Հոկտեմբերի 29-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակին: Հանդիպմանը մասնակցել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանը:
Ողջունելով դեսպանին` Էդուարդ Աղաջանյանն ընդգծել է երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունները, արժեւորել Լեհաստանի խորհրդարանի հետ համագործակցությունը:
Խոսելով տարբեր ոլորտներում հայ-լեհական գործակցության զարգացման մասին` հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է «Լեհական մշակույթի օրերի» անցկացումը Հայաստանում եւ դրա շրջանակում կազմակերպվող միջոցառումները: Էդուարդ Աղաջանյանը համոզմունք է հայտնել, որ  նման նախաձեռնությունները նպաստում են երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ մշակութային կապերի ընդլայնմանը:
Քննարկվել է նաեւ հայկական մշակութային ժառանգությունը Լեհաստանում ներկայացնելու հնարավորության հարցը:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ձեւաչափում:
Անդրադարձ է եղել հետպատերազմյան իրավիճակին: Էդուարդ Աղաջանյանը բարձր է գնահատել 44-օրյա պատերազմից հետո Լեհաստանի իշխանությունների աջակցությունն արցախցի դեռահասների երկշաբաթյա այցը Լեհաստան կազմակերպելու հարցում:
Զրուցակիցները կարեւորել են Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջխորհրդարանական կապերի խորացումը` ընդգծելով փոխայցերի եւ բարեկամական խմբերի գործունեության աշխուժացումն այդ գործում: ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի նորընտիր ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ իր արդյունավետ եւ բեղմնավոր գործունեությամբ կնպաստի երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը:
Պավել Չեպլակի խոսքով` համագործակցության բնագավառների ընդլայնման գործում իրենց ուրույն դերը կարող են ունենալ միջխորհրդարանական կապերը, բարեկամական խմբերի արդյունավետ շփումները:

On October 29, the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to the Republic of Armenia Pawel Cieplak. The Head of the RA NA Armenia-Poland Friendship Group Arusyak Julhakyan took part in the meeting.
Welcoming the Ambassador, Eduard Aghajanyan underlined the friendly relations between the two countries’ peoples and evaluated the cooperation with the Parliament of Poland.
Speaking about the development of the Armenian-Polish cooperation in different spheres highlighted the holding of the Polish Culture Days in Armenia and the events being organized within that framework. Eduard Aghajanyan has expressed conviction that such initiatives promote the expansion of the cultural ties between the two countries’ peoples.
The issue of presenting the Armenian cultural heritage in Poland was also debated.
Thanking for the reception, the Ambassador emphasized the cooperation with Armenia in the format of Armenia-European Union relations.
The post-war situation was touched upon. Eduard Aghajanyan highly assessed the support of the Polish authorities after 44-day war in organizing the two-week visit of Artsakh teenagers to Poland.
The interlocutors attached importance to the deepening of the inter-parliamentary relations between and Poland, underscoring the enlivening of the mutual visits and the Friendship Groups’ activities in that issue. The newly elected Head of the RA NA Armenia-Poland Friendship Group Arusyak Julhakyan noted that with her effective and fruitful activities would promote the expansion of bilateral cooperation.
According to Pawel Cieplak, the inter-parliamentary relations can have their unique role in the expansion of the cooperation spheres and the effective contacts of the Friendship Groups.