Ազգային ժողովի մշտական հանձաժողովների համատեղ նիստում մայիսի 29-ին սկսվել են «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումները:
Նիստին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է տնտեսական, ֆինանսական ու սոցիալական ցուցանիշներին, տեղեկություններ ներկայացրել իրականացվող արտաքին քաղաքականության, մասնավորապես, տարածաշրջանային իրավիճակի, բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
2022 թվականին ՀՀ-ում 12.6 տոկոս տնտեսական աճ է արձանագրվել, որը վերջին տասնհինգ տարիների համար աննախադեպ բարձր ցուցանիշ է: 2022 թվականին պետական բյուջեի հարկային եկամուտները կազմել են մեկ տրիլիոն 926 մլրդ դրամ, որն ի սկզբանե պլանավորածի նկատմամբ ավելի է շուրջ 82 մլրդ դրամով կամ 4 տոկոսով: 2022 թվականին եկամտային մասը պլանավորված էր 82 մլրդ դրամով ավելի պակաս. հընթացս ճշգրտումներ ենք կատարվել, եւ փաստացի նախնական պլանը 82 մլրդ դրամով գերակատարվել է: «Ուզում եմ ընդգծել, որ 2022 թվականի բյուջետային ցուցանիշները 2021 թվականի նկատմամբ հարկային եկամուտների մասով ավելի են 339 մլրդ դրամով կամ 21.4 տոկոսով: Նախորդ տարվա նկատմամբ էական աճ ունենք բյուջետային ցուցանիշների, իսկ 2017 թվականի նկատմամբ 2022 թվականի բյուջեի հարկային եկամուտներն ավելի են 2 մրդ 20 մլն դրամով կամ 66.3 տոկոսով, իսկ 2018 թվականի նկատմամբ` 670 մլրդ դրամով կամ 1 միլիարդ 820 մլն դոլարով կամ 53 տոկոսով»,- նշել է երկրի վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը բյուջետային եկամուտների աճը պայմանավորել է երեք հիմնական գործոնով` տնտեսական աճի ցուցանիշներ, ստվերի կրճատում եւ իրականացվող բարեփոխումներ: Վարչապետն ասել է, որ 2022 թվականին նախորդ տարվա համեմատ հավաքագրվել է 63.5 մլրդ դրամով ավելի եկամտային հարկ` ընդհանուր առմամբ 522 մլրդ դրամ, իսկ 2018 թվականի համեմատ, երբ գործել է եռաստիճան հարկային դրույքաչափը, 53 տոկոսով ավելի եկամտային հարկ է հավաքագրվել: «Այսինքն` հարկերն իջեցրինք, բայց եկամտային հարկի հավաքագրումները 53 տոկոսով ավելացել են»,- արձանագրել է Նիկոլ Փաշինյանը: Նա ներկայացրել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի օրինակը` հիշեցնելով, որ 2021 թվականից Կառավարությունը մասնակցում է կոմբինատի կառավարմանը: «2021 թվականին ԶՊՄԿ-ն վճարել է պատմական աննախադեպ բարձր թվով հարկեր` 145 մլրդ 636 մլն դրամ: Պատկերացնելու համար, թե սա ինչ ցուցանիշ է ասեմ հետեւյալը. 2022 թվականին վճարված հարկերը շուրջ 7 մլրդ դրամով ավելին են, քան 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 եւ 2017 թվականներին ԶՊՄԿ-ի վճարած բոլոր հարկերը միասին վերցրած: Սա խոսուն ցուցանիշ է»,- ասել է վարչապետը եւ հավելել, որ զգալի է առաջընթացը նաեւ շահութահարկի, հարկային եկամուտների մասով ու ներկայացրել թվային ցուցանիշները: Նրա խոսքով էականորեն փոխվել է խոշոր հարկատուների նկատմամբ վարվող հարկային քաղաքականությունը: Դեկտեմբերին գրանցվել է Հայաստանի պատմության բացարձակ ռեկորդ աշխատատեղերի մասով` 704.000 գրանցված աշխատատեղ: «Ուրախ եմ արձանագրել, որ այս թիվն այլեւս ակտուալ չէ, քանի որ 2023 թվականի մարտին եւ ապրիլին գրանցվել են նոր ռեկորդներ` համապատասխանաբար 706.294 եւ 710.150»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Տարածաշրջանային խնդիրներին անդրադառնալով` գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ ռազմաքաղաքական իրադրությունը տարածաշրջանում շարունակում է մնալ լարված, ինչը պայմանավորված է ոչ միայն մեր ունեցած բարդ հարաբերություններով, այլ նաեւ` գլոբալ գործընթացներով: «Մենք որդեգրել ենք խաղաղության օրակարգ եւ ռազմավարություն ու անում ենք հնարավորը` այդ օրակարգը կյանքի կոչելու համար»,- ասել է նա:
Վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել նաեւ օրեր առաջ Մոսկվայում իր, ՌԴ նախագահի եւ Ադրբեջանի նախագահի հանդիպումից, բրյուսելյան բանակցություններից, անդրադարձել առաջիկայում Քիշնեւում կայանալիք հնգակողմ հանդիպմանը եւ հունիսի 1-ին խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությանը: «Մենք դեռեւս չենք ստացել Ադրբեջանի մեկնաբանությունները Վաշինգտոնից առաջ իրենց փոխանցված մեր առաջարկությունների վերաբերյալ: Դա արդեն չորրորդ խմբագրումն է խաղաղության պայմանագրի: Մեր չորրորդ խմբագրումը փոխանցել ենք ադրբեջանական կողմին. այս պահի դրությամբ դրանց մեկնաբանությունները դեռեւս չենք ստացել: Այս պահի դրությամբ չկա համաձայնեցված նախագիծ, որը հնարավոր կլիներ ստորագրել»,- արձանագրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Գործադիրի ղեկավարը խոսել է նաեւ մի շարք երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների գործընթացից, այդ թվում` Թուրքիայի հետ, եւ հույս հայտնել, որ այդ երկրում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո հնարավոր կլինի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը բնականոն շարունակել: «Սա եւս մեր օրակարգի կարեւորագույն հարցերից է»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը ելույթն ավարտել է լավատեսական ցուցանիշով. 2023 թվականի առաջին չորս ամիսների ընթացքում Հայաստանում ծնվել է 11.926 երեխա, ինչը 1401-ով ավելի է, քան 2022 թվականին, 523-ով ավելի է, քան 2021 թվականին, 1469-ով ավելի է, քան 2020 թվականին, 1469-ով ավելի է, քան 2020 թվականին, 1415-ով ավելի է, քան 2019 թվականին եւ 1180-ով ավելի է, քան 2018 թվականին: «Մեր պարտքն է պատշաճ ապահովել այս երեխաների անվտանգությունը, բարեկեցությունը եւ երջանկությունը Հայաստանի Հանրապետությունում»,- փաստել է գործադիրի ղեկավարը:
ՀՀ վարչապետը մանրամասն ներկայացրել է իրականացված քաղաքականությունների եւ հիմնական ուղղությունների արդյունքները, որոնց կարող եք ծանոթանալ կից տեսանյութում:

Предварительные обсуждения отчета об исполнении госбюджета в постоянных комиссиях НС
29 мая на совместном заседании постоянных комиссий НС начались предварительные обсуждения годового отчета “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2022 г.”.
На заседании присутствовали Премьер-министр РА Н.Пашинян, Председатель НС А.Симонян, представители законодательной и исполнительной властей.
Премьер-министр РА Н.Пашинян коснулся экономических, финансовых и социальных показателей, представил информацию о внешней политике, в частности о региональной ситуации, переговорном процессе.
В 2022 г. в РА зафиксирован экономический рост в 12,6%, что является беспрецедентно высоким показателем за последние пятнадцать лет. В отчетном году налоговые поступления в госбюджет составили 1 трлн 926 млрд драмов, что на 82 млрд, или на 4% больше, чем планировалось изначально. В 2022 г. доходная часть намечалась на 82 млрд драмов меньше. Внесены некоторые коррективы, и фактический первоначальный план был перевыполнен на 82 млрд драмов. “Хочу подчеркнуть, что показатели бюджета 2022 года по налоговым поступлениям составляют 339 млрд драмов, или на 21,4% больше, чем 2021 года. По сравнению с предыдущим годом мы имеем значительный рост бюджетных показателей, а по сравнению с 2017 г. налоговые поступления бюджета 2022 г. больше на 2 млрд 20 млн драмов, или 66,3%”, - отметил премьер-министр.
Н.Пашинян объяснил рост доходов бюджета тремя основными факторами: показателями экономического роста, сокращением теневой сферы и проведенными реформами. Премьер сообщил, что в 2022 г. подоходного налога было собрано на 63,5 млрд драмов больше, чем в предыдущем году, всего на 522 млрд драмов, а по сравнению с 2018 г., когда действовала трехуровневая налоговая ставка, было собрано на 53% больше подоходного налога. “То есть мы снизили налоги, но сборы подоходного налога увеличились на 53%”, - констатировал Пашинян.   Он остановился и на конкретных примерах. По его словам, существенно изменилась налоговая политика в отношении крупных налогоплательщиков. В декабре был отмечен абсолютный рекорд в истории Армении по количеству рабочих мест – 704 тыс. зарегистрированных рабочих мест. “Рад отметить, что эта цифра уже не актуальна, потому что в марте и апреле 2023 г. зарегистрированы новые рекорды - соответственно 706.294 и 710.150”, - сообщил премьер-министр.
Коснувшись региональных вопросов, глава исполнительной власти отметил, что военно-политическая обстановка в регионе продолжает оставаться напряженной, что связано не только с нашими имеющимися сложными отношениями, но и с глобальными процессами. “Мы приняли программу и стратегию мира и делаем все возможное для ее реализации”,   - подчеркнул   Н.Пашинян.
Премьер-министр также представил подробности встречи между ним, президентом России и президентом Азербайджана в Москве несколько дней назад, переговоров в Брюсселе, коснулся предстоящей пятисторонней встречи в Кишиневе и возможности подписания мирного договора 1 июня. “Мы все еще не получили от Азербайджана комментариев по нашим рекомендациям, переданным им до Вашингтона. Это уже четвертая редакция мирного договора. Нашу четвертую редакцию мы направили азербайджанской стороне, однако на данный момент не получили их комментариев. На сегодня нет согласованного проекта, который можно было бы подписать", - отметил премьер-министр.
Н.Пашинян завершил свое выступление оптимистичными показателями рождаемости детей в Армении за последние годы, подчеркнув, что за первые четыре месяца 2023 г. родилось 11.926 детей, что на 1.401 больше, чем в отчетном 2022 г. "Наш долг – надлежащим образом обеспечить безопасность, благополучие и счастье этих детей", - заявил он.
Глава исполнительной власти также коснулся двусторонних отношений с рядом государств, в том числе с Турцией, выразив надежду, что после президентских выборов в соседней стране можно будет продолжить процесс нормализации отношений. “Это также один из важнейших вопросов нашей повестки”.
Премьер-министр РА подробно представил также итоги проводимой политики, основные направления.
В.Акопян: “Сегодня экономическая ситуация в РА позволяет верить, что из года в год будем иметь более высокие показатели”
29 мая 2014 г. в Казахстане было подписано соглашение об образовании ЕАЭС. На основании принятого РА около 9 лет назад решения в рамках экономической деятельности страны, по крайней мере в последние годы, достигнуты значительные успехи. Об этом говорилось 29 мая на заседании Постоянной комиссии НС п...
“При реализации любой программы важна правильная оценка потребности, а также тесное взаимодействие с исполнительной властью и законодательным органом. Возникающие на практике проблемы могут привести и к необходимости законодательного регулирования, а это означает, что законодательный орган также дол...
На совместном заседании комиссий обсуждено исполнение программ Полиции и МЧС в 2022 г.
29 мая на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам обороны и безопасности и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждалось исполнение финансовых ассигнований и бюджетных программ Полиции МВД и МЧС РА в рамках государственного бюджета на 2022 г.По повестке заседания обстоятель...
В.Ованнисян: “Программа правительства дает хорошие основания для проведения более четкой и целенаправленной политики: это дало результаты”
“Мы постоянно пытаемся улучшить нашу культуру бюджетирования, планирования и исполнения, и это в первую очередь связано со стратегиями. Если у нас будут хорошие стратегии, мы сможем составить хороший бюджет. К счастью, могу сказать, что программа правительства дала хорошие основания для проведения б...