Հոկտեմբերի 27-ի ԱԺ նիստում խորհրդարանը քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների առաջարկած «Դատարաններում գործերի` օրենքով սահմանված բաշխման կարգի խախտմամբ, ինչպես նաեւ Արդարադատության նախարարի կողմից դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթների հարուցմամբ արդար դատաքննությունը խոչընդոտող փաստերն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը:
Նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչ Արամ Վարդեւանյանը նշել է, որ քննիչ հանձնաժողովն ուսումնասիրելու է դատարաններում գործերի` օրենքով սահմանված բաշխման կարգի խախտման դեպքերը: Զեկուցողի խոսքով` Դատական օրենսգրքում սահմանված է, որ եթե համակարգչային ծրագիրը խափանվում է, ապա Բարձրագույն դատական խորհուրդը քննարկում է պատճառները եւ դրանց վերացման ուղղությամբ դատական դեպարտամենտին տալիս կատարման համար պարտադիր ցուցումներ: «Դատական դեպարտամենտը պետական մարմին է, որի նկատմամբ վերահսկողություն կարող է իրականացնել Ազգային ժողովը»,-ընդգծել է Արամ Վարդեւանյանը: Հանձնաժողովի գործունեության նպատակներից է ԱԺ վերահսկողական գործառույթի իրականացումը:
Քննիչ հանձնաժողովի ուսումնասիրության առարկան են լինելու նաեւ Արդարադատության նախարարի` 2020 թվականի նոյեմբերի 1-ից հարուցած կարգապահական վարույթները եւ դրանց հարուցման տրամաբանությունը:
Նախագծով քննիչ հանձնաժողովը կունենա 10 անդամ:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Արծվիկ Մինասյանը: Խմբակցության քարտուղարի խոսքով` օրենսդիր մարմինը պետք է ապահովի իր ընդունած օրենքների ճշգրիտ իրականացումը: Հանրությունը պետք է իրազեկվի` արդյո՞ք խախտվել է արդար դատաքննության իրավունքը, եւ դատարանները գործու՞մ են օրենքի ոգուն համապատասխան, թե՞ ոչ:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Վլադիմիր Վարդանյանը: Նա նշել է, որ հարգելով ընդդիմության` սահմանադրական լիազորություններն իրացնելու իրավունքը, կարծում է, որ օրենքը չի կարելի խախտել: Ըստ Վլադիմիր Վարդանյանի` խորհրդարանը չի կարող իր վրա վերցնել արդարադատություն իրականացնող մարմնի գործառույթները: «Մենք համարում ենք, որ այս գործընթացը հակասահմանադրական է եւ որեւիցե եղանակով հիմնավորված չէ: Մենք չենք մասնակցելու այս գործընթացին»,-նշել է պատգամավորը:

27 октября на заседании НС обсужден   предложенный фракциями “Армения” и “Честь имею” проект решения НС об определении числа членов Следственной комиссии   по изучению фактов, препятствующих справедливому судебному разбирательству по делам, возбужденным в судах в нарушение установленного законом порядка распределения, а также по дисциплинарным производствам, возбужденным министром юстиции в отношении судей .
По вопросу аргументированно выступили представитель инициативной группы А.Вардеванян, депутаты А.Минасян (“Армения”), В.Варданян (“Гражданский договор”).
Согласно проекту, предложенному вышеуказанными оппозиционными фракциями, Следственная комиссия должна состоять из 10 членов.
По словам секретаря фракции “Армения” А.Минасяна, законодательный орган должен обеспечить правильное исполнение принятых законов. Общество должно быть проинформировано о том, было ли нарушено право на справедливое судебное разбирательство и действуют ли суды в соответствии с законом.
Выступивший от фракции “Гражданский договор” В.Варданян отметил, что, уважая право оппозиции на осуществление своих конституционных полномочий, он считает, что закон нельзя нарушать. По его словам, парламент не может брать на себя функции органа, отправляющего правосудие. “Считаем этот процесс неконституционным и ничем не обоснованным. Мы не будем участвовать в этом процессе», - отметил депутат.