ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 29-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «ՀՀ քրեական օրենսգիրք» օրենքի նախագիծը եւ դրան կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հիշեցրեց, որ նախագծի քննարկումը վերադարձվել էր առաջին ընթերցումից հետո ներկայացվող գրավոր առաջարկների փուլ` ամբողջությամբ լրամշակելու նպատակով:
ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ նախագիծը մանրամասն քննարկվել ու լրամշակվել է ոլորտի մասնագետների մասնակցությամբ: Ներկայացնելով փոփոխությունները՝ Բադասյանն իրազեկեց, որ համաձայնեցման վարույթը փոխարինելու է գործող օրենսդրությամբ նախատեսված արագացված դատաքննության ինստիտուտին: Այս վարույթի դեպքում անձը հնարավորություն ունի մինչ գործի բուն քննությունն ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքն ու դատախազի հետ սկսել բանակցություններ իր նկատմամբ նշանակվող պատժի, տուժողին պատճառված վնասի հատուցման, նաեւ հանցավոր ծագում ունեցող գույքը բռնագանձելու հարցերի շուրջ: Բանակցությունների գնալու դեպքում մեղադրյալը կարող է ավելի մեղմ պատիժ ստանալ կամ նրա նկատմամբ նշանակված պատիժը կարող է պայմանականորեն չկիրառվել: Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ համագործակցության վարույթը նորույթ է քրեական դատավարության համար: Նպատակն է ծանր, առանձնապես ծանր, քրեական ենթամշակույթին առնչվող կամ կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտումն ապահովելը:
Նշվեց, որ Քրեական օրենսգիրքն իր բոլոր նոր ինստիտուտներով ուժի մեջ է մտնելու 2022-ի հուլիսի 1-ից, իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության ինստիտուտը՝ 2023-ի հունվարի 1-ից, ազատության սահմանափակում պատժատեսակի վերաբերյալ դրույթները՝ 2023-ի հուլիսի 1-ից, «կարգապահական գումարտակներում պահելու» պատժատեսակի վերաբերյալ դրույթները՝ գումարտակները ստեղծելուց եւ շահագործման հանձնելուց հետո, սակայն ոչ ուշ, քան մինչեւ 2023-ի հուլիսի 1-ը: Նախարարի պաշտոնակատարն իրազեկեց, որ Քրեական օրենսգրքի մյուս բոլոր կարգավորումները կլինեն «ՀՀ քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին» առանձին օրենքով:
Պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը հետաքրքրվեց՝ համագործակցության վարույթի կարգավորումները թույլ կտա՞ն բացահայտել ու վերականգնել կոռուպցիոն մեխանիզմների միջոցով բյուջեից յուրացվածը:
Ռուստամ Բադասյանի գնահատմամբ՝ այս գործիքն իր հերթին հնարավորություն կտա ավելի խոշոր կոռուպցիոն հանցավոր սխեմաներ բացահայտել: Այս ինստիտուտը լայնորեն կիրառվում է զարգացած երկրներում: «Հաճախ բարդ է լինում հանցավոր գույքի կամ պետությանը պատճառված վնասի վերադարձը կազմակերպել: Այս շրջանակում նաեւ դա է համագործակցության առարկա»,-պարզաբանեց նախարարի պաշտոնակատարը:
Պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանն էլ հետաքրքրվեց, թե դատապարտված անձանց վիճակը բարելավող դրույթները երբ կարող են ուժի մեջ մտնել: Բադասյանը նշեց, որ 2022-ի հուլիսի 1-ից հետո վերանայման վարույթները կարող են սկսել:
Հարակից զեկույցում պատգամավոր Սերգեյ Ատոմյանը հորդորեց գործընկերներին կողմ քվեարկել:
Վլադիմիր Վարդանյանն ընդգծեց, որ Արդարադատության նախարարությունը ծավալուն եւ հաջող աշխատանք է իրականացրել:

29 апреля Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила во втором чтении проект о внесении поправок в Уголовный кодекс (УК) и смежные законы.
Председатель комиссии В.Варданян напомнил, что обсуждение законопроекта вернулось к стадии письменных предложений, представленных после первого чтения, с целью внесения в него изменений.
И.о.министра юстиции Р.Бадасян отметил, что проект детально обсуждался и дорабатывался с участием специалистов в данной сфере. Представляя изменения, он сообщил, что согласительная процедура заменит институт ускоренного судебного разбирательства, предусмотренный действующим законодательством. В этом случае лицо имеет возможность принять предъявленное ему обвинение до начала фактического расследования дела и начать переговоры с прокурором о назначенном ему наказании, возмещении ущерба, причиненного потерпевшему, а также конфискации имущества криминального происхождения. В случае переговоров обвиняемому может быть вынесен более мягкий приговор или вынесенный ему приговор не может быть применен условно. По словам и.о.министра, процедура сотрудничества является новинкой для уголовного производства. Цель – обеспечить   выявление серьезных, особо серьезных, криминальных субкультурных или коррупционных преступлений.
Отмечено, что УК со всеми его новыми институтами вступит в силу с 1 июля 2022 г., институт уголовной ответственности юридических лиц – с   1 января 2023 г., положения об ограничении свободы – с   1 июля 2023 г., о виде взыскания «содержание в дисциплинарных батальонах» - после формирования и ввода в строй батальонов, но не позднее 1 июля 2023 г. И.о.министра сообщил, что все остальные нормы УК будут в отдельном законе «О применении Уголовного кодекса РА».
Депутат А.Джулакян поинтересовалась, позволит ли регламент процедуры сотрудничества выявить и восстановить то, что было незаконно присвоено из бюджета с помощью коррупционных механизмов.
По словам Р.Бадасяна, этот инструмент, в свою очередь, позволит выявить более крупные коррупционные преступные схемы. Подобный институт широко используется в развитых странах. «Часто бывает сложно организовать возврат преступного имущества или нанесенного государству ущерба. Это тоже предмет сотрудничества в этих рамках», - пояснил и.о.министра.
Депутат В.Овакимян поинтересовался, когда могут вступить в силу положения, улучшающие положение осужденных. Бадасян отметил, что после 1 июля 2022 г. может начаться пересмотр дел.