Իրանը կողմնակից է տարածաշրջանի կայուն զարգացմանը. տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահի եւ ԻԻՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 22-ին ընդունել Է ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում Թեհրանում հունիսին տեղի ունեցած արդյունավետ հանդիպումը:
Նա ընդգծել է բարեկամ Իրանի հետ հարեւանային հարաբերությունների կարեւորությունը՝ շեշտելով, որ դրանց զարգացմանն ուղղված ջանքերը տալիս են իրենց պտուղները:  «Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում Ձեր գլխավոր հյուպատոսության բացումը փաստ է, շնորհավորում եմ բոլորիս այդ կարեւոր իրադարձության կապակցությամբ»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը ձգտելու է մոտ ապագայում մեր երկրի հյուպատոսություն բացել Թավրիզում:
ԻԻՀ արտգործնախարարը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար՝ ընդգծելով, որ Կապանում գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը կարեւոր ուղերձ է պարունակում, ըստ որի՝ Իրանը դեմ է բարեկամ Հայաստանի հետ սահմանի կամ տարանցիկ ուղու հանդեպ խոչընդոտներին եւ կողմնակից է տարածաշրջանի զարգացմանը: Նա հավելել է նաեւ, որ հետաքրքրված են Թավրիզում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսության բացմամբ:
Երկուստեք արձանագրվել է, որ ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոսությունն իր գործունեությամբ կնպաստի Սյունիքի մարզում առեւտրատնտեսական, տրանսպորտային, էներգետիկ եւ մի շարք այլ բնագավառներում առկա ներուժի առավել արդյունավետ իրացմանը: Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանի անվտանգային եւ տեւական խաղաղությանն առնչվող հարցերի:
Քննարկման առանցքային հարցերից է եղել հայ-իրանական ռազմավարական երկխոսությունը բոլոր ուղղություններով, ինչպես  նաեւ երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը 1 միլիարդ դոլարի հասցնելու հեռանկարը: Իրանի արտգործնախարարը նշել է, որ մեկ միլիարդ դոլարի կարելի է հասնել առաջին փուլով, իսկ երկրորդ՝ առավել հեռանկարային փուլում, իրատեսական է համարել 3 միլիարդ դոլարի ապրանքաշրջանառության հասնելը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ողջույններ է փոխանցել Իրանի Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆին՝ նշելով, որ գործընկերոջը սպասում է Հայաստանում:

Встреча Председателя НС и министра иностранных дел ИРИ: “Иран поддерживает стабильное развитие региона”
22 октября Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Ирана Хосейном Амиром Абдоллахианом. Спикер парламента, приветствуя гостей, отметил, что с теплотой вспоминает плодотворную встречу, состоявшуюся в июне в Тегеране.
Он подчеркнул важность добрососедских отношений с дружественным Ираном, отметив, что усилия, направленные на их развитие, приносят свои плоды. "Открытие вашего генерального консульства в областном центре Сюника Капане – факт. Поздравляю всех нас с этим важным событием", - сказал А.Симонян, добавив, что Армения будет стремиться в ближайшее время к открытию генконсульства нашей страны в Тебризе.
Министр иностранных дел Ирана, поблагодарив за поздравление, подчеркнул, что открытие генконсульства в Капане содержит важный посыл: ИРИ   выступает против препятствий на границе или транзитном пути с дружественной Арменией и поддерживает развитие региона. Он также добавил, что они заинтересованы в открытии генконсульства Армении в Тебризе.
Обоюдно отмечено, что генконсульство ИРИ будет способствовать более эффективной реализации потенциала Сюникской области в торгово-экономической, транспортной, энергетической и ряде других сфер. Стороны обсудили проблемы безопасности и долгосрочного мира в регионе.
Одним из ключевых обсужденных вопросов стал армяно-иранский стратегический диалог по всем направлениям, а также перспектива увеличения товарооборота между странами до 1 млрд долларов. Министр иностранных дел Ирана отметил, что на первом этапе может быть достигнут один миллиард долларов, а на втором, более перспективном этапе, он считает реальным выйти на оборот в 3 млрд.
В завершение встречи Председатель НС А.Симонян передал приветствие спикеру Меджлиса Ирана Мохаммаду Багеру Галибафу, отметив, что ждет своего коллегу в Армении.