Հոկտեմբերի 29-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակին: Հանդիպմանը մասնակցել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանը:
Ողջունելով դեսպանին` Էդուարդ Աղաջանյանն ընդգծել է երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունները, արժեւորել Լեհաստանի խորհրդարանի հետ համագործակցությունը:
Խոսելով տարբեր ոլորտներում հայ-լեհական գործակցության զարգացման մասին` հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է «Լեհական մշակույթի օրերի» անցկացումը Հայաստանում եւ դրա շրջանակում կազմակերպվող միջոցառումները: Էդուարդ Աղաջանյանը համոզմունք է հայտնել, որ  նման նախաձեռնությունները նպաստում են երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ մշակութային կապերի ընդլայնմանը:
Քննարկվել է նաեւ հայկական մշակութային ժառանգությունը Լեհաստանում ներկայացնելու հնարավորության հարցը:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ձեւաչափում:
Անդրադարձ է եղել հետպատերազմյան իրավիճակին: Էդուարդ Աղաջանյանը բարձր է գնահատել 44-օրյա պատերազմից հետո Լեհաստանի իշխանությունների աջակցությունն արցախցի դեռահասների երկշաբաթյա այցը Լեհաստան կազմակերպելու հարցում:
Զրուցակիցները կարեւորել են Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջխորհրդարանական կապերի խորացումը` ընդգծելով փոխայցերի եւ բարեկամական խմբերի գործունեության աշխուժացումն այդ գործում: ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի նորընտիր ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ իր արդյունավետ եւ բեղմնավոր գործունեությամբ կնպաստի երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը:
Պավել Չեպլակի խոսքով` համագործակցության բնագավառների ընդլայնման գործում իրենց ուրույն դերը կարող են ունենալ միջխորհրդարանական կապերը, բարեկամական խմբերի արդյունավետ շփումները:

29 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Польша в РА Павла Чеплака. Во встрече приняла участие руководитель группы дружбы Армения-Польша НС А.Джулакян.
Приветствуя   посла, Э.Агаджанян подчеркнул дружеские отношения народов двух стран, высоко оценил сотрудничество с польским парламентом.
Коснувшись развития армяно-польского сотрудничества в различных сферах, председатель комиссии особо отметил проведение в Армении “Дней польской культуры” и проводимые в его рамках мероприятия.   Э.Агаджанян выразил уверенность, что подобные инициативы содействуют расширению культурных связей между народами двух стран.
Обсуждалась также возможность презентации армянского культурного наследия в Польше.
Поблагодарив за прием, посол подчеркнул важность сотрудничества с РА также в формате отношений Армения – Евросоюз.
Затронута послевоенная ситуация. Э.Агаджанян высоко оценил поддержку польских властей в организации двухнедельной поездки арцахских подростков в Польшу после 44-дневной войны.
Собеседники отметили углубление межпарламентских связей между Арменией и Польшей, подчеркнув активизацию взаимных визитов и деятельности групп дружбы. Новоизбранный руководитель группы дружбы Армения-Польша А.Джулакян отметила, что своей эффективной и плодотворной деятельностью поспособствует расширению двустороннего сотрудничества.
По словам Павла Чеплака, межпарламентские связи, продуктивные контакты групп дружбы могут сыграть особую роль в расширении сфер сотрудничества.