Հայրենիքի հետ սերտ կապեր ունենալու խնդրով մտահոգ են նաեւ սփյուռքահայ պատանիները
Օգոստոսի 3-ին ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը հանդիպեց հուլիսի 31-ից օգոստոսի 9-ը Հայաստանում անցկացվող սկաուտական բանակումի ՀՅԴ պատանեկան կազմակերպության մոտ 100 անդամների հետ:
Խորհրդարանի փոխնախագահը ներկայացրեց Հայաստանի Սահմանադրությամբ Ազգային ժողովին վերապահված գործառույթները, օրենքի ստեղծման սկզբունքները, Հայաստանի խորհրդարանի աշխատանքի առանձնահատկությունները: Պարոն Հովհաննիսյանն ասաց, որ դառնալով եվրոպական ընտանիքի անդամ, Հայաստանը որդեգրել է նոր սկզբունքներ, որոնք բխում են նաեւ ժողովրդավարության պահանջներից: Իսկ, ժողովրդավարությունն, ըստ Վահան Հովհաննիսյանի, առաջին հերթին մեզ է պետք, եւ ոչ Եվրոպային:
Խոսելով Հայաստան-սփյուռք կապի մասին, ԱԺ փոխնախագահն ասաց, որ սփյուռքն այսօր բնականորեն միասնական չէ, որովհետեւ սփյուռքի տարբեր հատվածներ տարբեր երկրներում են ապրում, հետեւաբար սփյուռքը միավորող միակ օղակը պետք է Հայաստանը լինի: Նշելով, որ այսօրվա սերունդն է մեր երկրի վաղվա տերը, պարոն Հովհաննիսյանը կարեւորեց դրսում հայ մնալու առաջնահերթ սկզբունքը: «Թույլ մի տվեք, որ Հայաստանն ու Արցախը ձեզ համար լինեն միայն զբոսաշրջության վայրեր»-կոչ արեց ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման մասնակիցներին հատկապես հետաքրքրում էր երկքաղաքացիության մասին օրենքի ընդունումը, ինչի շուրջ ԱԺ փոխնախագահից նրանք ստացան որոշակի պարզաբանումներ:ՀՅԴ պատանեկան կազմակերպության մի քանի անդամներ հարցեր ուղղեցին խորհրդարանի փոխնախագահին: Դրանք մասնավորապես վերաբերում էին երիտասարդ ընտանիքներին աջակցման` Հայաստանի ծրագրերին, հայրենիք-սփյուռք մշակութային միջոցառումներին, լեզվապահպանության խնդիրներին, հայրենիքի հետ կապն ավելի հաստատուն պահելու խնդիրներին: ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը սպառիչ պատասխանեց հնչած բոլոր հարցերին եւ կոչ արեց ավելի հաճախ գալ Հայաստան:

Задачей налаживания тесных связей с Родиной озабочена и молодежь Диаспоры
3 августа заместитель председателя   НС Ваан Ованнисян встретился с почти 100 членами молодежной организации АРФД   в связи с проводящимся  в Армении с 31 июля по 9 августа скаутским сбором.
Вице-спикер парламента   ознакомил с функциями Национального Собрания, закрепленными Конституцией Армении, с принципами выработки законов, особенностями работы парламента Армении. Г-н Ованнисян сказал, что, став членом европейской семьи, Армения придерживается новых принципов, вытекающих также из требований демократии. А демократия, по В.Ованнисяну, прежде всего нужна нам, а не Европе.
Говоря о связях Армения – Диаспора, вице-спикер НС   заметил, что диаспора сегодня далеко неоднородна, так как общины существуют в различных странах, следовательно единственным звеном, объединяющим диаспору, должна быть Армения. Отметив, что сегодняшнее поколение – завтрашний день нашей страны, г-н Ованнисян подчеркнул важность оставаться в диаспоре прежде всего армянином.   “Не позволяйте, чтобы Армения и Арцах были для вас только туристическими местами”, - призвал вице-спикер НС В.Ованнисян.
Участников встречи особенно интересовало принятие закона о двойном гражданстве, по которому они получили некоторые пояснения вице-спикера НС. Несколько членов молодежной организации АРФД задали вопросы заместителю председателя   парламента, касающиеся, в частности,   программ Армении по поддержке молодых семей,   культурных мероприятий Родина – Диаспора, проблем сохранения языка, еще большего укрепления связей с Родиной. Зампредседателя НС Ваан Ованнисян дал исчерпывающие ответы на все прозвучавшие вопросы и призвал молодежь чаще посещать Армению.