Ինչպես տեղեկացվել էր` «Արդարություն» եւ «Ազգային միաբանություն» խմբակցությունները դիմել էին ՀՀ ԱԺ նախագահին` ներկայացնելով իրենց առաջարկությունները սահմանադրական բարեփոխումների առնչությամբ:Նպատակ ունենալով պարզել խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի տեսակետները խնդրո առարկայի վերաբերյալ եւ առաջնորդվելով «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 18-րդ հոդվածով, փետրվարի 3-ին ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հրավիրեց խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերի խորհրդակցություն:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին Աժ բոլոր խմբակցությունները,(Տիգրան Թորոսյան-ՀՀԿ, Լեւոն Մկրտչյան-ՀՅԴ, Մհեր Շահգելդյան, Սամվել Բալասանյան-ՕԵԿ, Ալեքսան Կարապետյան, Գագիկ Կոստանդյան, Կորյուն Առաքելյան, Նապոլեոն Ազիզյան-«Ազգային միաբանություն», Գրիգոր Ղոնջեյան-ՄԱԿ, Կարեն Կարապետյան-«Ժողպատգամավոր»), բացառությամբ «Արդարություն» դաշինքի:
Խորհրդակցության ժամանակ կոալիցիայի անդամ կուսակցություններից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց իր համառոտ դիրքորոշումը եւ պատասխանը` գրավոր հայտարարությամբ: «Ժողպատգամավոր» խումբը եւ ՄԱԿ խմբակցությունը նշեցին իրենց նկատառումները սահմանադրական բարեփոխումների առնչությամբ:
Կոնսուլտացիայի արդյունքում կարեւորվեց հնարավորինս լայն համաձայնությամբ սահմանադրական բարեփոխումների անցկացման անհրաժեշտությունը:
Վրաստանի վարչապետ Զուրաբ Ժվանիայի ողբերգական մահվան կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ցավակցական հեռագիր է ուղարկել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Նինո Բուրջանաձեին, որում մասնավորապես նշված է.«Վրաստանի վարչապետ Զուրաբ Ժվանիայի ողբերգական մահվան բոթը խոր կսկիծ է առաջացրել: Մենք Զուրաբ Վի...
Հավատարիմ մնալով խորհրդարանական համագործակցության ոգուն, ափսոսանք հայտնելով, որ Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի մշակման փուլում համաձայնության սկզբունքով համատեղ աշխատելու կոալիցիայի առաջարկը դրական արձագանք չունեցավ ընդդիմության կողմից, ...

Как сообщалось, фракции “Справедливость” и “Национальное единение” обратились к Председателю НС РА с представлением своих предложений по поводу конституционных реформ. С целью выяснения точек зрения по данной проблеме всех политических сил, представленных в парламенте, и руководствуясь статьей 18-й закона “Регламент НС”, 3 февраля Председатель НС Артур Багдасарян созвал совещание представленных в парламенте политических сил.
В совещании участвовали все фракции НС ( Тигран Торосян – РПА, Левон Мкртчян – АРФД, Мгер Шахгельдян, Самвел Баласанян – ПОЕ, Алексан Карапетян, Гагик Костандян, Корюн Аракелян, Наполеон Азизян – “Национальное единение”, Григор Гонджеян – ОТП, Карен Карапетян – “Народный депутат”), за исключением блока “Справедливость”.
В ходе совещания каждый из членов коалиционных партий подробно представил свою позицию и ответ - в форме письменного заявления. Депгруппа “Народный депутат” и фракция ОТП представили свои соображения по конституционным реформам.
В итоге консультаций была осознана важность как можно более широкого консенсуса о необходимости проведения конституционных реформ.
В связи с трагической смертью Премьер-министра Грузии Зураба Жвания Председатель НС РА Артур Багдасарян направил телеграмму соболезнования Председателю Парламента Грузии Нино Бурджанадзе, в которой, в частности, отмечается:“Весть о трагической смерти Премьер-министра Грузии Зураба Жвания вызвала глу...
Сохраняя верность духу парламентского сотрудничества,выражая сожаление по поводу того, что предложение коалиции о совместной работе на принципах согласия в период разработки проекта конституционных реформ не нашло положительного отклика со стороны оппозиции,признавая важность конструктивной миссиии ...