Համատեղ նիստի նպատակն է քննարկել հարցերն ավելի լայն տեսանկյունից, ինչպիսիք են գյուղատնտեսության խնդիրները, ջրի հարցը, ինչպես նաեւ մթերումների հետ կապված խնդիրները, քանի որ դրանք ուղղակի եւ անուղղակի կերպով առնչվում են միմյանց հետ. Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի, Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության եւ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ մայիսի 18-ին կայացած համատեղ նիստում նշել է Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը:
Նիստում քննարկվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում 2022 թվականի պետական բյուջեի տարեկան կատարման հաշվեքննության արդյունքների վերաբերյալ Հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացությունը:
Հաշվեքննիչ պալատի անդամ Կարեն Առուստամյանը ներկայացրել է ֆինանսական եւ համապատասխանության հաշվեքննության արդյունքները: Պալատի ծրագրի համաձայն՝ նախարարությունում իրականացվել է չորս հաշվեքննություն՝ 2022 թվականի երեք ամիսների, վեց ամիսների եւ ինն ամիսների, այնուհետեւ նաեւ տարեկան կատարման հաշվեքննություններ:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով հաշվեքննության հիմնական նպատակն է որոշել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում պետական բյուջեի կատարման գործընթացում ֆինանսական փաստաթղթերի վարման եւ դրանց արդյունքում ձեւավորված հաշվետվությունների արժանահավատությունը, ինչպես նաեւ ամբողջ գործընթացում պետական բյուջեի կատարմանը վերաբերող համապատասխանությունն օրենսդրության եւ քաղաքացիա-իրավական պայմանագրերի չափանիշներին: Ընդհանուր առմամբ հաշվեքննվել է 12 միջոցառում: Դրանց վերաբերյալ հաշվեքննություն իրականացնելու համար նախարարությունից պահանջվել եւ ստացվել է բավարար տեղեկատվություն, բացառությամբ երկու՝ տնտեսության արդիականացման միջոցառմանը պետական աջակցության եւ Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող զբոսաշրջության ոլորտում ՀՀ տարբեր մարզերում ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված միջոցառումների: Նշված միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը նախարարության կողմից հաշվեքննության ընթացքում այդպես էլ չի ներկայացվել եւ հնարավորություն չի եղել իրականացնել համապատասխան հաշվեքննություն: Այնուամենայնիվ, հասանելի եւ տրամադրված տեղեկատվության հիման վրա հաշվեքննության ենթարկված միջոցառումների շրջանակում արձանագրվել է ավելի քան 30 անհամապատասխանություն: Արդյունքում բացահայտվել է տարբեր հաշվետվությունների եւ ֆինանսական ցուցանիշների խեղաթյուրման 12 դեպք՝ ընդհանուր 601 մլն դրամի չափով: Դրանցից մեկն արդեն վերացվել է, իսկ երեքն ընթացքում են: Հիմնական ուղղություններում նախարարության հետ կառուցողական համագործակցության արդյունքում հաջողվել է արդունավետ հաշվեքննություն իրականացնել:
Կարեն Առուստամյանն անդրադարձել է ՀՀ-ում խաղողի՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաներով մշակվող ինտենսիվ պտղատու այգիների եւ հատապտղանոցների հիմնման համար պետական աջակցության միջոցառումներին: Ծրագրով նախատեսված աշխատանքները, շահառուների կողմից ծախսերի վերաբերյալ ներկայացված փաստաթղթերը, ինչպես նաեւ աշխատանքներն ավարտելուց հետո նախարարության կողմից կատարված տեղազննության արդյունքները համադրելուց պարզվել է, որ 36 շահառուների կատարած աշխատանքները, որոնց համար վճարվել է  611 մլն դրամի փոխհատուցում, չեն համապատասխանում նախարարության կողմից տրամադրված ծրագրի պայմանների եւ պահանջների վերաբերյալ պարզաբանումներին:
Զեկուցողի խոսքով ինչպես նախկինում, այնպես էլ 2022 թվականի ընթացքում արձանագրվել են խնդիրներ, սակայն նոր ստանդարտների եւ գործիքակազմի ներդրումն ու կիրառումը կնպաստի դրանց լուծմանը կամ առնվազն մեղմելուն, եւ թույլ կտա վերահսկել տոկոսադրույքների, սուբսիդավորման շրջանակում սուբսիդավորման ենթակա տոկոսագումարների ճշտությունը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն իր ելույթում պարզաբանումներ է ներկայացրել անհամապատասխանությունների եւ խեղաթյուրումների վերաբերյալ: Նա կարեւոր է համարել Հաշվեքննիչ պալատի հետ համագործակցությունը, ինչը հնարավորություն է տալիս եւս մեկ անգամ քննարկել ու լուծման ուղիներ գտնել հայտնաբերված թերացումները շտկելու համար: Վահան Քերոբյանը համաձայնություն է հայտնել Հաշվեքննիչ պալատի որոշ եզրակացությունների հետ եւ փաստել, որ իրավապահ մարմիններն արդեն քննության առարկա են դարձրել մի քանի անհամապատասխանություններ:
Վահան Քերոբյանն անդրադարձել է բանկերի կողմից վարվող պետական աջակցության ծրագրերի ընթացքում առաջ եկած բարդություններին: Դրանց թվին են պատկանում ե՛ւ սուբսիդավորման, ե՛ւ մթերման վարկերի ծրագրերը, երբ բանկային գաղտնիքի եւ բանկերի կողմից տրված վարկերի արդյունավետությունը գնահատելու ուղղությամբ բավարար գործիքակազմի բացակայության պայմաններում հետազոտությունները դժվարանում են: Այդ պատճառով, համաձայն նոր մեխանիզմների՝ բանկերը պարտավորվում են մինչեւ 2024 թվականի հուլիս ամիսն անկախ աուդիտորի կողմից ներկայացնել այդ ծրագրի ներքո տրված վարկերի արդյունավետության վերաբերյալ հաշվետվություն:
Էկոնոմիկայի նախարարը նաեւ նշել է, որ «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքը շատ դեպքերում թույլ չի տալիս վարկերի եւ վարկառուների վերաբերյալ ստանալ ամբողջական տեղեկատվություն: Նա նշել է, որ ՀՊ-ի հաշվեքննությունը գնահատում է արդյունավետ: «Հաշվետվությունն օգտագործում ենք որպես ապագա գործողությունների պլան»,- ասել է Վահան Քերոբյանը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Հաշվեքննիչ պալատը ներկայացրել է ոչ թե քննադատություն այս կամ այն ծրագիրը չկատարելու մասին, այլ իր առաջարկություններով նախարարությանն ուղղորդում է ծրագրերի իրականացման արդյունավետության բարձրացմանը: Գեւորգ Պապոյանը տնտեսության մեջ գյուղատնտեսության համեմատաբար ավելի ցածր աճը մեկնաբանել է այնպիսի գործոններով, ինչպիսիք են, օրինակ, ինտենսիվ այգիների դեպքում ավանդական սորտերը մեխանիկորեն ավելի խիտ տնկելով, այլ ոչ թե ինտենսիվ այգուն բնորոշ բույսերի նորագույն տեսակների եւ սորտերի ճիշտ ընտրությամբ առաջնորդվելը: Ըստ նրա՝ այս պարագայում այգիները չեն կարող տալ անհրաժեշտ արդյունք:
Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը խոսել է հաշվեքննության խնդիրներից: Ըստ նրա՝ «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքը չի խոչընդոտում վարկերի եւ վարկառուների վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվություն ստանալուն:
Նիստի ընթացքում զեկույցով է հանդես եկել նաեւ Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության  ջրային կոմիտեի նախագահ Վահագն Գեւորգյանը՝ ներկայացնելով ոլորտի խնդիրներն ու ոռոգման համակարգերում ընթացող աշխատանքները: Ըստ նրա՝ 2023 թվականը սակավաջուր տարի է: Հինգ ջրամբարներում ոչ բավարար չափով ջուր է կուտակված: Սեւանա լճի բացասական սալդոն 15 սանտիմետր է: Այս տարի նախատեսվում է լճից 70 մլն խորանարդ ջրառ կատարել:
Նշվել է, որ անհրաժեշտ է ջրի տարբերակված սակագին սահմանել, իսկ ջրօգտագործողները պետք է սուբսիդավորվեն:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հորդորել է, որ սակավաջուր տարի է եւ պետք է գյուղացիներին տեղյակ պահել, որպեսզի մշակեն այնպիսի մշակաբույսեր, որոնք համեմատաբար ավելի քիչ ջուր են պահանջում:
Օրվա բանախոսները պատասխանել են բնագավառի խնդիրների վերաբերյալ պատգամավորների բազմաթիվ հարցերի:
Փոփոխությունների նպատակն է սոցիալական աջակցությունների մատուցման դաշտը բացել նաեւ այլ կազմակերպությունների համար եւ հնարավորություն տալ անձանց սոցիալական աջակցության ոլորտում ծառայություն ստանալով՝ հաղթահարել աղքատությունը: Այս մասին ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ն...
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին մայիսի 18-ին ընդունել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են պատգամավորներ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, Էդուարդ Աղաջանյանը, ինչպես նաեւ Վրաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազ...

The aim of the joint sitting is to debate issues from a broader perspective, such as agriculture issues, water issues, as well as procurement issues, as they are directly and indirectly related to each other: the Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan stated this at the joint sitting of the Standing Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs, on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection, and on Economic Affairs held on May 18.
The sitting debated the current conclusion of the Audit Chamber regarding the results of the audit of the 2022 state budget annual implementation in the RA Ministry of Economy.
The member of the Audit Chamber Karen Arustamyan presented the results of the financial and compliance audit. According to the plan of the Chamber, four audits were carried out in the Ministry: three months, six months and nine months of 2022, and then also annual audits.
According to the key rapporteur, the main purpose of the audit is to determine the credibility of the management of financial documents and the reports formed as a result of the implementation of the state budget in the RA Ministry of Economy, as well as the compliance of the entire process with the standards of the legislation and civil-legal contracts regarding the implementation of the state budget. Overall, 12 measures were audited. Sufficient information was requested and received from the Ministry to carry out an audit on them, except for two: state support for the modernization of the economy and measures aimed at improving infrastructure in the field of tourism in different regions of the Republic of Armenia supported by the World Bank. The information regarding the mentioned measures was not presented by the Ministry during the audit and there was no opportunity to carry out an appropriate audit. However, based on available and provided information, more than 30 inconsistencies were recorded within the framework of the audited measures. As a result, 12 cases of falsification of various reports and financial indices were revealed, totaling 601 million AMD. One of them has already been eliminated and three are in process. As a result of constructive cooperation with the Ministry in the main areas, it was possible to carry out an effective audit.
Karen Arustamyan touched upon the measures of state support for the establishment of intensive grape orchards cultivated with modern technologies in the RA. It was found out that the work performed by 36 beneficiaries, for which compensation of 611 million AMD was paid, do not meet the clarifications of conditions and requirements of the project provided by the Ministry.
According to the rapporteur, problems were recorded both before and during 2022, but the introduction and application of new standards and toolsets will help to solve them or at least mitigate them, and will allow to control the accuracy of interest rates and subsidized interest amounts within the subsidy framework.
The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan gave clarifications regarding inconsistencies and distortions in his speech. He highlighted the cooperation with the Audit Chamber, which gives an opportunity to once again discuss and find solutions to correct the identified shortcomings. Vahan Kerobyan expressed his agreement with some of the conclusions of the Audit Chamber and stated that the law enforcement bodies have already made several inconsistencies the subject of investigation.
Vahan Kerobyan referred to the complications that arose during the state support programmes provided by banks. Among them are the programmes of subsidy and purchase loans, when researches become difficult due to bank secrecy and the lack of sufficient toolsets to evaluate the effectiveness of loans given by banks. Therefore, according to the new mechanisms, the banks are obliged to submit a report on the effectiveness of the loans granted under this programme by an independent auditor by July 2024.
The Minister of Economy also noted that the law on Bank Secrecy in many cases does not allow to obtain complete information about loans and borrowers. He mentioned that he considers the audit of the Audit Chamber to be effective. “We use the report as a future action plan,” Vahan Kerobyan said.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan emphasized the fact that the Audit Chamber did not criticize the non-implementation of this or that programme, but directed the Ministry to increase the effectiveness of the implementation of the programmes with its proposals. Gevorg Papoyan interpreted the relatively lower growth of agriculture in the economy with such factors as, for instance, in the case of intensive gardens, mechanically planting traditional varieties more densely, rather than being guided by the correct selection of the newest types and varieties of plants characteristic of an intensive garden. According to him, in this case, the gardens cannot produce the necessary results.
The Chairman of the Audit Chamber Atom Janjughazyan spoke about the audit issues. According to him, the law on Bank Secrecy does not prevent obtaining information on loans and borrowers.
During the sitting, the Chairman of the Water Committee of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Vahagn Gevorgyan also made a report presenting the problems of the sector and the ongoing works in the irrigation systems. According to him, 2023 is a year of scarce water. Insufficient water is stored in five reservoirs. The negative balance of the Lake Sevan is 15 centimeters. This year, it is planned to take 70 million cubic meters of water from the lake.
It was noted that it is necessary to define a differentiated tariff for water, and water users should be subsidized.
The Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan urged his colleagues that it is a year of scarce water, and the villagers should be informed so that they can cultivate such crops that require relatively less water.
The speakers of the day answered many questions of the deputies regarding the problems of the sector.
The purpose of the amendments also to open the field of providing social assistance for other organizations and give an opportunity to the persons getting service in the sphere of social assistance to overcome poverty. The Chair of the Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranya...
On May 18, the Chairman of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili received the delegation led by the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan. The deputies Hripsime Grigoryan, Eduard Aghajanyan, as well as the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary ...