2021թ. ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում շարունակվել է համավարակի մարտահրավերը: Կառավարությունն այս մարտահրավերին դիմակայելու եւ դրա ազդեցությունը հնարավորինս մեղմելու համար վարել է հավասարակշռված քաղաքականություն՝ մի կողմից զսպելով վարակի տարածումը, կանխարգելելով հիվանդությունը պատվաստումներով եւ ապահովելով մեր քաղաքացիների համար բարձրորակ բժշկական օգնություն, մյուս կողմից՝ չգնալով տնտեսական գործունեության սահմանափակումների՝ զերծ է մնացել լոքդաուններից. Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրի 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի քննարկման ընթացքում նշել է Հայաստանի առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
2021թ. Կառավարության կարեւորագույն հանձնառությունն է եղել նաեւ ապահովել պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստացած զինվորների ամբողջական բժշկական օգնության տրամադրումը՝ այդ թվում նաեւ արտասահմանյան բժշկական կենտրոններում:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ մի շարք մարզային պոլիկլինիկաներ առաջին անգամ համալրվել են ռենտգեն սարքավորումներով եւ մի շարք այլ կարեւոր պարագաներով:
«Պետության կողմից երաշխավորված անվճար եւ արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնության ու սպասարկման շրջանակներում շարունակվել են ուռուցքաբանության հիվանդությունների վիրահատական, ոչ վիրահատական, սրտի անհետաձգելի վիրահատական ծառայությունների տրամադրումը, արտագնա անհետաձգելի բժշկական օգնության արագ արձագանքման ծառայության կողմից պացիենտներին ուղղաթիռով տեղափոխման գործընթացները»,- նշել է զեկուցողը: Նա կարեւոր ձեռքբերում է համարել անպտղությամբ տառապող ընտանիքների, անձանց՝ վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաների կիրառման բժշկական օգնությունից օգտվելու հնարավորությունները:
«Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ ծրագրով 2021թ. ծնվել է 76 երեխա, 2022թ. արդեն 21 երեխա»,- փաստել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Հայաստանում առաջին անգամ ստեղծվել է մանկական քաղցկեղի պալիատիվ ծառայությունը, բացվել է մանկական հոգեբուժական ստացիոնար բաժանմունքը՝ 12 մահճակալով: Սեւանում բացվել է մանկական վերականգնողական կենտրոն:

Министр здравоохранения А.Аванесян при обсуждении доклада о ходе и исполнении в 2021 г. Программы Правительства РА (2021-2026) отметила: “Вызовы пандемии сохраняются как во всем мире, так и в Армении. Правительство, с одной стороны, проводило взвешенную политику для решения проблемы и максимального смягчения ее последствий, сдерживания распространения инфекции, предупреждения заболевания путем вакцинации и оказания нашим гражданам высококачественной медпомощи, с другой – избежало ограничений экономической деятельности, локдауна”.
Важнейшим обязательством правительства в 2021г. было также оказание полноценной медпомощи военнослужащим, раненным в ходе войны, в том числе в зарубежных медицинских центрах.
Министр сообщила, что впервые ряд областных поликлиник был оснащен рентгенологическим и другим важным оборудованием.
“В рамках бесплатной и льготной медицинской помощи и услуг, гарантируемых государством, оказание хирургической, безоперационной, экстренной кардиологической помощи при онкологических заболеваниях, а также процесс перевозки больных вертолетом амбулаторно-поликлинической службой скорой медпомощи. Важным достижением для семей и лиц, страдающих бесплодием, явилось получение медицинской помощи с помощью вспомогательных репродуктивных технологий. Впервые в Армении создана детская онкологическая паллиативная служба, открыто стационарное психиатрическое отделение на 12 коек. В Севане открылся детский реабилитационный центр. П родолжается внедрение электронного здравоохранения”, - отметила А.Аванесян.