Թագուհի Թովմասյանը հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մերլե Շպելերբերգի գլխավորած պատվիրակության հետ
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հունիսի 27-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մերլե Շպելերբերգի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին ներկայացրել է Արցախում ստեղծված իրավիճակը, կարեւորել արցախահայերի անվտանգության ապահովման ու ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հրամայականը, հայտնել, որ Հայաստանը եւս ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության պահպանման խնդիր ունի:
Մերլե Շպելերբերգը հատկապես հետաքրքրվել է, թե որքանո՞վ են մեր երկրում պաշտպանված կանանց, մարգինալ խմբերի, փոքրամասնությունների, բնապահպանության ոլորտում` մարդու իրավունքները:
Թագուհի Թովմասյանը պատասխանել է, որ կանայք թիրախավորված են Հայաստանում: Թեեւ օրենսդրությունը նախատեսում է պաշտպանել բոլորի իրավունքները, բայց ոչ միշտ են մարգինալ խմբերն իրենց իրավունքների խախտումների մասին հայտնում իրավապահներին:
Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ բաց հանքերի շահագործման խնդրին` նշելով, որ արտանետումները վնասակար ազդեցություն են ունենում քաղաքացիների առողջության վրա:
Մերլե Շպելերբերգն անդրադարձել է նաեւ Ստամբուլյան կոնվենցիային ու հետաքրքրվել, թե ինչո՞ւ ՀՀ ԱԺ-ն մինչ օրս այն չի վավերացրել:
Այս կապակցությամբ հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ  Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին դեմ է արտահայտվել կոնվենցիայի ներածական մասին` անհնար դարձնելով դրա վավերացումը, քանի որ Հայաստանն առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, եւ եկեղեցու հետ հակադրվելը հանրության կողմից չի կարող ընկալվել:
Հանդիպմանը բարձր է գնահատվել  Ազգային ժողովի համագործակցությունը Գերմանիայի Բունդեսթագի հետ:
Քննարկվել են Հայաստան-ԱՄՆ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացման հեռանկարներն ու ծրագրերը
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը  հունիսի 27-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին: Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ԱՄՆ միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացման հեռանկարներն ու ծրագրերը: Կարեւորվել է ՀՀ խորհրդարանի...
ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքին վերաբերող հարցերին
Հունիսի 27-ին շարունակվել է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստը: Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքին բացի պատգամավորներից եւ փորձագետների...
Սարգիս Խանդանյանը հանդիպել է Բունդեսթագի պատգամավոր Մերլե Շպելերբերգի գլխավորած պատվիրակությանը
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հունիսի 27-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մերլե Շպելերբերգի գլխավորած պատվիրակության հետ: Ողջունելով հյուրերին` Սարգիս Խանդանյանն արժեւորել է Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ ակտիվ համագործակցությունը, կարեւոր...

Встреча Т.Товмасян с делегацией во главе с депутатом Бундестага Германии Мерле Шпелерберг
27 июня председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян встретилась с делегацией, возглавляемой депутатом Бундестага Германии Мерле Шпелерберг.
Председатель комиссии представила гостям ситуацию в Арцахе, подчеркнула необходимость обеспечения безопасности арцахских армян и признания их права на самоопределение, а также сообщила, что у Армении также есть проблема сохранения суверенитета и территориальной целостности.
Мерле Шпелерберг особенно интересовала степень защиты прав человека женщин, маргинальных групп, нацменьшинств и охраны окружающей среды в РА.
Т.Товмасян сообщила, что в Армении женщины ущемляются. Хотя законодательство предусматривает защиту прав каждого, маргинальные группы не всегда сообщают о нарушениях своих прав в правоохранительные органы.
Депутат также коснулась ряда других актуальных проблем в сферах, курируемых комиссией.
Мерле Шпелерберг, затронув также Стамбульскую конвенцию, поинтересовалась, почему Национальное Собрание РА до сих пор не ратифицировало ее.
Председатель комиссии в связи с этим пояснила, что Святая Армянская Апостольская Церковь выступила против преамбулы конвенции, тем самым сделав невозможной ее ратификацию, поскольку Армения первой в мире приняла христианство в качестве государственной религии, и противостояние с церковью не будет воспринято обществом.
На встрече она высоко оценил сотрудничество НС РА с Бундестагом ФРГ.
Обсуждены перспективы и программы углубления межпарламентских отношений Армения-США
27 июня руководитель фракции "Гражданский договор" А.Конджорян принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в РА Кристину Куинн.Стороны обсудили перспективы и программы дальнейшего углубления межпарламентских отношений Армения-США.Подчеркнута ключевая роль парламента РА и Конгресса США в страт...
Премьер-министр РА Н.Пашинян на заседании Следственной комиссии НС ответил на вопросы о ходе 44-дневной войны
27 июня продолжилось заседание Следственной комиссии (СК) НС, созданной для расследования обстоятельств развязанных 27 сентября 2020 г. военных действий.Председатель комиссии А.Кочарян проинформировал, что помимо депутатов и экспертов в работе СК НС участвуют представители внепарламентских сил, а та...
Встреча С.Ханданяна с делегацией во главе с депутатом Бундестага Мерле Шпелерберг
27 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян встретился с делегацией, возглавляемой депутатом Бундестага Германии Мерле Шпелерберг.Приветствуя гостей, С.Ханданян высоко оценил активное сотрудничество между Арменией и Германией, подчеркнул эффективную деятельность немецких...