Քննարկվել է իրավապահ մարմինների սոցիալական երաշխիքների բարելավմանն ուղղված նախաձեռնությունը
Խորհրդարանը մարտի 22-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է իրավապահ մարմինների սոցիալական երաշխիքների բարելավմանն ուղղված նախաձեռնությունը:
ՀՀ կառավարությունը եւ պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանն ու Արթուր Դավթյանն առաջարկում են փոփոխություններ եւ լրացում կատարել «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման եւ սոցիալական երաշխիքների մասին» եւ կից ներկայացված այլ օրենքներում:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում նախաձեռնության վերաբերյալ պատգամավորների եւ շահագրգիռ մարմինների մասնակցությամբ տեղի են ունեցել բովանդակային քննարկումներ, որոնց արդյունքում կատարվել են որոշակի փոփոխություններ, եւ փաթեթը լրամշակվել է:
Վերանայվել են Դատախազի, Հակակոռուպցիոն ու Քննչական կոմիտեներում եւ ՊԵԿ-ի քննչական մարմնում ինքնավար պաշտոն զբաղեցրած անձանց 20 տարվա մասնագիտական ստաժով կենսաթոշակ նշանակելու հիմքերը:
Պետական պաշտոն զբաղեցրած անձը չի ունենա կենսաթոշակի իրավունք, եթե պաշտոնից ազատվելու օրվա դրությամբ կամ դրանից հետո օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով դատապարտվել է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության համար, որը կատարել է պաշտոնավարման ընթացքում: «20 տարվա մասնագիտական ստաժով նշված անձանց կենսաթոշակ կնշանակվի` անկախ ազատման հիմքից, եւ հաշվի կառնվի միայն պաշտոնից ազատվելու օրվա դրությամբ կամ դրանից հետո մինչեւ կենսաթոշակի համար դիմելն օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով պաշտոնավարման ընթացքում ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության համար դատապարտվելու հանգամանքը>>,- նշել է Դավիթ Խաչատրյանը:
Զեկուցողը տեղեկացրել է, որ վերախմբագրվել են նաեւ օրենքի մի շարք դրույթներ:
Փոխնախարարի խոսքով` նախաձեռնության վերաբերյալ առաջարկներ են ներկայացրել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը եւ պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանը, որոնք ընդունվել են մասամբ:
Գլխադասային` ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը: Նա կոչ է արել կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «Սնդիկի մասին», ««Կենդանական աշխարհի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթները, «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի կատարման 2020 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին», «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը, պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած ««ՀՀ դրոշի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Խորհրդարանը քննարկել է արտահերթ համարված օրենսդրական փաթեթը
Ազգային ժողովը մարտի 22-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Իշխան Սաղաթելյանի, Արամ Վարդեւանյանի եւ  Աղվան Վարդանյանի հեղինակած «Քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենս...
Ազգային ժողովը մարտի 22-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը քննարկել է «ԱԺ ութերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը: ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցություն քարտուղար Հայկ Մամիջանյանի առաջարկով խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել է 19...
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը մասնակցել է Խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի հերթական նստաշրջանի աշխատանքներին
Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն Ինդոնեզիայում է: ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովի շրջանակներում ա...

Initiative Aimed at Improvement of Social Guarantees of Law Enforcement Bodies Debated
At March 22 sitting, the parliament in the second reading debated the initiative aimed at the improvement of the social guarantees of the law enforcement agencies.
The RA Government and the deputies Vladimir Vardanyan and Artur Davtyan propose to make amendments and addendum to the law on Ensuring the Activities, Services and Social Guarantees of Officials and the enclosed presented other laws.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Davit Khachatryan informed that substantive debates took place with the participation of the MPs and the concerned bodies on the initiative from the first to the second reading, as a result of which, certain amendments were made, and the package was revised.
The bases of appointing pension with 20-year work experience of the Prosecutor and the persons holding autonomous position in the Anti-Corruption and Investigative Committees and in the SRC Investigative body.
The rapporteur Davit Khachatryan informed that a number of provisions of law were also re-edited.
According to the Deputy Minister, the NA Armenia Faction presented proposals on the initiative, which were partially accepted.
The member of the RA NA Standing (Head) Committee on State and Legal Affairs Lilit Minasyan presented the endorsement of the Committee. She called on her colleagues to vote for the initiative.
The parliament in the second reading debated the packages of the draft laws on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Mercury, on Fauna and the enclosed presented ones authored by the Government, the draft laws on Approving the Annual Report for 2020 on the Implementation of the Programme for of the State Property Privatization for 2017-2020, on Making Amendments and Addenda to the RA Law on to the RA Tax Code, the package of the draft laws on Making Addendum and Amendments to the RA Law on the RA Flag and the enclosed ones.
Parliament Debates Extraordinary Legislative Package
On March 22, the National Assembly debated in the first reading the legislative package on Making Addendum to the Criminal Code and on Making Addendum to the Criminal Procedure Code authored by the deputies of the NA Armenia Faction Ishkhan Saghatelyan, Aram Vardevanyan and Aghvan Vardanyan at the r...
On March 22, the National Assembly began the work of the regular sittings.The parliament debated the NA draft decision on Making Addenda to the Agenda of the Third Session of the NA Eighth Convocation. By the proposal of the Secretary of the RA NA With Honor Faction, the parliament observed a minute...
RA NA Chief of Staff, Secretary General Vahan Naribekyan Takes Part in Work of Regular Session of Association of Secretaries General of Parliaments
The delegation headed by the President of the RA National Assembly Alen Simonyan is in Indonesia within the framework of the work of the 144th Assembly of the Inter-Parliamentary Union.The Chief of Staff, Secretary General of the RA National Assembly Vahan Naribekyan took part in the opening of the ...