Քննարկման առանցքում են եղել հանրային սննդի օբյեկտներում ծխախոտային արտադրատեսակների եւ դրանց փոխարինիչների օգտագործման սահմանափակումները
Մարտի 15-ից ուժի մեջ են մտել «Ծխախոտային արտադրատեսակների եւ դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետեւանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման եւ կանխարգելման մասին» օրենքի այն դրույթները, որոնցով սահմանափակվում է հանրային սննդի օբյեկտներում ծխախոտի եւ դրա փոխարինիչների օգտագործումը: Սա արվել է մարդկանց առողջությունը պահպանելու նպատակով, բայց գործարարների խոսքով՝ որոշակի դժվարություններ է ստեղծել իրենց համար:
Այս հարցով ապրիլի 8-ին աշխատանքային քննարկում էր կազմակերպել ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը: Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, տնտեսվարողներ, Կառավարությունից ներկայացուցիչներ:
Հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանի խոսքով՝ խնդիրը հրատապ է, քանի որ սրճարանային բիզնեսը նաեւ սեզոնային է, եւ սրճարանում ծխելն արգելելու պատճառով բազմաթիվ տնտեսվարողներ կարող են տնտեսական վնասներ կրել: Վահե Հակոբյանը նշել է, որ տնտեսվարողներից ստացած առաջարկները հանձնաժողովն առաջիկայում կքննարկի եւ կփորձի լուծումներ գտնել: Նրա գնահատմամբ՝ խնդրին ոչ թե կարճաժամկետ, այլ համակարգային լուծումներ են անհրաժեշտ:
Տնտեսվարողները բարձրաձայնել են մի շարք խնդիրներ՝ նշելով, որ հանրային սննդի բազմաթիվ օբյեկտներ տնտեսական վնասներ են կրում եւ դրա հետեւանքով կանգնած են փակվելու վտանգի առջեւ: Նշվել է, որ խնդիրն առաջին հերթին օրենքի իրագործման անհնարինությանն է վերաբերում. չկա օրենքի իրականացման համապատասխան գործիքակազմ: Քննարկվել են բացօթյա տարածքներում ծխելը թույլատրելու, ծխելու մասնագիտացված սրահները տարանջատելու եւ կոնկրետ մասնագիտացված ծառայություն մատուցելու հնարավորությանը, ծխելու համար օբյեկտին լրացուցիչ լիցենզիա տրամադրելուն կամ պետական տուրքի բարձրացմանը վերաբերող հարցեր:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանը  կարծիք է հայտնել, որ այնպիսի կարգավորումներ են անհրաժեշտ, որոնք եւ՛ կպաշտպանեն պասիվ ծխողներին, եւ՛ տնտեսվարողների համար գործունեության բարենպաստ պայմաններ կստեղծեն:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անի Իսպիրյանի կարծիքով՝ այս փուլում օրենքի դրույթները պետք է թողնել անփոփոխ, քանի որ շատ տնտեսվարողներ իրենց գործողություններն արդեն հարմարեցրել են այդ կարգավորումներին: Ըստ նրա՝ փոփոխությունն այս պահին կարող է ավելի բացասական ազդեցություն ունենալ:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը պարզաբանել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները չեն մասնակցում այս քննարկմանը, քանի որ վերոնշյալ խնդիրներին արդեն անդրադարձել են մարտի 31-ին նախաձեռնած աշխատանքային քննարկման ընթացքում: Տնտեսվարողների առաջարկներն այժմ քննարկման փուլում են:
Անդրադառնալով ծխել թույլատրելու դիմաց լրացուցիչ հարկեր սահմանելու առաջարկին՝ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը կարծիք է հայտնել, որ կարգավորման նպատակը ոչ թե հարկեր հավաքելն է, այլ մարդկանց առողջությունը պահպանելը: Սակայն գործունեության որոշ տեսակների լիցենզավորման եւ տուրք սահմանելու հնարավորությունը քննարկման ենթակա է, ընդ որում՝ նման տուրք սահմանելու դեպքում տուրքի չափը պետք է լինի այնպիսին, որ մի կողմից նպաստի հանրային առողջության բարելավմանը, իսկ մյուս կողմից չհանգեցնի ընկերությունների փակմանը:
Վահե Հակոբյանը նշել է, որ տնտեսվարողների առաջարկով օրենքի ընդունումից հետո առաջացած խնդիրները քննարկելու նպատակով հետամուտ է լինելու, որ հանձնաժողովում ստեղծվի աշխատանքային խումբ, որի կազմում կընդգրկվեն բոլոր շահառուները:
Հույն պատգամավորը դատապարտել է հայ ռազմագերիների` մինչ օրս Ադրբեջանում գտնվելու հանգամանքը
Արցախում եւ Արցախի շուրջ ստեղծված իրադրությունը, ինչպես նաեւ աշխարհաքաղաքական ներկա անկայուն իրավիճակն են ապրիլի 7-ին քննարկել Հայաստանի ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանն Աթենքում՝ հանդիպելով Հունաստան...
Առաջարկվում է ինքնավար մարմինների անդամների ընտրության գործընթացը սկսել մինչեւ պաշտոնի թափուր մնալը
Օրենքի նախագծի նպատակն է, որ ԱԺ-ն հնարավորություն ունենա մինչեւ ինքնավար մարմնի անդամի պաշտոնավարման ժամկետի ավարտն ընտրություն կատարել, ինչը թույլ կտա մշտապես ապահովել մարմնի բոլոր անդամների առկայությունը. ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտնել է Մրցակցության պաշտպանության...

Restrictions on Use of Tobacco Products and Their Substitutes in Public Catering Establishments are at the Core of Debate
The provisions of the Law on the Reduction and Prevention of Health Damage Caused by the Use of Tobacco Products and their Substitutes, which restrict the use of tobacco and its substitutes in the public catering establishments, entered into force on March 15. This was done to protect people’s health, but, according to the businessmen, it created some difficulties for them.
On April 8, the NA Standing Committee on Economic Affairs organized a working debate on this issue. The NA deputies, the economic entities and the representatives from the Government took part in the debate.
As the Committee Chair Vahe Hakobyan has said, the problem is urgent, as the café business is also seasonal, and many entities can suffer economic losses because of the ban on smoking in the café. Vahe Hakobyan has noted that the Committee will discuss the proposals received by the entities in the near future and will try to find solutions. According to him, systemic solutions are needed to the problem, not short-term ones.
The entities raised a number of problems, noting that many public catering establishments suffer economic losses and as a result of it, they are in danger of closing. It was stated that first of all, the problem refers to the impossibility of enforcement of law. There is no appropriate toolkit for the enforcement of law. Issues related to the possibility of permitting smoking in open areas, separating the specialized smoking halls and providing concrete specialized services, issuing additional licenses to public catering establishments for smoking or raising the state duty were debated.
The deputy of the Armenia Faction Aram Vardevanyan expressed an opinion that such regulations are needed, which will both protect passive smokers and create favorable conditions for entities.
In Ani Ispiryan’s opinion, the RA Deputy Minister of Economy, at this stage the provisions of law should be left unchanged, as many entities have already adapted their actions to those regulations. According to her, the change can have a more negative impact at this moment.
The Deputy Chair of the Committee Babken Tunyan clarified that the deputies of the Civil Contract Faction did not take part in this debate, as they referred to the above-mentioned issues during the working debate initiated on March 31. Now, the businessmen’s proposals are under discussion.
Referring to the proposal to impose additional taxes on smoking, the Deputy Chair of the Committee expressed an opinion that the purpose of the regulation is not to collect taxes, but to protect people’s health.
Vahe Hakobyan underlined that at businessmen’s suggestion, in order to debate the issues emerged after the adoption of law, he will pursue the establishment of a working group, which will include all the beneficiaries.
Greek Deputy Condemns Fact of Armenian Prisoners Being in Azerbaijan Until Now
On April 7, in Athens the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan and the Chief of Staff, Secretary General Vahan Naribekyan discussed the situation created in Artsakh and around Artsakh, as well as the geopolitical current unstable situation with the Chairman of th...
It is Proposed to Start Process of Electing Members of Autonomous Bodies Before Vacancy
“The purpose of the draft law is that the National Assembly (NA) will have the opportunity to elect before the end of the term of office of a member of an autonomous body, which will allow to ensure the permanent presence of all members of the body,” the Chairperson of the Competition Protection Com...