Խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամներ Անդրանիկ Քոչարյանը, Արթուր Հովհաննիսյանը եւ Արուսյակ Ջուլհակյանն անդրադարձել են Araratnews.am լրատվական կայքի թղթակցի հարցադրմանը: Լրագրողին հետաքրքրում էր, թե ինչով է պայմանավորված 44-օրյա պատերազմը քննող հանձնաժողովը մինչ օրս չստեղծելը: Նա նշել է, որ ընդդիմությունը իշխանությանը մեղադրում է գործընթացն արհեստականորեն ձգձգելու մեջ:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ընդգծել է, որ իրենք հապաղում են, որպեսզի ընդդիմությունը թույլտվության փաստաթղթերը կարգի բերի: Հանձնաժողովում ընդգրկված ընդդիմադիր չորս պատգամավորներից երեքը ստացել են այդ փաստաթղթերը, «Հայաստան» խմբակցությունից Արթուր Ղազինյանը՝ ոչ: Վերջինս դեռեւս չի ներկայացրել թույլտվության համապատասխան փաստաթղթերը, որ փակ ռեժիմներից եւ գաղտնի փաստաթղթերից օգտվելու հնարավորություն ունենա: «Մենք մեր խոստումը կկատարենք: Դա անխուսափելիորեն պետք է լինի, որ շահարկումներ չլինեն»,-ասել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
Արթուր Հովհաննիսյանի համոզմամբ՝ առաջինը հենց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն է շահագրգիռ 44-օրյա պատերազմի դրվագները բացահայտելու հարցում:
Արուսյակ Ջուլհակյանն էլ կարծիք է հայտնել, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողով ստեղծելու կարեւորության մասին առաջինը խոսել է ՀՀ վարչապետն անմիջապես պատերազմից հետո, եւ ՔՊ-ն է եղել դրա նախաձեռնողը:
Անդրանիկ Քոչարյանի պարզաբանմամբ՝ գտնվել է իրավական այն լուծումը, որը հնարավորություն կտա արտախորհրդարանական ուժերի եւ անհետ կորածների ու զոհվածների ծնողների ներկայացուցիչ ունենալ աշխատանքի որոշակի ձեւաչափի շրջանակում: «Երբ հայտարարենք աշխատանքի մեկնարկի մասին, կասենք, թե ինչ ձեւաչափով են մասնակցելու արտախորհրդարանական ուժերը: Սա սովորական քննիչ հանձնաժողովից տարբերվում է նրանով, որ սահմանադրական պահանջ է: Կոնկրետ Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն է իրավասու այսպիսի հարցերով քննիչ հանձաժողով ձեւավորելու եւ աշխատանքն իրականացնելու հստակ ժամկետում»,-ասել է հանձնաժողովի նախագահը:

В ходе парламентских брифингов члены фракции НС “Гражданский договор” А.Кочарян, А.Ованнисян и А.Джулакян коснулись вопроса корреспондента новостного сайта Araratnews.am, интересовавшегося, почему до сих пор не создана комиссия по расследованию 44-дневной войны. Он отметил, что оппозиция обвиняет правительство в искусственном затягивании процесса.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян подчеркнул, что оппозиция затягивает с приведением в порядок разрешительных документов. Трое из четырех депутатов от оппозиции, входящих в комиссию, получили документы, а А.Казинян из фракции “Айастан” - нет. Последний еще не представил соответствующие разрешительные документы на использование закрытых режимов и конфиденциальных документов. “Мы сдержим свое обещание. Это должно быть неизбежно, чтобы не было спекуляций”, - подчеркнул А.Кочарян.
А.Ованнисян убежден, что партия “Гражданский договор” сама в первую очередь заинтересована в раскрытии эпизодов 44-дневной войны.
А.Джулакян заметила, что премьер-министр РА сразу после войны первым заявил о важности создания комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны, и “ГД” был инициатором этого.
По словам А.Кочаряна, найдено правовое решение, которое позволит внепарламентским силам и родителям без вести пропавших и погибших иметь представителя в рамках определенного формата работы. “Когда объявим о начале работы, мы скажем, в каком формате будут участвовать внепарламентские силы. Это отличается от обычной комиссии по расследованию тем, что является конституционным требованием. Постоянная комиссия по вопросам обороны и безопасности, в частности, вправе создавать комиссию по расследованию таких вопросов и выполнять работу в четкий срок”, - заметил председатель комиссии.