Օրինագծով սահմանվում է ոչ ֆորմալ եւ ինֆորմալ ուսուցման արդյունքների գնահատման եւ ճանաչման կարգը
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի, Թագուհի Ղազարյանի, Կնյազ Հասանովի եւ Հասմիկ Հակոբյանի հեղինակած «Կրթության մասին» օրենքում լրացումների նպատակն է կարգավորել լրացուցիչ կրթական ծրագրերի իրականացման կարգը, որպեսզի պայմաններ ստեղծվեն՝ ճանաչելու համար քաղաքացիների ստացած ոչ ֆորմալ ու ինֆորմալ կրթությունը:
Օրենքի նախագծով հնարավոր կլինի կարգավորել օրենսդրական ճգնաժամը, ամրապնդել լրացուցիչ կրթական ծրագրերի կազմակերպման եւ իրականացման գործընթացները, ինչպես նաեւ առավել արդյունավետ իրականացնել ոչ ֆորմալ եւ ինֆորմալ ուսուցման արդյունքների գնահատման, ճանաչման ու վկայագրման ոլորտում ներդրված պետական քաղաքականությունը, ապահովել ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումը:
Դրույթներից մեկով սահմանվում է «ուսուցման ազգային ռեեստր» հասկացությունը, որը լրացուցիչ կրթական ծրագրերի եւ դասընթացների, ուսուցում իրականացնողների, դասընթացներին մասնակցած, գնահատված եւ վկայագրված, ինչպես նաեւ լրացուցիչ կրթական ծրագրերի, դասընթացների ընթացքի մոնիտորինգ իրականացնող, ոչ ֆորմալ եւ ինֆորմալ ուսուցման արդյունքները գնահատող անձանց տվյալների ազգային շտեմարան է:
Սահմանվում է, որ ոչ ֆորմալ եւ ինֆորմալ ուսուցման արդյունքների գնահատումը եւ ճանաչումը կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմնի կողմից անձի կարողությունների եւ որոշակի համեմատելի չափանիշների համապատասխանության փաստը հավաստելու գործընթաց է:
Հիմնական զեկուցող, մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է բովանդակային, խմբագրական եւ տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են: Որոշակի հոդվածների առնչությամբ գործադիրն առաջարկել է դրանց ուժի մեջ մտնելու ժամկետները սահմանել 2023թ. եւ 2024թ., որպեսզի համապատասխան մարմիններին հնարավորություն տրվի կազմակերպել եւ կյանքի կոչել բարեփոխման ամբողջ գործընթացը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, կարեւորելով օրենսդրական նախաձեռնությունը, առաջարկել է նախագծի մի շարք հոդվածներում առկա «ուսուցում» բառը փոխարինել «ուսումնառություն» բառով: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ Կառավարության ծրագրով առաջիկայում նախատեսվում է հիմնովին բարեփոխել կրթական ոլորտը: Կմշակվի Կրթական օրենսգիրք:
Հարցը քննարկվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 29-ի նիստում:
Ալխաս Ղազարյանն ու Նարեկ Բաբայանը հանդիպել են Քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցի աշակերտների հետ
Եվրոպայի խորհրդի Քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցի տնօրեն Արմեն Զաքարյանի խոսքով՝ «Ժողովրդավարական քաղաքացիության ուսուցում. Առաջին անգամ ընտրող» ծրագիրն իրականացվել է նախորդ խորհրդարանական ընտրություններին զուգահեռ: Հանրապետության 104 ավագ դպրոցից 50-ն ընդգրկված է այս ծրագրում: Աշխարհագրությո...
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ապրիլի 29-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին: Խորհրդարանի փոխխոսնակը շնորհավորել է Հոլանդիայի բարեկամ ժողովրդին` Նիդերլանդների Ազգային տոնի կապակցությամբ: Խոսելով երկկողմ համագործակցությունից...
Քաղաքացու օրվան ընդառաջ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է մարզերի աշակերտներին
Քաղաքացու օրվան ընդառաջ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 29-ին հանդիպել է ճանաչողական այցի շրջանակում Ազգային ժողովում գտնվող Քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցի` ՀՀ տարբեր մարզերի աշակերտներին: Պատգամավորների տեղերում նստած պատանիներն ընդհանուր առմամբ տպավորվել էին դահլիճից: Նրանք միանշանակ ...
2021թ. ՀՀ ԳԱԱ-ն գործունեությունն իրականացրել է հանրապետության առջեւ ծառացած նոր մարտահրավերների ու խնդիրների պայմաններում. ապրիլի 29-ին տեղի ունեցած ՀՀ ԳԱԱ 2021թ. գիտական եւ գիտակազմակերպական գործունեության հիմնական արդյունքներին նվիրված տարեկան ընդհանուր ժողովին ասել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Աշ...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրենի գլխավորած պատվիրակությանը
Ապրիլի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Հանս Կլյուգեի գլխավորած պատվիրակությանը: Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է Հայաստանի առողջապահության նախարարության եւ ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային գրասեն...

Законопроектом определяется порядок оценки и признания итогов неформального и информального обучения
Цель дополнений в закон “Об образовании”, представленных депутатами фракции НС "Гражданский договор" С.Габриеляном, Т.Казарян, А.Акопян и К.Гасановым, - урегулировать порядок реализации дополнительных образовательных программ для создания условий по признанию полученного гражданами неформального и информального образования.
Проектом намечается урегулировать законодательный кризис, организацию и реализацию программ дополнительного образования, более эффективно проводить государственную политику по оценке, признанию и сертификации итогов неформального и информального обучения, обеспечить выполнение международных обязательств.
Установленный порядок оценки и признания неформальных и информальных итогов обучения компетентным органом государственного управления представляет собой процесс подтверждения факта соответствия возможностей лица определенным сопоставимым критериям.
Проектом намечаются и другие поправки в указанный закон.
По повестке заседания обстоятельно выступили основной докладчик, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта   С.Габриелян,   заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян.
По итогам обсуждения члены комиссии представили положительное заключение по законопроекту.
Вопрос обсуждался на заседании названной профильной комиссии 29 апреля.
А.Казарян и Н.Бабаян встретились с учащимися Ереванской школы политических курсов
По словам директора Ереванской школы политических курсов СЕ А.Закаряна, программа “Обучение демократической гражданственности: впервые избиратель” реализовывалась наряду с предыдущими парламентскими выборами. В нее включены 50 из 104 старших школ республики. География обширна – Капан, Горис, Джермук...
29 апреля вице-спикер НС А.Аршакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Н.Схермерса.Зампредседателя парламента поздравил дружественный народ Нидерландов с Национальным праздником страны.Коснувшись двустороннего сотрудничества, А.Аршакян подчеркнул важность изуч...
Председатель НС А.Симонян встретился накануне Дня гражданина с учащимися из областей
29 апреля, накануне Дня гражданина, Председатель НС А.Симонян в рамках ознакомительного визита встретился с учащимися Ереванской школы политических курсов из различных областей Армении. Встреча с Председателем НС прошла в непринужденной и искренней обстановке. А.Симонян дал исчерпывающие ответы на м...
“В 2021 г. Национальная Академии наук РА осуществляла свою деятельность в условиях вставших перед республикой новых вызовов и проблем", - отметил президент НАН, академик А.Сагян на ежегодном общем собрании по основным итогам научной и научно-организационной деятельности структуры 29 апреля 2021 г. В...
А.Симонян принял делегацию во главе с директором Европейского регионального бюро ВОЗ
29 апреля Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с директором Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Хансом Клюге.А.Симонян приветствовал подписанное вчера соглашение о сотрудничестве между Министерством здравоохранения РА и Европейским региональным ...