Մայիսի 26-ին Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը:
Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացրեց Կառավարության հեղինակած ««ՀՀ հարկային օրենսգրքում»  լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` կից փաթեթով:
Փոխնախարարը նշեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում պատգամավորների կողմից առաջարկություններ չեն ստացվել: Օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ առաջարկ է ներկայացրել Կառավարությունը:
Նախագծի նպատակը ավտոմեքենաների շուկայում Trade-in համակարգի ներդրման համար անհրաժեշտ հարկային միջավայրի ձեւավորումն է:
«Լիցենզավորման մասին» օրենքում  կատարվող լրացմամբ տարեկան տուրքը 2022 թվականին կկազմի 1 մլն դրամի, հետագա տարիներին` 2 մլն դրամի չափով:

26 мая состоялось внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам под председательством Б.Туняна.
Заместитель министра финансов А.Погосян представил комиссии к обсуждению разработанный правительством законопроект о внесении дополнений в Налоговый кодекс РА с прилагаемым пакетом.
Замминистра отметил, что в период с первого по второе чтения предложений депутатов не поступало. Предложение по законодательному пакету внесло правительство.
Цель проекта – создать  необходимую налоговую среду для внедрения системы Trade-in на авторынке.
Согласно поправке в закон «О лицензировании», годовая пошлина составит 1 млн драмов в 2022 г. и 2 млн драмов – в последующие годы.