«ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է սահմանել գետերի հունի արգելապատնեշների կառուցման նպատակով օգտակար հանածոյի հանույթի միանգամյա թույլտվության տրամադրման ընթացակարգ: Նախատեսվում է նաեւ սահմանել սահմանային գետերի գետաողողատներից ավազ արդյունահանող կազմակերպությունների կողմից գետի հունից արդյունահանման դեպքերի հայտնաբերման գործիքակազմ` իրավախախտում կատարած անձանց հայտնաբերելու նպատակով, որը հիմնականում պայմանավորված է Արաքս գետի շուրջ ստեղծված հիմնախնդիրների լուծման անհրաժեշտությամբ:
Երկրորդ օրինագծով` սահմանային շերտում սահմանային գետերի գետաողողատներից ավազ արդյունահանելու նպատակով ընդերքօգտագործման իրավունք կրող անձանց կողմից տվյալ գետի հունից ավազ արդյունահանելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում կազմակերպության պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկի չափով:
Նույնքան տուգանքի չափ է սահմանվել սահմանային գետերի ափերին գտնվող գետաողողատային տիպի հանքավայրերից ավազի եւ ավազակոպճային խառնուրդի պաշարների արդյունահանման աշխատանքները GPS համակարգով չկահավորված կամ այդ համակարգը սերվերային ենթակառուցվածքին չմիացված` հանութաբարձիչ եւ հանութափոխադրիչ տրանսպորտային միջոցների եւ սարքավորումների միջոցով իրականացնելու համար:
Ըստ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հարությունյանի` առաջին ընթերցումից հետո Կառավարության ներկայացրած առաջարկությունների հիման վրա օրենսդրական փաթեթը լրամշակվել է:
Կառավարությունը ներկայացրել էր 6 առաջարկություն:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ կան մի շարք հարցեր, որոնք խնդրահարույց են: Նա առաջարկել է առանց փոփոխությունների դրական եզրակացություն տալ նախագծերի փաթեթին: Իսկ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն` լիագումար նիստում մերժել նախագծերը, որից հետո հիմնական զեկուցողի առաջարկով այն կանցնի առաջին ընթերցման փուլ, ինչն էլ հնարավորություն կտա մեկ ամսվա ժամկետում քննարկել եւ լուծել բոլոր խնդիրները:
Բաբկեն Թունյանը պատկան մարմինների ուշադրությունն է հրավիրել ապօրինի հանքարդյունահանմանը:
Հովհաննես Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը զբաղվում է ապօրինի հանքարդյունահանման խնդիրներով: Նա պատգամավորներին առաջարկել է մասնակցել հանձնաժողովի նիստերին, ինչն ընդունվել է:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալը հանձնաժողովականներին իրազեկել է Սոթքի հանքավայրում տիրող իրավիճակի մասին: Ըստ նրա` Սոթքի բաց հանքավայրը մեկ ամսվա ընթացքում կավարտի նախատեսված աշխատանքները: Փակ հանքավայրում ընթանում են շահագործման նախապատրաստական աշխատանքներ: Նշվել է, որ Կառավարությունն իր հնարավորություններով եւ ունեցած խողովակներով ամեն ինչ անում է ծագած խնդիրները լուծելու համար:
Օրենսդրական փաթեթը քննարկվել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 12-ի արտահերթ նիստում:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները Վաշինգտոնում շարունակում են իրենց հանդիպումների շարքը ինչպես պետական կառույցների, այնպես էլ հեղինակավոր վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ: Մասնավորապես, բարեկամական խմբի ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը,...

Предлагаются штрафы за незаконную добычу песка из приграничных рек
Пакетом проектов о внесении дополнений в Кодекс о недрах РА и Кодекс РА об административных правонарушениях предлагается установить порядок выдачи разового разрешения на добычу полезных ископаемых для устройства русловых заграждений. Также планируется установить инструментарий выявления фактов добычи русла организациями, осуществляющими добычу песка из русел приграничных рек, в целях выявления лиц, совершивших преступление, что в основном связано с необходимостью решения проблем вокруг реки Аракс.
Согласно второму законопроекту, добыча песка из русла Аракса лицами, имеющими право пользования недрами, в целях добычи песка из русел пограничных рек в пограничном слое влечет наложение штрафа на должностных лиц организации в пятитысячекратном размере минимальной оплаты труда.
Такой же размер штрафа установлен за добычу ресурсов песчано-гравийной смеси из рудников руслового типа, расположенных на берегах пограничных рек, не оборудованных системой GPS или не подключенных к серверной инфраструктуре, с применением при работах горно-шахтных транспортных средств и оборудования.
По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур РА О.Арутюняна, после первого чтения пакет законов доработан на основании представленных правительством 6 рекомендаций.
По проектам высказался также заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян. Отметив наличие ряда проблемных вопросов, он предложил дать положительное заключение по пакету проектов без изменений.
Б.Тунян обратил внимание соответствующих органов на незаконную добычу полезных ископаемых.
О.Арутюнян сообщил, что решением премьер-министра создана межведомственная комиссия, которая занимается проблемами незаконной добычи полезных ископаемых. Он предложил депутатам принять участие в заседаниях комиссии, что было принято.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА подробно проинформировал членов комиссии о сложившейся ситуации на Сотском руднике.
Законодательный пакет обсужден 12 мая на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
12 мая Председатель НС А.Симонян принял первую леди РА А.Акопян и прибывшую в Армению по ее приглашению учредителя-председателя Всемирной сети “Женщины-политические лидеры” (WPL) Сильвану Кох-Мегрин.Спикер НС ознакомил гостей со зданием и парком парламента. Он ответил на вопросы Сильваны Кох-Мегрин ...
Члены группы дружбы НС Армения – США продолжают встречи в Вашингтоне с представителями как государственных структур, так и престижных аналитических центров.В частности, руководитель группы дружбы, руководитель фракции "Гражданский договор" А.Конджорян, председатель Постоянной комиссии НС по внешним ...
“Периодически вносятся изменения в имущественные, технические и профессиональные требования к видам деятельности, подлежащим лицензированию в сфере здравоохранения,  с учетом мирового опыта, технологических разработок, совершенствования и изменения учебных программ. С выдачей лицензий на п...