխատանքը, պարոն Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ սեպտեմբերին նախատեսվում է հրավիրել խորհրդարանական լսումներ, որը նաեւ հրաշալի առիթ կարող է լինել, ներկայացնելու համար փոփոխությունների մշակված փաթեթը, նաեւ լսելու ոլորտին վերաբերող` մասնագետների տեսակետներն ու առաջարկությունները:
08.08.2006
Ժամկետանց դեղերի ոչնչացումը լուրջ խնդիր է Հայաստանի համար
ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոսյանը օգոստոսի 8-ին ընդունեց «Բժիշկներ առանց սահմանների» բելգիական կազմակերպության տնօրեն Քրիստ Թերլինգին: Քննարկման առանցքում ժամկետանց դեղերի ոչնչացման խնդիրն էր: Հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոս...

New Proposals in the Armenian Water Legislation
On August 8 Mnatsakan Petrosyan, Chairman of the NA Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment had a working meeting with Robert Cardinali, head of "The Programme of Structural and Legislative Reforms in the Water Sphere of Armenia,” Hayk Petrosyan, the responsible officer of legal affairs of the program and lawyer Natela Tadevosyan.
Robert Cardinali noted, that their primary purpose is to improve the Armenian water legislation. A whole package of proposals is already prepared and if the National Assembly agrees, it can be included in the amendments of the Armenian Water Code. Leading experts of the sphere have participated in the formation of the proposals, the experience of other countries has been studied, though, according to Hayk Petrosyan, the responsible officer of legal affairs of the programme, only a few countries’ experience is comparable to the Armenian water legislation.
Mnatsakan Petrosyan, Chairman of the NA Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment noted that the water issue is of strategic significance, consequently the chain of liabilities and obligations in the system has to be defined, first of all, by law. Highly appreciating the work of "The Programme of Structural and Legislative Reforms in the Water Sphere of Armenia” Mr. Petrosyan informed that parliamentary hearings are anticipated in September, which will be an excellent opportunity to present the prepared package of amendments, as well as to hear the viewpoints and proposals of specialists of this sphere.
08.08.2006
Annihilation of the Expired Medicines is a Serious Problem for Armenia
On August 8 Mnatsakan Petrosyan, Chairman of the NA Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment, received Christ Terling, the head of the Belgian organization "Doctors Without Borders" (MSF). The discussion was focused on the problem of annihilation of the expired medicines. Mn...