Հայրենիքի հետ սերտ կապեր ունենալու խնդրով մտահոգ են նաեւ սփյուռքահայ պատանիները
Օգոստոսի 3-ին ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը հանդիպեց հուլիսի 31-ից օգոստոսի 9-ը Հայաստանում անցկացվող սկաուտական բանակումի ՀՅԴ պատանեկան կազմակերպության մոտ 100 անդամների հետ:
Խորհրդարանի փոխնախագահը ներկայացրեց Հայաստանի Սահմանադրությամբ Ազգային ժողովին վերապահված գործառույթները, օրենքի ստեղծման սկզբունքները, Հայաստանի խորհրդարանի աշխատանքի առանձնահատկությունները: Պարոն Հովհաննիսյանն ասաց, որ դառնալով եվրոպական ընտանիքի անդամ, Հայաստանը որդեգրել է նոր սկզբունքներ, որոնք բխում են նաեւ ժողովրդավարության պահանջներից: Իսկ, ժողովրդավարությունն, ըստ Վահան Հովհաննիսյանի, առաջին հերթին մեզ է պետք, եւ ոչ Եվրոպային:
Խոսելով Հայաստան-սփյուռք կապի մասին, ԱԺ փոխնախագահն ասաց, որ սփյուռքն այսօր բնականորեն միասնական չէ, որովհետեւ սփյուռքի տարբեր հատվածներ տարբեր երկրներում են ապրում, հետեւաբար սփյուռքը միավորող միակ օղակը պետք է Հայաստանը լինի: Նշելով, որ այսօրվա սերունդն է մեր երկրի վաղվա տերը, պարոն Հովհաննիսյանը կարեւորեց դրսում հայ մնալու առաջնահերթ սկզբունքը: «Թույլ մի տվեք, որ Հայաստանն ու Արցախը ձեզ համար լինեն միայն զբոսաշրջության վայրեր»-կոչ արեց ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման մասնակիցներին հատկապես հետաքրքրում էր երկքաղաքացիության մասին օրենքի ընդունումը, ինչի շուրջ ԱԺ փոխնախագահից նրանք ստացան որոշակի պարզաբանումներ:ՀՅԴ պատանեկան կազմակերպության մի քանի անդամներ հարցեր ուղղեցին խորհրդարանի փոխնախագահին: Դրանք մասնավորապես վերաբերում էին երիտասարդ ընտանիքներին աջակցման` Հայաստանի ծրագրերին, հայրենիք-սփյուռք մշակութային միջոցառումներին, լեզվապահպանության խնդիրներին, հայրենիքի հետ կապն ավելի հաստատուն պահելու խնդիրներին: ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը սպառիչ պատասխանեց հնչած բոլոր հարցերին եւ կոչ արեց ավելի հաճախ գալ Հայաստան:

On August 3 NA Vice President Vahan Hovhannisyan had a meeting with around 100 members of the scout grouping of ARF (Armenian Revolutionary Federation) youth organization held in Yerevan from July 31 to August 9.
The Vice President of the Parliament presented the functions of the National Assembly reserved by the Constitution, the principles of law making, as well as the peculiarities of the activity of the Armenian Parliament. Mr. Hovhannisyan noted that becoming a member of the European family Armenia has adopted new principles that emanate from the requirements of democracy. And according to Mr. Hovhannisyan, democracy is vital first of all to us, and then - to Europe.
Speaking about the Armenia-Diaspora relations the NA Vice President said that naturally today the Diaspora is not united, because it is spread all over the world, and consequently Armenia has to be the only link uniting the Diaspora. Highlighting that the future owner of our country is today's generation, Mr. Hovhannisyan stressed the importance of maintaining Armenian identity in Diaspora. “Don’t let Armenia and Artsakh be only tourist sites for you, ” called on NA Vice President Vahan Hovhannisyan.
The participants of the meeting were particularly interested in the adoption of law on dual citizenship about which they had certain clarifications from the NA Vice President. Several members of ARF youth organization asked questions to the Vice President of the Parliament. The questions concerned particularly the Armenian programs of young family support, the Armenia-Diaspora cultural events, as well as issues related to the preservation of the Armenian language, making relations with Motherland more permanent. NA Vice President Vahan Hovhannisyan gave exhaustive answers to all of the questions and called on to visit Armenia more frequently.