Ակտիվացնել պատգամավորական բարեկամության խմբերի աշխատանքները
Ապրիլի 8-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամները հանդիպեցին ԳԴՀ տրանսպորտի, շինարարության եւ բնակարանաշինության հարցերի նախարարության խորհրդական-պետքարտուղար Իրիս Գլայկեի եւ Հայաստանում ԳԴՀ դեսպան Հայկե Ռենատա Փայչի հետ:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանի Ազգային ժողովում, պատգամավորական բ արեկամության խմբի նախագահ Գագիկ Մխեյանն ասաց, որ երկու երկրներում գործող բարեկամության խմբերն էլ խնդիր ունեն ակտիվացնելու շփումները, համագործակցությունը եւ փորձի փոխանակումը: Տիկին Իրիս Գլայկեն նշեց, որ կան բնագավառներ, որտեղ հնարավոր է հաջողված համագործակցություն ծավալել, առաջին հերթին, իհարկե, գործընթացը սկսելով երկու խորհրդարաններից: Հայաստան - Գերմանիա պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամ Հրանուշ Հակոբյանը կարեւորեց Գերմանիայի հետ համատեղ իրականացվող վարկային ծրագրերը, ավելացնելով, որ, համաձայն նոր քաղաքականության, այժմ վարկային ծրագրերն ավելի հաճախ ուղղվում են մարզեր` նպատակ ունենալով զարգացնել մարզերը: Ըստ տիկին Հակոբյանի, միայն տնտեսության մեջ չէ, որ զգում ենք Գերմանիայի ներկայությունը: ՀՀ Քրեական եւ Քաղաքացիական օրենսգրքերը մշակվել են գերմանացի փորձագետների ակտիվ մասնակցությամբ: Հրանուշ Հակոբյանն անդրադարձավ նաեւ հայոց ցեղասպանության հարցին, նշելով, որ Ֆաշիզմի դեմ հաղթանակած Գերմանիան պետք է որ ճանաչի հայոց ցեղասպանության փաստը եւ հյուրերին հրավիրեց ապրիլի 18-ին Երեւանում կայանալիք «Կանայք ընդդեմ եղեռնի» գիտական կոնֆերանսին:
Հայոց ցեղասպանության խնդրին եւ այն միջազգայնորեն ճանաչելու ու դատապարտելու անհրաժեշտությանն անդրադարձավ նաեւ ԱԺ պատգամավոր Աղասի Արշակյանը:
ԳԴՀ տրանսպորտի, շինարարության եւ բնակարանաշինության հարցերի նախարարության խորհրդական-պետքարտուղար Իրիս Գլայկեն տեղեկացրեց, որ ապրիլին Գերմանիայի Բունդեսթագում նախատեսված են քննարկումներ, որոնց ժամանակ անդրադարձ է լինելու նաեւ հայոց ցեղասպանության խնդրին: «Գերմանիան շատլավ գիտի իր պարտքերն ու պարտավորությունները»,-ասաց տիկին Գլայկեն: Պատգամավոր Ալեքսան Կարապետյանի կարծիքով` Մեծ Հայրենականի տարիներին Գերմանիան չկարողացավ գրավել ԽՍՀՄ-ը, սակայն տարիների ընթացքում գրավեց ԽՍՀՄ տարածքի երկրներում բնակվող ժողովուրդների սրտերը:
ԱԺ պատգամավոր Սերգեյ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ այսօր Վայոց ձորի մարզի մի քանի դպրոցներում հաջողությամբ իրականացվում է գերմաներենի ուսուցումը եւ Իրիս Գլայկեին ուդեսպան Հայկե Ռենատա Փայչին հրավիրեց մարզ, տեղում ծանոթանալու ուսուցման մակարդակին եւ պայմաններին: Հայկե Ռենատա Փայչն ասաց, որ նպատակ կա Հայաստանում զարգացնել գերմաներենի ուսուցման տեմպերը, որպես լավագույն օրինակ առանձնացնելով Երեւանի Մուշեղ Իշխանի անվան թիվ 5 միջնակարգ դպրոցը, որի շրջանավարտները, ստանալով համապատասխան վկայական, կարող են առանց լրացուցիչ քննությունների ուսումը շարունակել Գերմանիայի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում:
Հանդիպման ավարտին գերմանացի հյուրերն իրենց հիացմունքն արտահայտեցին Հայաստանում իրականացված բարեփոխումների կապակցությամբ եւ հույս հայտնեցին, որ պատգամավորական բարեկամության խմբի հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա Բեռլինում:
08.04.2005
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներիի նիստերում
Ապրիլի 8-ին տեղի ունեցան Ազգային Ժողովի մշտական հանձնաժողովների նիստերը:ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում` Արմեն Ռուստամյանի նախագահությամբ, քննարկվեց եւ որոշում կայացվեց դրական եզրակացությամբ ապրիլի 11-14–ի չորսօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկել 2004 թվականի հուլիսի 1...
Ապրիլի 8-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը:Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին ԱԺ երրորդ գումարման հինգերորդ ...

Activities of the Parliamentary Friendship Groups
On April 8 the members of RA NA Armenia-Germany met Iris Gleicke, Counselor-State Secretary of the Ministry of Transport, Construction and Housing Affairs of the Federal Republic of Germany and German Ambassador to Armenia Dr. Heike Renate Peitsch.
Welcoming the guests in the National Assembly of Armenia, Gagik Mkheyan, Chairman of the parliamentary group, said that the operating friendship groups have a problem of activating contacts, cooperation and exchange of experience. Mrs. Iris Gleicke noted that there are spheres, where it is possible to cooperate, first of all, of course, starting the process from two parliaments. Hranush Hakobyan, member of Armenia-Germany parliamentary group, highlighted the credit programmes being implemented jointly, adding that, according to the new policy, now the credit programmes are more often directed to marzes, having the aim of developing the marzes. According to Mrs. Hakobyan, it’s not only in economy that we feel the presence of Germany. RA Criminal and Civil Codes were developed by the German experts’ active participation. Hranush Hakobyan also touched upon the issue of Armenian Genocide, noting that Germany, winning the fascism, should recognize the fact of Armenian Genocide and invited the guests to a scientific conference “Women Against Genocide” being held in Yerevan on April 18.
MP Aghasi Arshakyan also touched upon the issue of the Armenian Genocide and the necessity of recognizing it internationally and condemning it.
Iris Gleicke, Counselor-State Secretary of the Ministry of Transport, Construction and Housing Affairs of GFR informed that in April in Bundestag of Germany discussions are envisaged, during which they will also touch upon the issue of the Armenian Genocide. “Germany knows quite well its debts and obligations,” said Mrs. Gleicke. As MP Alexan Karapetyan said, during the years of Great Patriotic war Germany couldn’t conquer the USSR, but over the years it conquered the hearts of the people living in the countries of the USSR territory.
MP Sergey Abrahamyan informed that today the children study German and invited Iris Gleicke and German Ambassador to Armenia Dr. Heike Renate Peitsch to get familiarized with the teaching level and conditions on the spot. Dr. Heike Renate Peitsch said that there is an aim to develop the rates of teaching of the German language, specifying as a good example the secondary school N 5 after Mushegh Ishkhan of Yerevan, the graduates of which, getting the relevant certificate, can carry on their education without additional examinations in the higher educational institutions of Germany.
At the end of the meeting the German guests expressed their admiration in connection with the reforms being made in Armenia and expressed a hope that the next meeting of the parliamentary group will be held in Berlin.
At the Sittings of NA Standing Committees
On April 8 the sittings of NA Standing Committees were held.During the sitting of NA Standing Committee on Foreign Relations headed by Armen Roustamyan, they discussed and made a positive decision on including into the four-day draft agenda of April 11-14 the agreement signed on July 13, 2004 in Mos...
On April 8 NA working deliberation was held, which NA Speaker Artur Baghdasaryan presided. During the deliberation the draft decision on making amendments on the agenda of the fifth session of the third convocation of the National Assembly and the draft agenda of the April 11-14, 2005 NA four-day si...