Մարտի 15-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ Եվրամիություն- Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 6-րդ նիստը: Նիստին մասնակցում էին ԵՄ անդամ երկրների դեսպանները:
Ողջունելով եւ արդյունավետ աշխատանք մաղթելով նիստի մասնակիցներին` Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ նորընտիր խորհրդարանը Եվրախորհրդում ստանձնած պարտավորությունների կատարման հարցում եղել է հետեւողական եւ սկզբունքային, որի արդյունքում ընդունվել ենպարտավորությունեի ցանկում ամրագրված մի շարք առանցքային օրենքներ եւ վավերացվել են բոլոր կոնվենցիաները:Եվրոպայի խորհրդի հետ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում մշակվել է նոր օրենսդրական բարեփոխումների ժամանակացույց, որին ձեռնամուխ է եղել Ազգային ժողովը ընթացիկ նստաշրջանի ընթացքում: ԱԺ նախագահը հավաստիացրեց, որ խորհրդարանը հետեւողական է լինելու ձեռքբերված բոլոր պայմանավորվածությունները կատարելու հարցում: Հայաստանը գտնվում է սահմանադրական , ընտրական, տեղական ինքնակառավարման եւ տարածքային կառավարման մարմինների գործունեության օրենսդրական բարեփոխումների փուլում: Առաջիկայում ԵԽ փորձագետների հետ կմշակվի դատաիրավական համակարգին վերաբերող օրենսդրություն: ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց «Եվրամիությունը, որը մայիսի 1-ից ընդլայնում է իր սահմանները, այն բաղձալի կետն է, որինմեր երկիրը ձգտնում է եւ որին կարող ենք հասնել նաեւ այս հանձնաժողովի արդյունավետ գուծունեւության արդյունքում: Հանձնաժովիարդարացի քաղաքական հարցադրումների արդյունքում Հարավային Կովկասը  ներառվեց « ԵՄ նոր հարեւաններ» ձեւակերպման մեջ»:
Նիստի մասնակիցներին ողջունեցին Արտաքին գործերի փոխնախարար Ռուբեն Շուգարյանը, Եվրամիության խորհրդի նախագահող երկիր Իռլանդիան ներկայացնող` ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս Վուլֆ Բարթելսը, ՀՀ-ում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Թորբան Հոլցեն: Ելույթ ունեցողները բարձր գնահատեցին Հայաստանի ջանքերը Եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելու ուղղությամբ եւ  ԵԽ-ում ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը:
Օրակարգի եւ 2003թ. մարտի 24-25-ը Բրյուսելում կայացած ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 5-րդ նիստի արձանագրության ընդունումից հետո` հանձնաժողովը անցավ օրակարգային հարցերի քննարկմանը:
Հանձնաժողովի համանախագահ, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը իր ելույթում անդրադարձավ Հայաստանի ԵԽ-ում ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքին`  նշելով, որ մեկ տարվա ընթացքում հսկայական աշխատանք կատարվել եւ այս ուղղությամբ առաջընթաց է գրանցվել, մասնավորապես ժողովրդավարացման, մարդու իրավունքների եւ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների ոլորտներում: ԱԺ-ն վավերացրել է 6-րդ արձանագրությունը, որի հիման վրա ամբողջությամբ բարեփոխվել է Քրեական օրենսգիրքը, ընդունվել է «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» օրենքը, որի արդյունքում արդեն Հայաստանում գործում է մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը: Ընդունվել է նաեւ «Այլընտրանքային ծառայութան մասին» օրենքը, որը պարտավորթյունների մեջ կարեւորագույն տեղ էր գրավում: Պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ կոնվենցիաների վավերացման մասով Հայաստանը որեւէ պարտավորություն չունի: Այս շարքում առանձնացվեց Սոցիալական խարտիայի վավերացումը, որին համահունչ կառավարությունն ընդունվել է աղքատության հաղթահարման ռազմավարական ծրագիրը: Վճռական քայլեր են կատարվել կոռուպցիայի դեմ պայքարում, Հայաստանի կառավարությունը ընդունել է հակակոռուպցիոն ռազմավարական ծրագիրը, 2004թ. հունվարին Հայաստանը անդամագրվել է «Գրեկո»միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությանը` դառնալով 37-րդ անդամը: Այս համատեքստում պարոն Ռուստամյանը կարեւորեց Քրեական եւ Քաղաքացիական կոնվենցիաների ընդունումը:
Անդրադառնալով դատաիրավական համակարգի բարեփոխումներին, նշվեց , որ շուտով խորհրդարանին է ներկայացվելու դատաիրավական բարեփոխումների նոր փաթեթ: Ընդունվելու են միջազգային չափանիշներին համապատասխան մի շարք օրենքներ, մասնավորապես «Դատախազության մասին», «Դատապաշտպանների մասին» օրենքները, Քրեադատավարական օրնեսգիրքը եւ այլն:
Պարոն Ռուստամյանը կարեւորեց տեղական ինքնակառավարման համակարգի բարեփոխումները, անդրադարձավ Երեւանի կարգավիճակի հարցին: Հարցը քննարկման փուլում է, մինչեւ սահմանադրական բարեփոխումների ընդունումը, որպես միջանկյալ լուծում, անհրաժեշտություն է առաջացել Երեւանի մասին օրենքի ընդունումը:
Մամուլի ազատության ուղղությամբ նույնպես մեծ աշխատանք է կատարվել. խորհրդարանը ընդունել է «Տեղեկատվության ազատության մասին»., «Զանգվածային լրատվության մասին», «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրենքները:
Անդրադառնալով տարաշածրջանային խնդիրներին ` Արմեն Ռուստամյանը անհրաժեշտ համարեց տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը, որին մեծապես խոչընդոտում է Ադրբեջանը: Պարոն Ռուստամյանը ողջունեց Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու ընդհանուր տնտեսական մրցակցային դաշտ ստեղծելու առաջարկը: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման հարցուման ընդունելի համարվեց Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը բանակցությունները զրոյական մակարդակից սկսելու վերաբերյալ:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին 2003թ մարտին տեղի ունեցած հանձնաժողովի նիստի առաջարկությունների կատարման ընթացքը, Հայաստանում քաղաքական իրավիճակը եւ ժողովրդավարության գործընթացը, մամուլի ազատության հարցը, 2003թ. նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններին հաջորդող Ընտրությունների դիտարկման միջազգային առաքելության առաջարկությունների իրականացումը եւ կառավարության հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը վերաբերող հարցեր:
Մարտի 16-ին հանձնաժողովը կշարունակի իր աշխատանքները:
Մարտի 16-ին Լեհաստանի Սեյմի մարշալ Մարեկ Բորովսկու հրավերով պաշտոնական այցով Լեհաստան կմեկնի ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Լեհաստանում պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա  երկրի օրենսդիր ու գործադիր իշխանության, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների...

On March 15 the sixth meeting of the EU-Armenia Parliamentary Assembly Cooperation Committee opened at the RA National Assembly. Ambassadors of the EU member states participated in the meeting.
Greeting and wishing the participants in the meeting productive work, RA NA Speaker Artur Baghdasaryan pointed out that the newly-elected Parliament has been consistent and abided by principles as far as Armenia’s obligations before the Council of Europe are concerned which brought about ratification of a number of key laws and all required conventions. A timetable of new constitutional reform has been elaborated as a result of efficient cooperation with the Council of Europe. The National Assembly initiated the timetable in question during the spring session. The Parliament will remain consistent in honoring all the agreements reached, the NA Speaker assured. Armenia is on the stage of carrying out constitutional, electoral reforms as well as reforms involving legislative activities of local self-governance and regional administration bodies. A legislation regulating legal-judicial system will be elaborated in conjunction with the CE experts. NA Speaker Artur Baghdasaryan pointed out: “The European Union, which is going to expand its borders on May 1, is that longed-for point which our country aspires to reach and which we can attain as a result of efficient activities of this Committee.” Political inquiries of the Committee brought about South Caucasus’ involvement in the formulation of “EU’s Wider Europe-New Neighborhood Policy.”
Rouben Shugaryan, Deputy Minister of Foreign Affairs, Hans-Wulf Bartels, Ambassador of Germany to Armenia on behalf of the Irish presidency-in-Office of the Council of the European Union, and Torben Holtze, Ambassador, Head of the European Commission Delegation in Armenia, greeted the participants of the meeting. The speakers credited Armenia’s efforts on the way towards the integration into European structures and the process of honoring commitments before the Council of Europe.
Following the ratification of the agenda and the protocol of the fifth meeting of the EU-Armenia Parliamentary Assembly Cooperation Committee held on March 24-25, 2003 in Brussels the Committee began discussion on the issues on the agenda.
Armen Rustamyan, the Committee Co-Chair and Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations, addressed the process of Armenia’s honoring commitments before the CE highlighting the huge work carried out over one year and the progress registered, especially in terms of carrying out reforms related to the spheres of democratization, human rights and legal-judiciary system. The NA ratified the 6th Protocol, which allowed thorough reformation of the Criminal Code, adopted the law “On Ombudsman,” which brought about the initiation of the Institute of Ombudsman in Armenia. The law on “Alternative Military Service” which was at the core of Armenia’s commitments has also been adopted. Armenia has no more obligations to honor in terms of ratifying conventions, Mr. Rustamyan pointed out. Ratification of the Social Charter was highlighted in terms of the process of honoring Armenia’s obligations before the CE. Decisive steps were taken on fighting corruption. The Armenian Government has adopted the Anti-Corruption Strategy and joined the international authoritative organization GRECO (Group of States against Corruption, EC) in January 2004 becoming its 37th member. Against the backdrop of these developments Mr. Rustamyan highlighted the ratification of the Criminal and Civil Conventions.
Addressing judicial-legal reforms the sides pointed out that a new package of judicial-legal reforms will be brought before the Parliament. A number of laws conforming to the international standards will be adopted, in particular, laws “On General Prosecutor’s Office,” “On Counselors for Defense,” the Criminal Judicial Code, etc.
Mr. Rustamyan highlighted reforming self-governance system, addressed the issue of Yerevan’s status, which is being looked into. The issue is in the stage of debate before the adoption of constitutional reforms as intermediary solution, a necessity arose to adopt a law “On Yerevan”.
Significant efforts have been made towards ensuring the freedom of press: the Parliament has adopted the laws “On Freedom of Press,” “On Mass Media,” “On TV and Radio.”
Addressing the regional problems Armen Rustamyan weighted regional economic cooperation, a process that is largely hampered by Azerbaijan. Mr. Rustamyan credited Georgian President Mikhail Saakashvili’s proposal to set up a common economic competition field. The party considered acceptable Azerbaijan President’s statement to resume the negotiations on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict from scratch.
The Committee discussed the process of implementing recommendations made during the C ommittee meeting in March 2003, the political situation in Armenia and the democratic process, the issue of freedom of press, issues related to implementation of the recommendation of the International Election Observation Mission followed by the presidential and parliamentary elections of 2003 and the Anti-Corruption Strategy.
On March 16 the meeting will continue.
On March 16 the delegation headed by RA NA Chairman Artur Baghdasaryan will leave on an official visit to Poland on the invitation of the Marek Borowski, Marshal of the Polish Sejm. The delegation is expected to meet with Polish President Alexander Kwasnewski, Polish Sejm Marshal Marek Bo...