ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Միացյալ Թագավորության մշակույթի նախարար Ջոն Ուիթինգդեյլին: Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների բազմոլորտ, այդ թվում՝ մշակույթի բնագավառում ակտիվ համագործակցելու հեռանկարները:
Նախարարը, երկար տարիներ լինելով ՄԹ-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամ, նշել է, որ մանրամասն տեղեկացված է մեր երկրում տեղի ունեցող իրավիճակի, 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով ադրբեջանցիների կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին: Նա անընդունելի է համարել մարդու հիմնարար իրավունքների դեմ ցանկացած ոտնձգություն` նկատի ունենալով նաեւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ ադրբեջանական զինուժի շարունակական ագրեսիան:
Հանդիպմանը զրույց է ծավալվել տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտության, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման եւ զարգացման կարեւորության շուրջ:

Председатель НС РА А.Симонян встретился с министром культуры Соединенного Королевства Джоном Уиттингдейлом. На встрече обсуждались перспективы активного сотрудничества двух стран в различных сферах, в том числе в области культуры.
Министр, являясь на протяжении многих лет членом парламентской группы дружбы Великобритания-Армения, отметил, что хорошо осведомлен о ситуации в нашей стране, об уничтожении армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе азербайджанцами вследствие 44-дневной войны. Он счел неприемлемым любое посягательство на основополагающие права человека, учитывая также непрекращающуюся агрессию азербайджанских вооруженных сил против суверенной территории РА.
В беседе затронуты необходимость установления долгосрочного мира в регионе, важность укрепления и развития демократических ценностей.