ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը  դեկտեմբերի 27-ին հրավիրած  արտահերթ նիստում  «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն՝ քննարկել է ՀՀ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամների թափուր տեղերի համար թեկնածուների առաջադրման հարցը: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրել էր  Արթուր Մանուկյանի եւ Հակոբ Հակոբյանի թեկնածությունները, իսկ «Հայաստան» խմբակցությունը՝ Մանվել Բադալյանի թեկնածությունը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն՝  Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամներն ԱԺ նիստում ընտրվում են գաղտնի քվեարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:
Մանվել Բադալյանի աշխատանքային ուղին եւ կենսագրությունը ներկայացրել է խմբակցության անդամ Լիլիթ Գալստյանը: Մանվել Բադալյանը մասնագիտությամբ տնտեսագետ է, եղել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, երկար տարիներ ղեկավարել է Քաղաքացիական ծառայության խորհուրդը,  2019 թվականից առայսօր «Հանրային ծառայության արժանիքային համակարգի պաշտպանության կենտրոն» ՀԿ նախագահն է: Մանվել Բադալյանը նաեւ դասախոսում է  Պետական կառավարման ակադեմիայում:
Մանվել Բադալյանը նշել է, թե ինչպես է պատկերացնում իր աշխատանքն այդ հանձնաժողովում, անդրադարձել է ոլորտային այն խնդիրներին, որոնք  լուծման կարիք ունեն: Հանձնաժողովի անդամներից  ոմանք  միանշանակ չեն ընդունել Մանվել Բադալյանի թեկնածությունը՝ հաշվի առնելով նրա՝ ոլորտի հետ կապ չունենալու  հանգամանքը:  Հանձնաժողովը դեմ է քվեարկել Մանվել Բադալյանի թեկնածության առաջադրմանը:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի թափուր տեղի համար հանձնաժողովն ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության առաջադրմամբ   քննարկել է Հակոբ Հակոբյանի (Հակոբ Մովսես) թեկնածության հարցը: Պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը ներկայացրել է թեկնածուի աշխատանքային ուղին եւ կենսագրությունը՝ նշելով, որ նա մասնագիտությամբ  բանասեր է, թարգմանիչ, բանաստեղծ,  զբաղվել է ուսուցչությամբ, եղել է գրական աշխատող,  խմբագիր, ՀՀ մշակույթի նախարար: Հակոբ Հակոբյանը ներկայացրել է ընտրվելու դեպքում աշխատանքի իր պատկերացումներն ու տեսլականը, անդրադարձել բարեփոխման կարիք ունեցող հարցերին, հանրության վրա հեռուստատեսության ունեցած մեծ ազդեցությանը:  Հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել Հակոբ Հակոբյանի թեկնածությանը:
Երրորդ թեկնածուի՝ Արթուր Մանուկյանի աշխատանքային ուղին եւ կենսագրությունը ներկայացրել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Ղազարյանը: Արթուր Մանուկյանը մասնագիտությամբ ռեժիսոր է, երաժիշտ,  թատրոնի եւ  կինոյի արտիստ, երգարվեստի բնագավառում հեղինակել  է ուսումնական ձեռնարկներ, եղել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր: Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովում աշխատելու համար թեկնածուն բավարար է համարել ոլորտում աշխատանքի իր փորձը: Հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել Արթուր Մանուկյանի թեկնածությանը:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են ՀԿ ներկայացուցիչների հետ
Դեկտեմբերի 24-ին ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել «Կանանց ռեսուրս կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը ՀԿ անդամները ներկայացրել են ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի գենդերային զգայունության վերաբերյալ արված հետազոտությ...
Դեկտեմբերի 24-ին ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանի ու նախարարության գործընկերների հետ: Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են զբաղվածության պետական ռազմավարությունն ու զբաղված...
Առցանց հանդիպում-քննարկմանն անդրադարձ է եղել աշխատանքի իրավունքի ոլորտում խորհրդարանական վերահսկողության լիտվական փորձին
Դեկտեմբերի 20-ին Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) աջակցությամբ տեղի է ունեցել «Լիտվայի աշխատանքային օրենսգիրք. խորհրդարանական վերահսկողություն. Լիտվայի փորձ» թեմայով առցանց հանդիպում-քննարկումը, որին մասնակցել են  ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի պա...
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը հյուրընկալել է «Վայլդբերիզ» ընկերության սեփականատեր եւ գլխավոր տնօրեն Տատյանա Բակալչուկին
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել «Վայլդբերիզ» (Wildberries) խոշորագույն ռուսական առցանց պլատֆորմի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Տատյանա Բակալչուկը: Դեկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում «Վայլդբերիզ» ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Տատյանա Բակալչուկի հետ հանդիպման ընթացքում ք...

27 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, в соответствии со ст.145 “Регламента НС”, обсуждался вопрос выдвижения кандидатов на вакантные должности в Комиссии по телевидению и радио. Фракция НС “Гражданский договор” выдвинула А.Манукяна и А.Акопяна, фракция “Армения” – М.Бадаляна.
Согласно ст.145 Конституционного закона “Регламент НС”, члены Комиссии избираются тайным голосованием на заседании НС не менее 3/5 от общего числа голосов депутатов.
Трудовой путь и биографию М.Бадаляна представила член фракции Л.Галстян.
М.Бадалян представил свою работу в этой комиссии, коснулся отраслевых вопросов, нуждающихся в решении. Некоторые члены комиссии однозначно не приняли кандидатуру М.Бадаляна – как не имеющего никакого отношения к сфере. Комиссия проголосовала против его кандидатуры.
Комиссия обсудила кандидатуру А.Акопяна (Акоп Мовсес), выдвинутого фракцией “Гражданский договор”.  Депутат Г.Арсенян представил трудовой путь и биографию кандидата – филолога, переводчика, поэта, педагога, литературного деятеля, редактора, бывшего министр культуры РА. А.Акопян представил свое видение работы в случае избрания, затронул вопросы, требующие реформирования, подчеркнул огромное влияние телевидения на общество. Комиссия проголосовала в пользу А.Акопяна.
Трудовой путь и биографию кандидата А.Манукяна представила депутат фракции НС “Гражданский договор” Т.Казарян. А.Манукян – по профессии режиссер, музыкант, художник театра и кино, автор учебных пособий в области музыки, экс-депутат НС РА. Для деятельности в Комиссии по телевидению и радио кандидат счел достаточным свой опыт работы в данной сфере. Комиссия проголосовала за кандидатуру А.Манукяна.
24 декабря в Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам состоялась рабочая встреча с представителями общественной организации (ОО) “Женский ресурсный центр”.В ходе встречи члены ОО представили результаты исследования гендерной уязвимости Трудового кодекса РА и совместно обсудили пакет пре...
24 декабря Постоянная комиссия НС по труду и социальным вопросам провела рабочую встречу с заместителем министра труда и социальных вопросов РА Р.Саргсяном и сотрудниками министерства.В ходе встречи представлены государственная стратегия занятости и программы занятости.Презентация программной модели...
Онлайн-встреча-обсуждение по литовскому опыту парламентского надзора в сфере трудового права
20 декабря при содействии Международного республиканского института (IRI)  состоялась онлайн-встреча-обсуждение на тему “Трудовой кодекс Литвы: парламентский надзор, литовский опыт”.  Онлайн-встреча-обсуждение, в которой приняли участие депутаты Постоянной комиссии НС по труду и социальным...
Вице-спикер НС А.Аршакян принял основателя и генерального директора компании Wildberries Т.Бакальчук
По приглашению вице-спикера НС А.Аршакяна в Армению прибыла основатель и генеральный директор крупнейшего российского онлайн-ритейлера Wildberries Т.Бакальчук.27 декабря, в ходе встречи с основателем и генеральным директором компании Wildberries в Национальном Собрании Армении Т.Бакальчук была обсуж...