Փոփոխությունների նպատակն է սոցիալական աջակցությունների մատուցման դաշտը բացել նաեւ այլ կազմակերպությունների համար եւ հնարավորություն տալ անձանց սոցիալական աջակցության ոլորտում ծառայություն ստանալով՝ հաղթահարել աղքատությունը: Այս մասին ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը նախաձեռնել է փոփոխություններ եւ լրացումներ «Սոցիալական աջակցության մասին» եւ հարակից շուրջ 18 օրենքներում, որոնց վերաբերյալ մայիսի 18-ին աշխատանքային քննարկում էր կազմակերպվել ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում:
Փոփոխությունները հիմնված են միջազգային փորձի, ոլորտային քաղաքականության, նախարարության որդեգրած նոր ռազմավարական մոտեցումների վրա: Հաշվի է առնվել հատկապես այն երկրների փորձը, որոնք պատմական փորձառությամբ մոտ են մեր երկրին եւ իրենց վարած սոցիալական քաղաքականությամբ օրինակելի են ամբողջ աշխարհի համար:
««Սոցիալական աջակցության մասին» նոր օրենքով ցանկանում ենք, որ աջակցությունների տրամադրման ոլորտը դառնա ավելի ճկուն, արձագանքող եւ արդյունավետ կառավարվող, ունենանք չափորոշիչների վերահսկողության համակարգ, ինչպես նաեւ կայացնել սոցիալական աշխատանքի ինստիտուտը եւ ճանապարհ բացել նոր դերակատարների համար, որպեսզի կազմակերպություններն ու իրավաբանական անձինք եւս կարողանան աջակցություններ տրամադրել»,- ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը:
Հերիքնազ Տիգրանյանի խոսքով ծավալուն փոփոխություններ են նախատեսվել եւ նպատակ է դրվել փոխել նաեւ սոցիալական աջակցության գաղափարախոսությունն ու փիլիսոփայությունը, եւ դրամական օգնությունից անցնել ընդհանուր ծառայությունների հասցեական մատուցման: Նա կարեւորել է, որ նախագիծը մշակողը դեռեւս գաղափարի փուլում այն համաձայնեցնում է գլխադասային հանձնաժողովի հետ. այդպես շատ ավելի մասնակցային է լինում նախագծերի մշակումը:
Պատգամավորների կողմից ներկայացված փոփոխությունները վերաբերել են սոցիալական աշխատողի գործունեությանը, սոցիալական աջակցության դադարեցման որոշման մասին ծանուցմանը, «աջակցության կենտրոն» հասկացությանը, կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքների հայտնաբերմանը: Հստակ կանոնակարգումներով սոցիալական աջակցության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները կդյուրացնեն աշխատակարգը, եւ նկատելի կլինեն արդյունքները: Առաջիկայում եւս նախատեսվում են քննարկումներ:
Համատեղ նիստի նպատակն է քննարկել հարցերն ավելի լայն տեսանկյունից, ինչպիսիք են գյուղատնտեսության խնդիրները, ջրի հարցը, ինչպես նաեւ մթերումների հետ կապված խնդիրները, քանի որ դրանք ուղղակի եւ անուղղակի կերպով առնչվում են միմյանց հետ. Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի, Տարածքային կառավարման, տեղակա...
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին մայիսի 18-ին ընդունել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են պատգամավորներ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, Էդուարդ Աղաջանյանը, ինչպես նաեւ Վրաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազ...

“Цель изменений – иметь возможность открыть сферу оказания социального содействия также другим организациям и дать возможность людям преодолевать бедность, получая услуги в сфере социальной помощи”, - отметила председатель Постоянной комиссии по труду и социальным вопросам Э.Тигранян.
Министерство труда и социальных вопросов инициировало внесение изменений и дополнений почти в 18 законов о социальном содействии и смежные законы, по которым 18 мая организовано рабочее обсуждение в Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам.
Изменения основаны на международном опыте, отраслевой политике, новых стратегических подходах, принятых министерством. Учтен опыт стран, близких к нашей по историческому опыту и являющихся образцовыми для всего мира своей социальной политикой.
“Новым законом о социальном содействии хотим сделать сферу поддержки более гибкой и эффективно управляемой, иметь систему контроля стандартов, а также создать институт социальной работы и проложить путь для новых субъектов, чтобы организации и юридические лица также смогли оказать содействие", - отметила заместитель министра труда и социальных вопросов А.Жамакочян.
По Э.Тигранян, намечены масштабные изменения, целью которых является изменение идеологии и философии социальной поддержки, переход от денежной помощи к целевому оказанию общих услуг. Она подчеркнула важность согласования разработчиком проекта с профильной комиссией еще на стадии идеи.
Представленные депутатами изменения касались деятельности социального работника, уведомления о решении по прекращению социальной помощи, понятия “центр содействия”, выявления лиц или семей, попавших в трудную жизненную ситуацию. Реформы, проводимые в сфере социального содействия с четким регламентом, упростят порядок работы, и результаты будут заметны. Намечаются дальнейшие дебаты.
“Целью совместного заседания является обсуждение  вопросов с более широкой точки зрения – таких,  как вопросы сельского хозяйства, водных ресурсов, закупок, поскольку они прямо и косвенно взаимосвязаны”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопро...
18 мая Председатель Парламента Грузии Ш.Папуашвили принял делегацию во главе с председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданяном. Во встрече приняли участие депутаты Э.Агаджанян, Р.Григорян, а также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Грузии А.Смбатян. С грузинской стороны – перв...