Թագուհի Թովմասյանը հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մերլե Շպելերբերգի գլխավորած պատվիրակության հետ
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հունիսի 27-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մերլե Շպելերբերգի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին ներկայացրել է Արցախում ստեղծված իրավիճակը, կարեւորել արցախահայերի անվտանգության ապահովման ու ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հրամայականը, հայտնել, որ Հայաստանը եւս ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության պահպանման խնդիր ունի:
Մերլե Շպելերբերգը հատկապես հետաքրքրվել է, թե որքանո՞վ են մեր երկրում պաշտպանված կանանց, մարգինալ խմբերի, փոքրամասնությունների, բնապահպանության ոլորտում` մարդու իրավունքները:
Թագուհի Թովմասյանը պատասխանել է, որ կանայք թիրախավորված են Հայաստանում: Թեեւ օրենսդրությունը նախատեսում է պաշտպանել բոլորի իրավունքները, բայց ոչ միշտ են մարգինալ խմբերն իրենց իրավունքների խախտումների մասին հայտնում իրավապահներին:
Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ բաց հանքերի շահագործման խնդրին` նշելով, որ արտանետումները վնասակար ազդեցություն են ունենում քաղաքացիների առողջության վրա:
Մերլե Շպելերբերգն անդրադարձել է նաեւ Ստամբուլյան կոնվենցիային ու հետաքրքրվել, թե ինչո՞ւ ՀՀ ԱԺ-ն մինչ օրս այն չի վավերացրել:
Այս կապակցությամբ հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ  Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին դեմ է արտահայտվել կոնվենցիայի ներածական մասին` անհնար դարձնելով դրա վավերացումը, քանի որ Հայաստանն առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, եւ եկեղեցու հետ հակադրվելը հանրության կողմից չի կարող ընկալվել:
Հանդիպմանը բարձր է գնահատվել  Ազգային ժողովի համագործակցությունը Գերմանիայի Բունդեսթագի հետ:
Քննարկվել են Հայաստան-ԱՄՆ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացման հեռանկարներն ու ծրագրերը
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը  հունիսի 27-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին: Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ԱՄՆ միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացման հեռանկարներն ու ծրագրերը: Կարեւորվել է ՀՀ խորհրդարանի...
ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքին վերաբերող հարցերին
Հունիսի 27-ին շարունակվել է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստը: Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքին բացի պատգամավորներից եւ փորձագետների...
Սարգիս Խանդանյանը հանդիպել է Բունդեսթագի պատգամավոր Մերլե Շպելերբերգի գլխավորած պատվիրակությանը
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հունիսի 27-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մերլե Շպելերբերգի գլխավորած պատվիրակության հետ: Ողջունելով հյուրերին` Սարգիս Խանդանյանն արժեւորել է Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ ակտիվ համագործակցությունը, կարեւոր...

Taguhi Tovmasyan Meets with delegation led by Member of the German Bundestag Merle Spellerberg
On June 27, the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan met with the delegation led by the Member of the German Bundestag Merle Spellerberg.
The Committee Chair presented to the guests the situation created in Artsakh, the imperative of ensuring security and recognition of the right to self-determination, informed that Armenia also has a problem of preserving sovereignty and regional integrity.
Merle Spellerberg especially was interested in the fact to what extent in our country are protected the rights of women, marginal groups, minorities and human rights in the environmental sphere.
Taguhi Tovmasyan answered that the women are targeted in Armenia. Though the legislation designs to protect everybody’s rights, but not always the marginal groups inform the law enforcers about the violations of their rights.
The MP also touched upon the problem of open mines, noting that the emissions have harmful impact on the citizens’ health.
Merle Spellerberg also referred to the Istanbul Convention and inquired why the RA National Assembly had not ratified until today.
Regarding this the Committee Chair informed that the Armenian Apostolic Holy Church was against the introduction of the Convention, making impossible its ratification, as Armenia was the first adopting Christianity as a state religion, and opposing the church cannot be perceived by the society.
At the meeting the cooperation of the National Assembly with the German Bundestag was highly appreciated.
Perspectives and programs of deepening Armenia-USA inter-parliamentary relations discussed
On June 27, the Head of the RA NA Civil Contract Faction Hayk Konjoryan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia Kristina Kvien.The sides discussed the perspectives and programs of further deepening of Armenia-USA inter-parl...
At sitting of NA Inquiry Committee RA Prime Minister Nikol Pashinyan answers questions on 44-day war process
On June 27, the sitting of the NA Inquiry Committee created for Studying the Circumstances of the Hostilities Unleashed on September 27, 2020 continued. The Committee Chair Andranik Kocharyan informed that besides the deputies and experts representatives of extra-parliamentary forces take part in th...
Sargis Khandanyan meets delegation led by Member of Bundestag Merle Spellerberg
On June 27, the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan met with the delegation led by the Member of the German Bundestag Merle Spellerberg. Welcoming the guests, Sargis Khandanyan valued the active cooperation between Armenia and Germany, highlighted the effective ...