Օրակարգային այս հարցի անհրաժեշտությունն առաջացել է՝ կապված նվիրատվության գործարքների շեշտակի աճի հետ: ՀՀ-ում նոտարների եւ Կադաստրի կոմիտեի համար նվիրատվությունների մասով Կենտրոնական բանկին հաշվետվություններ ներկայացնելու նպատակ ունի նախագիծը: Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արա Մկրտչյանը՝ սեպտեմբերի 11-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նա նշել է, որ ներկայում օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանվում են այն դեպքերը, երբ ՀՀ ԿԲ-ին կասկածելի գործարքի կամ գործարար հարաբերության վերաբերյալ եւ (կամ) պարտադիր տեղեկացման ենթակա գործարքի վերաբերյալ պետք է ներկայացվեն հաշվետվություններ: Նշված ցանկում ներառված չեն գույքի նվիրատվության դեպքերը:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ վերջին տարիներին աճել են նվիրատվության հիման վրա սեփականության իրավունքի ձեռքբերման դեպքերը: 2020 թվականին գրանցվել է նվիրատվության 4017 գործարք Երեւանում, 8674 գործարք՝ մարզերում, 2021 թվականին՝ 5882 գործարք Երեւանում, 12.060՝ մարզերում, 2022 թվականին՝ 7334 գործարք Երեւանում, 15.765՝ մարզերում:
Նվիրատվության գործարքների անընդհատ աճը պարունակում է հիմնավոր ռիսկեր առ այն, որ դրանց թվում կարող են լինել կեղծ եւ շինծու գործարքներ՝ ապօրինի ձեռք բերված գույքն իբրեւ օրինական ճանապարհով օտարելու միջոցով ՀՀ իրավապահ մարմիններից թաքցնելու եւ օրինականացնելու նպատակով: Ու թեեւ օրենքով նոտարների եւ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի վրա դրված է օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում կեղծ եւ շինծու գործարքների վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրելու պարտականություն, սակայն նման պարտականությունն ամբողջությամբ չի ծածկում ներկա իրավիճակով պայմանավորված եւ նկարագրված բոլոր ռիսկերը: Անհրաժեշտություն է առաջացել, որ նվիրատվության գործարք հաստատող, գրանցող լիազոր մարմինը կամ նման գործառույթ կատարողները (նոտարները) սահմանված կարգով լիազոր մարմնին ներկայացվող իրենց հաշվետվություններում պարտադիր ներկայացնեն նաեւ տեղեկություններ՝ նվիրատվության բոլոր գործարքների վերաբերյալ՝ հետագայում դրանց մոնիտորինգի արդյունքում ռիսկերի գնահատման, ինչպես նաեւ առանձին դեպքերում փողերի լվացման դեպքերի կանխման կամ բացահայտման նպատակով:
Միեւնույն ժամանակ, օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետում առկա է դրույթ՝ կանխիկ ձեւով կատարվող գործարքների վերաբերյալ, որը չի համապատասխանում «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի կարգավորումներին, ուստի այն անհրաժեշտ է հանել՝ թողնելով առկա ընդհանուր կարգավորումները:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը զեկուցողից հետաքրքրվել է, թե ներկայացված նախագիծն ինչպես է կանխելու ապօրինի գույքի նվիրատվության դեպքերը:
«Ներկայացված նախագիծը պայքարի միջոցներից միայն մեկն է, սակայն ոչ միակը: Ի՞նչ խնդիր է այն լուծելու: Մենք ունենալու ենք ամբողջական հաշվետվություն՝ կենտրոնացված մեկ վայրում, եւ գործարքների վերաբերյալ բավարար տվյալներ, որպեսզի դրանք անհրաժեշտության դեպքում նույնականացնենք, իրենց ամբողջության մեջ համապատասխան վերլուծության ենթարկենք, բացահայտնենք հնարավոր ռիսկերը եւ միջոցառումներ ձեռնարկենք այդ ռիսկերը կառավարելու համար: Առանձին դեպքերում, երբ կունենանք ահազանգեր կոնկրետ  գործարքների վերաբերյալ՝ որեւէ ապօրինության հետ կապված, ապա արդեն,  հաշվետվություններում ունենալով գործարքի վերաբերյալ անհատական տվյալներ, կարող ենք այն վերլուծության ենթարկել եւ ներկայացնել իրավապահ մարմիններին: Նրանք իրենց գործիքակազմով, օպերատիվ հետախուզական գործունեությամբ եւ նախաքննության եղանակով արդեն կիրականացնեն իրենց պարտականությունները եւ կբացահայտեն ապօրինության ցանկացած դեպք»,- ասել է փոխնախարարը:
«Այսինքն՝ ստեղծվում է բազա, որտեղ պահպանվելու են նվիրատվության բոլոր տվյալները»,- հավելել է Արա Մկրտչյանը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը:

The necessity for this agenda item arose due to the sharp increase in donation transactions. The draft aims to submit reports to the Central Bank regarding donations for notaries and the Cadastre Committee in the RA. The first RA Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan said this while presenting the draft law on Making Amendment and Addendum to the Law on Combating Money Laundering and Terrorist Financing in the first reading for debate on September 11.
He noted that currently, Article 6.4 of the law defines the cases when reports must be submitted to the RA Central Bank regarding a suspicious transaction or business relationship and (or) a transaction subject to mandatory notification. The cases of property donation are not included in the mentioned list.
According to the information of the Deputy Minister, the cases of acquisition of property rights based on donations have increased in recent years. In 2020, 4.017 donation transactions were registered in Yerevan, 8.674 transactions in the regions, in 2021, 5.882 transactions in Yerevan, 12.060 in the regions, in 2022, 7.334 transactions in Yerevan, and 15.765 in the regions.
The constant growth of the donation transactions contains substantial risks that among them there may be fake and spurious transactions in order to hide and legitimize the illegally acquired property from the RA law enforcement bodies by alienating it in a legal way.
At the same time, Paragraph 2 of Article 6.3 of the law contains a provision on cash transactions, which does not comply with the regulations of the Law on Non-Cash Operations, thus it should be removed, leaving the existing general regulations.
The NA Vice President Hakob Arshakyan inquired from the rapporteur how the presented draft will prevent the cases of illegal property donation.
“The presented draft is only one of the means of struggle, but not the only one. What problem will it solve? We will have complete reporting, centralized in one place, and enough data about transactions to identify them if necessary, subject them to appropriate analysis in their entirety, identify potential risks and take measures to manage those risks. In individual cases, when we have alerts on specific transactions regarding any illegality, then, having individual data on the transaction in the reports, we can analyze and present it to the law enforcement bodies. They will already fulfill their duties with their toolkits, operative investigative activity and preliminary investigation method and will reveal any case of illegality,” the Deputy Minister said.
“In other words, a database is being created where all donation data will be stored,” Ara Mkrtchyan added.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan presented the endorsement of the Committee.