Փոփոխությունների նպատակն է սոցիալական աջակցությունների մատուցման դաշտը բացել նաեւ այլ կազմակերպությունների համար եւ հնարավորություն տալ անձանց սոցիալական աջակցության ոլորտում ծառայություն ստանալով՝ հաղթահարել աղքատությունը: Այս մասին ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը նախաձեռնել է փոփոխություններ եւ լրացումներ «Սոցիալական աջակցության մասին» եւ հարակից շուրջ 18 օրենքներում, որոնց վերաբերյալ մայիսի 18-ին աշխատանքային քննարկում էր կազմակերպվել ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում:
Փոփոխությունները հիմնված են միջազգային փորձի, ոլորտային քաղաքականության, նախարարության որդեգրած նոր ռազմավարական մոտեցումների վրա: Հաշվի է առնվել հատկապես այն երկրների փորձը, որոնք պատմական փորձառությամբ մոտ են մեր երկրին եւ իրենց վարած սոցիալական քաղաքականությամբ օրինակելի են ամբողջ աշխարհի համար:
««Սոցիալական աջակցության մասին» նոր օրենքով ցանկանում ենք, որ աջակցությունների տրամադրման ոլորտը դառնա ավելի ճկուն, արձագանքող եւ արդյունավետ կառավարվող, ունենանք չափորոշիչների վերահսկողության համակարգ, ինչպես նաեւ կայացնել սոցիալական աշխատանքի ինստիտուտը եւ ճանապարհ բացել նոր դերակատարների համար, որպեսզի կազմակերպություններն ու իրավաբանական անձինք եւս կարողանան աջակցություններ տրամադրել»,- ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը:
Հերիքնազ Տիգրանյանի խոսքով ծավալուն փոփոխություններ են նախատեսվել եւ նպատակ է դրվել փոխել նաեւ սոցիալական աջակցության գաղափարախոսությունն ու փիլիսոփայությունը, եւ դրամական օգնությունից անցնել ընդհանուր ծառայությունների հասցեական մատուցման: Նա կարեւորել է, որ նախագիծը մշակողը դեռեւս գաղափարի փուլում այն համաձայնեցնում է գլխադասային հանձնաժողովի հետ. այդպես շատ ավելի մասնակցային է լինում նախագծերի մշակումը:
Պատգամավորների կողմից ներկայացված փոփոխությունները վերաբերել են սոցիալական աշխատողի գործունեությանը, սոցիալական աջակցության դադարեցման որոշման մասին ծանուցմանը, «աջակցության կենտրոն» հասկացությանը, կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքների հայտնաբերմանը: Հստակ կանոնակարգումներով սոցիալական աջակցության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները կդյուրացնեն աշխատակարգը, եւ նկատելի կլինեն արդյունքները: Առաջիկայում եւս նախատեսվում են քննարկումներ:
Համատեղ նիստի նպատակն է քննարկել հարցերն ավելի լայն տեսանկյունից, ինչպիսիք են գյուղատնտեսության խնդիրները, ջրի հարցը, ինչպես նաեւ մթերումների հետ կապված խնդիրները, քանի որ դրանք ուղղակի եւ անուղղակի կերպով առնչվում են միմյանց հետ. Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի, Տարածքային կառավարման, տեղակա...
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին մայիսի 18-ին ընդունել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են պատգամավորներ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, Էդուարդ Աղաջանյանը, ինչպես նաեւ Վրաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազ...

The purpose of the amendments also to open the field of providing social assistance for other organizations and give an opportunity to the persons getting service in the sphere of social assistance to overcome poverty. The Chair of the Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan said about this.
The Ministry of Labor and Social Affairs initiated amendments and addenda to the law on Social Assistance and to about 18 related laws, on which working debate was organized in the RA NA Standing Committee on Labor and Social Affairs on May 18.
The amendments are based on the international experience, sectoral policy and new strategic approaches adopted by the Ministry. The experience of especially the countries, which are close to our country with historical experience and are exemplary with their pursued social policy for the whole world, was taken into consideration.
“We would like to reach a situation that the sphere providing assistances will become more flexible, responsive and effectively manageable with the new law on Social Assistance. We’ll have control system of standards, as well as establish Social Work Institute and open a path for new players in order the organizations and legal persons also will be able to provide assistance,” the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Anna Zhamakochyan said.
According to Heriknaz Tigranyan, extensive amendments were envisaged, and it was also aimed to change the ideology and philosophy of the social assistance, and turn from monetary aid to targeted rendering of general services. She emphasized that the person who revises the draft agrees it with the Head Committee still at the phase of the idea: in that way the elaboration of the drafts is much more participatory.
The amendments presented by the deputies referred to the social worker’s activity, the notice on the decision of terminating the social assistance, ‘assistance centre’ notion, the revelation of persons or families appeared in the hard situation of life. The reforms being implemented in the social assistance sphere with clear regulations will make the work easier, the results will be noticeable. In the near future, debates are also planned.
The aim of the joint sitting is to debate issues from a broader perspective, such as agriculture issues, water issues, as well as procurement issues, as they are directly and indirectly related to each other: the Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoya...
On May 18, the Chairman of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili received the delegation led by the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan. The deputies Hripsime Grigoryan, Eduard Aghajanyan, as well as the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary ...