Ազգային ժողովի մշտական հանձաժողովների համատեղ նիստում մայիսի 29-ին սկսվել են «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումները:
Նիստին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է տնտեսական, ֆինանսական ու սոցիալական ցուցանիշներին, տեղեկություններ ներկայացրել իրականացվող արտաքին քաղաքականության, մասնավորապես, տարածաշրջանային իրավիճակի, բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
2022 թվականին ՀՀ-ում 12.6 տոկոս տնտեսական աճ է արձանագրվել, որը վերջին տասնհինգ տարիների համար աննախադեպ բարձր ցուցանիշ է: 2022 թվականին պետական բյուջեի հարկային եկամուտները կազմել են մեկ տրիլիոն 926 մլրդ դրամ, որն ի սկզբանե պլանավորածի նկատմամբ ավելի է շուրջ 82 մլրդ դրամով կամ 4 տոկոսով: 2022 թվականին եկամտային մասը պլանավորված էր 82 մլրդ դրամով ավելի պակաս. հընթացս ճշգրտումներ ենք կատարվել, եւ փաստացի նախնական պլանը 82 մլրդ դրամով գերակատարվել է: «Ուզում եմ ընդգծել, որ 2022 թվականի բյուջետային ցուցանիշները 2021 թվականի նկատմամբ հարկային եկամուտների մասով ավելի են 339 մլրդ դրամով կամ 21.4 տոկոսով: Նախորդ տարվա նկատմամբ էական աճ ունենք բյուջետային ցուցանիշների, իսկ 2017 թվականի նկատմամբ 2022 թվականի բյուջեի հարկային եկամուտներն ավելի են 2 մրդ 20 մլն դրամով կամ 66.3 տոկոսով, իսկ 2018 թվականի նկատմամբ` 670 մլրդ դրամով կամ 1 միլիարդ 820 մլն դոլարով կամ 53 տոկոսով»,- նշել է երկրի վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը բյուջետային եկամուտների աճը պայմանավորել է երեք հիմնական գործոնով` տնտեսական աճի ցուցանիշներ, ստվերի կրճատում եւ իրականացվող բարեփոխումներ: Վարչապետն ասել է, որ 2022 թվականին նախորդ տարվա համեմատ հավաքագրվել է 63.5 մլրդ դրամով ավելի եկամտային հարկ` ընդհանուր առմամբ 522 մլրդ դրամ, իսկ 2018 թվականի համեմատ, երբ գործել է եռաստիճան հարկային դրույքաչափը, 53 տոկոսով ավելի եկամտային հարկ է հավաքագրվել: «Այսինքն` հարկերն իջեցրինք, բայց եկամտային հարկի հավաքագրումները 53 տոկոսով ավելացել են»,- արձանագրել է Նիկոլ Փաշինյանը: Նա ներկայացրել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի օրինակը` հիշեցնելով, որ 2021 թվականից Կառավարությունը մասնակցում է կոմբինատի կառավարմանը: «2021 թվականին ԶՊՄԿ-ն վճարել է պատմական աննախադեպ բարձր թվով հարկեր` 145 մլրդ 636 մլն դրամ: Պատկերացնելու համար, թե սա ինչ ցուցանիշ է ասեմ հետեւյալը. 2022 թվականին վճարված հարկերը շուրջ 7 մլրդ դրամով ավելին են, քան 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 եւ 2017 թվականներին ԶՊՄԿ-ի վճարած բոլոր հարկերը միասին վերցրած: Սա խոսուն ցուցանիշ է»,- ասել է վարչապետը եւ հավելել, որ զգալի է առաջընթացը նաեւ շահութահարկի, հարկային եկամուտների մասով ու ներկայացրել թվային ցուցանիշները: Նրա խոսքով էականորեն փոխվել է խոշոր հարկատուների նկատմամբ վարվող հարկային քաղաքականությունը: Դեկտեմբերին գրանցվել է Հայաստանի պատմության բացարձակ ռեկորդ աշխատատեղերի մասով` 704.000 գրանցված աշխատատեղ: «Ուրախ եմ արձանագրել, որ այս թիվն այլեւս ակտուալ չէ, քանի որ 2023 թվականի մարտին եւ ապրիլին գրանցվել են նոր ռեկորդներ` համապատասխանաբար 706.294 եւ 710.150»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Տարածաշրջանային խնդիրներին անդրադառնալով` գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ ռազմաքաղաքական իրադրությունը տարածաշրջանում շարունակում է մնալ լարված, ինչը պայմանավորված է ոչ միայն մեր ունեցած բարդ հարաբերություններով, այլ նաեւ` գլոբալ գործընթացներով: «Մենք որդեգրել ենք խաղաղության օրակարգ եւ ռազմավարություն ու անում ենք հնարավորը` այդ օրակարգը կյանքի կոչելու համար»,- ասել է նա:
Վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել նաեւ օրեր առաջ Մոսկվայում իր, ՌԴ նախագահի եւ Ադրբեջանի նախագահի հանդիպումից, բրյուսելյան բանակցություններից, անդրադարձել առաջիկայում Քիշնեւում կայանալիք հնգակողմ հանդիպմանը եւ հունիսի 1-ին խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությանը: «Մենք դեռեւս չենք ստացել Ադրբեջանի մեկնաբանությունները Վաշինգտոնից առաջ իրենց փոխանցված մեր առաջարկությունների վերաբերյալ: Դա արդեն չորրորդ խմբագրումն է խաղաղության պայմանագրի: Մեր չորրորդ խմբագրումը փոխանցել ենք ադրբեջանական կողմին. այս պահի դրությամբ դրանց մեկնաբանությունները դեռեւս չենք ստացել: Այս պահի դրությամբ չկա համաձայնեցված նախագիծ, որը հնարավոր կլիներ ստորագրել»,- արձանագրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Գործադիրի ղեկավարը խոսել է նաեւ մի շարք երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների գործընթացից, այդ թվում` Թուրքիայի հետ, եւ հույս հայտնել, որ այդ երկրում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո հնարավոր կլինի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը բնականոն շարունակել: «Սա եւս մեր օրակարգի կարեւորագույն հարցերից է»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը ելույթն ավարտել է լավատեսական ցուցանիշով. 2023 թվականի առաջին չորս ամիսների ընթացքում Հայաստանում ծնվել է 11.926 երեխա, ինչը 1401-ով ավելի է, քան 2022 թվականին, 523-ով ավելի է, քան 2021 թվականին, 1469-ով ավելի է, քան 2020 թվականին, 1469-ով ավելի է, քան 2020 թվականին, 1415-ով ավելի է, քան 2019 թվականին եւ 1180-ով ավելի է, քան 2018 թվականին: «Մեր պարտքն է պատշաճ ապահովել այս երեխաների անվտանգությունը, բարեկեցությունը եւ երջանկությունը Հայաստանի Հանրապետությունում»,- փաստել է գործադիրի ղեկավարը:
ՀՀ վարչապետը մանրամասն ներկայացրել է իրականացված քաղաքականությունների եւ հիմնական ուղղությունների արդյունքները, որոնց կարող եք ծանոթանալ կից տեսանյութում:

On May 29, the preliminary debates of the annual report on the implementation of the 2022 state budget of the Republic of Armenia began at the joint sitting of the standing committees of the National Assembly.
The RA Prime Minister Nikol Pashinyan, the RA NA President Alen Simonyan, the representatives of the legislative and executive powers attended the sitting.
The RA Prime Minister Nikol Pashinyan touched upon the economic, financial and social indicators, presented information on the foreign policy, in particular, the regional situation, the negotiation process.
In 2022, 12.6 % economic growth was recorded in the Republic of Armenia, which is an unprecedentedly high indicator for the last fifteen years. In 2022, the tax revenues of the state budget amounted to one trillion 926 billion AMD, which is 82 billion AMD or 4% more than what was initially planned. In 2022, the revenue part was planned to be 82 billion AMD less: we have made adjustments, and the actual initial plan was exceeded by 82 billion AMD. “I want to underline that the 2022 budget indicators are 339 billion AMD or 21.4% more than in 2021 in terms of tax revenues. Compared to the previous year, we have a significant increase in budget indicators, and compared to 2017, the tax revenues of the 2022 budget are more by 2 billion 20 million AMD or 66.3%, and compared to 2018 by 670 billion AMD or 1 billion 820 million dollars or 53%,” the Prime Minister of the country noted.
According to Nikol Pashinyan, the growth of the budget revenues is conditioned by three main factors: the indicators of economic growth, reduction of the shadow and the implemented reforms. The Prime Minister said that in 2022, 63.5 billion AMD more income tax was collected compared to the previous year, totally 522 billion AMD, and compared to 2018, when the three-level tax rate was in effect, 53% more income tax was collected. “In other words, we lowered taxes, but income tax collections increased by 53%,” Nikol Pashinyan stated. He presented the example of Zangezur Copper Molybdenum Combine, reminding that the Government is taking part in the management of the combine from 2021. “In 2021, Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC) paid a historically unprecedented high amount of taxes - 145 billion 636 million AMD. To imagine what this indicator is, let me say the following: The taxes paid in 2022 are about 7 billion AMD more than all the taxes paid by the ZCMC in 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 and 2017 combined. This is an evident indicator,” the Prime Minister said and added that the progress is also significant in terms of profit tax and tax revenues and introduced the numerical indicators. According to him, the tax policy towards large taxpayers has changed significantly. In December, an absolute record in the history of Armenia in terms of jobs was registered: 704,000 registered jobs. “I am glad to record that this number is no longer topical, because in March and April 2023, new records were registered: 706.294 and 710.150, respectively,” Nikol Pashinyan mentioned.
Touching upon the regional issues, the Head of the executive body noted that the military-political situation in the region continues to be tense, which is due not only to our complex relations, but also to global processes. “We have adopted a peace agenda and strategy and we do our best to implement that agenda,” he said.
The Prime Minister also presented details of the meeting between the President of Russia, the President of Azerbaijan and him held in Moscow a few days before, the negotiations in Brussels, touched upon the upcoming pentilateral meeting in Chisinau and the possibility of signing a Peace Treaty on June 1. “We haven’t received any comments from Azerbaijan regarding our proposals that were conveyed to them before the meeting in Washington yet. It is already the fourth edition of the Peace Treaty. We have forwarded our fourth edition to the Azerbaijani side: as of now we have not received their comments. At present, there is no agreed draft that could be signed,” Nikol Pashinyan noted.
The Head of the executive body also spoke about the process of bilateral relations with a number of countries, including Turkey, and expressed hope that after the presidential elections held in that country, it will be possible to continue the normalization process of relations. “This is also one of the most important issues on our agenda,” Nikol Pashinyan said.
The Prime Minister ended his speech with an optimistic indicator: during the first four months of 2023, 11.926 children were born in Armenia, which is 1401 more than in 2022, 523 more than in 2021, 1469 more than in 2020, 1469 more than in 2020, 1415 more than in 2019 and 1180 more than in 2018. “It is our duty to properly ensure the safety, well-being and happiness of these children in the Republic of Armenia,” the Head of the executive body stated.
The RA Prime Minister presented the results of the implemented policies and the main directions in detail.
While implementing any program the right need assessment, as well as the close cooperation with the executive power and the legislative body is important. The problems, which in practice will be raised, it is also possible to bring forth need of legislative regulation, which means that the legislati...
The implementation of financial allocations and budgetary programmes of the RA Ministry of Internal Affairs to the Police under the 2022 state budget was debated at May 29 joint sitting of the NA Standing Committees on Defense and Security and Financial-Credit and Budgetary Affairs.The RA Minister o...