Հուլիսի 13-ին տեղի է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի քաղաքացիների ընդունելության վերափոխված կենտրոնի բացումը:
«Կենտրոնի վերաբացումը իրականացվել է մեր գործընկերների` ՄԱԿ-ի զարգացման «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի հետ համատեղ ջանքերով: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Շվեդիայի եւ ՄԹ կառավարությունների կողմից: Խորհրդարանի` քաղաքացիների վերափոխված ընդունելության կենտրոնը հնարավորություն կտա վերջիններիս ավելի արդյունավետ իրացնել իրենց իրավունքները, ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատանքների մեջ ներգրավվածությունը»,- նշել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը:
«Մենք կանխատեսում ենք, որ նոր, հարմարավետ պայմանները կնպաստեն քաղաքացիների ավելի մեծ հոսքին, ինչպես նաեւ աշխատակազմի արդյունավետ աշխատանքին: Հարմարավետ պայմանները, ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, քաղաքացիների համար մշակված պարզեցված կարգերն ու ուղեցույցները  կդյուրացնեն ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների եւ քաղաքացիների կապը: Սա «Նոր Հայաստան` ժամանակից խորհրդարան» ծրագրի հետ համատեղ մշակվող «Այցելուների կենտրոնի» ստեղծման առաջին եւ էական քայլն է խորհրդարանական ժողովրդավարական կենտրոնի հայեցակարգի շրջանակում»,- նշել է աշխատակազմի ղեկավարը:
Անդրադառնալով առաջիկայում իրականացվելիք միջոցառումներին` Վահան Նարիբեկյանը նշել է, որ դրանց առանցքում է «Ակտիվ քաղաքացու» ստեղծման գաղափարը, որին եւս աջակցում է «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը:
Միջոցառումների նպատակն է բարձրացնել ՀՀ քաղաքացիների իրազեկվածությունը` խորհրդարանական ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքների մասին ու նպաստել ներառական եւ իրազեկ մասնակցային գործընթացներին:
Միջոցառմանը մասնակցել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը, Հայաստանում Շվեդիայի դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի եւ ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի ներկայացուցիչները:
«Մենք հավատացած ենք, որ այս ծրագիրն առանցքային կարեւորություն ունի` էլ ավելի ամրապնդելու եւ ուժեղացնելու ՀՀ Ազգային ժողովի  դերակատարությունը կառավարման համակարգում»,- ընդգծել է Հայաստանում Շվեդիայի դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը: Նրա խոսքով` այս ծրագրի շնորհիվ ձեռք են բերվել արդյունքներ, որոնք մատնանշում են գործիքներն ու մեխանիզմները` կենտրոնանալով ավելի որակյալ ծառայությունների թափանցիկության վրա:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին նշել է. «Սա մեր բազմաթիվ ձեռքբերումներից մեկն է, բայց այն առանցքային նշանակություն ունի, որովհետեւ ավելի է ամրապնդում խորհրդարանի ներկայացուցչական գործառույթը»: Նրա խոսքով` այս վերափոխված եւ արդիականացված քաղաքացիների ընդունելության կենտրոնն արտացոլում եւ ներկայացնում է նոր Հայաստանի հայեցակարգը եւ տեսլականը` ավելի մոտ լինել ժողովրդին: «Մենք պիտի համագործակցենք եւ ամրապնդենք այն ջանքերը, որոնք ուղղված են ՀՀ ԱԺ-ի կողմից հանրային ներգրավածության ընդլայնմանը»,- ընդգծել է Նաթիա Նացվլիշվիլին:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի անունից ողջունել է հյուրերին եւ շնորհակալություն հայտնել այս կարեւոր միջոցառմանը մասնակցելու համար: «Ուզում եմ մեկ անգամ եւս շնորհակալություն հայտնել դեսպաններին եւ ձեր թիմերին անձնական ներգրավվածության համար: Այն  ցույց է տալիս ձեր վերաբերմունքը, թե ինչ անմիջականությամբ եւ կարեւորությամբ եք դուք վերաբերվում այս ծրագրին»,- ասել է պատգամավորը:
Նշենք, որ «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը մեկնարկել է 2019 թ., որի գաղափարն է աջակցել ՀՀ ԱԺ-ին եւ աշխատակազմին` հզորացնելու կարողությունները պետական կառավարման համակարգում իր նոր ու հիմնավորապես ընդլայնված դերի շրջանակում օրենքների մշակման, վերահսկողության եւ ներկայացուցչականության ապահովման առանցքային գործառույթների իրականացման հարցում:

On July 13, the opening of the renovated center of the RA National Assembly for the citizens was held.
“The reopening of the center was carried out with the joint efforts of our partners, the UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia Project. The project is funded by the Swedish and UK Governments. The renovated center of parliament will enable the latter to exercise their rights more effectively, to be involved in the work of the RA National Assembly,” the Chief of Staff, Secretary General of the National Assembly of the Republic of Armenia Vahan Naribekyan noted.
“We predict that the new, comfortable conditions will contribute to a greater flow of citizens, as well as to the efficient work of the staff. Comfortable conditions, modern information technologies, simplified procedures and guidelines developed for the citizens will facilitate communication between the NA deputies and citizens. This is the first and essential step in the creation of the Visitor Center developed jointly with the Modern Parliament for a Modern Armenia Project within the framework of the concept of parliamentary democratic center,” the Chief of Staff noted.
Referring to the upcoming events, Vahan Naribekyan noted that the idea of creating an “Active Citizen” is at the core of them, which is also supported by the Modern Parliament for a Modern Armenia Project.
The purpose of the events is to increase the awareness of the RA citizens about the fundamental principles of parliamentary democracy and to contribute to inclusive and informed participatory processes.
The deputy of the Civil Contract Faction Hripsime Grigoryan, the Ambassador of Sweden to Armenia Patrik Svensson, the UNDP Resident Representative in Armenia Natia Natsvlishvili, the representatives of the RA NA Staff and the UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia Project participated in the event.
“We believe that this project is of key importance to further strengthen the role of the RA National Assembly in the governance system,” the Ambassador of Sweden to Armenia Patrik Svensson emphasized. According to him, thanks to this project, results have been achieved that indicate tools and mechanisms, focusing on the transparency of quality services.
“This is one of our many achievements, but it is of key importance because it further strengthens the representative function of parliament,” t he UNDP Resident Representative in Armenia Natia Natsvlishvili noted. According to her, this renovated and modernized reception center for the citizens reflects and represents the concept and vision of the new Armenia - to be closer to the people. “We should cooperate and strengthen the efforts aimed at the expansion of public involvement by the RA NA,” Natia Natsvlishvili underlined.
The deputy of the RA NA Civil Contract Faction Hripsime Grigoryan welcomed the guests and thanked them for participating in this important event on behalf of the President of the RA National Assembly. “I want to once again thank the Ambassadors and your teams for their personal involvement. It shows your attitude, and how much importance you attach to this project,” the deputy said.
It should be noted that the Modern Parliament for a Modern Armenia Project started in 2019. Its idea is to support the RA National Assembly and its Staff to strengthen their capacity within the framework of its new and significantly expanded role in the state governance system in order to perform key functions of drafting laws, control and ensuring representativeness.