Մարտի 15-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ Եվրամիություն- Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 6-րդ նիստը: Նիստին մասնակցում էին ԵՄ անդամ երկրների դեսպանները:
Ողջունելով եւ արդյունավետ աշխատանք մաղթելով նիստի մասնակիցներին` Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ նորընտիր խորհրդարանը Եվրախորհրդում ստանձնած պարտավորությունների կատարման հարցում եղել է հետեւողական եւ սկզբունքային, որի արդյունքում ընդունվել ենպարտավորությունեի ցանկում ամրագրված մի շարք առանցքային օրենքներ եւ վավերացվել են բոլոր կոնվենցիաները:Եվրոպայի խորհրդի հետ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում մշակվել է նոր օրենսդրական բարեփոխումների ժամանակացույց, որին ձեռնամուխ է եղել Ազգային ժողովը ընթացիկ նստաշրջանի ընթացքում: ԱԺ նախագահը հավաստիացրեց, որ խորհրդարանը հետեւողական է լինելու ձեռքբերված բոլոր պայմանավորվածությունները կատարելու հարցում: Հայաստանը գտնվում է սահմանադրական , ընտրական, տեղական ինքնակառավարման եւ տարածքային կառավարման մարմինների գործունեության օրենսդրական բարեփոխումների փուլում: Առաջիկայում ԵԽ փորձագետների հետ կմշակվի դատաիրավական համակարգին վերաբերող օրենսդրություն: ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց «Եվրամիությունը, որը մայիսի 1-ից ընդլայնում է իր սահմանները, այն բաղձալի կետն է, որինմեր երկիրը ձգտնում է եւ որին կարող ենք հասնել նաեւ այս հանձնաժողովի արդյունավետ գուծունեւության արդյունքում: Հանձնաժովիարդարացի քաղաքական հարցադրումների արդյունքում Հարավային Կովկասը  ներառվեց « ԵՄ նոր հարեւաններ» ձեւակերպման մեջ»:
Նիստի մասնակիցներին ողջունեցին Արտաքին գործերի փոխնախարար Ռուբեն Շուգարյանը, Եվրամիության խորհրդի նախագահող երկիր Իռլանդիան ներկայացնող` ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս Վուլֆ Բարթելսը, ՀՀ-ում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Թորբան Հոլցեն: Ելույթ ունեցողները բարձր գնահատեցին Հայաստանի ջանքերը Եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելու ուղղությամբ եւ  ԵԽ-ում ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը:
Օրակարգի եւ 2003թ. մարտի 24-25-ը Բրյուսելում կայացած ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 5-րդ նիստի արձանագրության ընդունումից հետո` հանձնաժողովը անցավ օրակարգային հարցերի քննարկմանը:
Հանձնաժողովի համանախագահ, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը իր ելույթում անդրադարձավ Հայաստանի ԵԽ-ում ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքին`  նշելով, որ մեկ տարվա ընթացքում հսկայական աշխատանք կատարվել եւ այս ուղղությամբ առաջընթաց է գրանցվել, մասնավորապես ժողովրդավարացման, մարդու իրավունքների եւ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների ոլորտներում: ԱԺ-ն վավերացրել է 6-րդ արձանագրությունը, որի հիման վրա ամբողջությամբ բարեփոխվել է Քրեական օրենսգիրքը, ընդունվել է «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» օրենքը, որի արդյունքում արդեն Հայաստանում գործում է մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը: Ընդունվել է նաեւ «Այլընտրանքային ծառայութան մասին» օրենքը, որը պարտավորթյունների մեջ կարեւորագույն տեղ էր գրավում: Պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ կոնվենցիաների վավերացման մասով Հայաստանը որեւէ պարտավորություն չունի: Այս շարքում առանձնացվեց Սոցիալական խարտիայի վավերացումը, որին համահունչ կառավարությունն ընդունվել է աղքատության հաղթահարման ռազմավարական ծրագիրը: Վճռական քայլեր են կատարվել կոռուպցիայի դեմ պայքարում, Հայաստանի կառավարությունը ընդունել է հակակոռուպցիոն ռազմավարական ծրագիրը, 2004թ. հունվարին Հայաստանը անդամագրվել է «Գրեկո»միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությանը` դառնալով 37-րդ անդամը: Այս համատեքստում պարոն Ռուստամյանը կարեւորեց Քրեական եւ Քաղաքացիական կոնվենցիաների ընդունումը:
Անդրադառնալով դատաիրավական համակարգի բարեփոխումներին, նշվեց , որ շուտով խորհրդարանին է ներկայացվելու դատաիրավական բարեփոխումների նոր փաթեթ: Ընդունվելու են միջազգային չափանիշներին համապատասխան մի շարք օրենքներ, մասնավորապես «Դատախազության մասին», «Դատապաշտպանների մասին» օրենքները, Քրեադատավարական օրնեսգիրքը եւ այլն:
Պարոն Ռուստամյանը կարեւորեց տեղական ինքնակառավարման համակարգի բարեփոխումները, անդրադարձավ Երեւանի կարգավիճակի հարցին: Հարցը քննարկման փուլում է, մինչեւ սահմանադրական բարեփոխումների ընդունումը, որպես միջանկյալ լուծում, անհրաժեշտություն է առաջացել Երեւանի մասին օրենքի ընդունումը:
Մամուլի ազատության ուղղությամբ նույնպես մեծ աշխատանք է կատարվել. խորհրդարանը ընդունել է «Տեղեկատվության ազատության մասին»., «Զանգվածային լրատվության մասին», «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրենքները:
Անդրադառնալով տարաշածրջանային խնդիրներին ` Արմեն Ռուստամյանը անհրաժեշտ համարեց տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը, որին մեծապես խոչընդոտում է Ադրբեջանը: Պարոն Ռուստամյանը ողջունեց Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու ընդհանուր տնտեսական մրցակցային դաշտ ստեղծելու առաջարկը: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման հարցուման ընդունելի համարվեց Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը բանակցությունները զրոյական մակարդակից սկսելու վերաբերյալ:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին 2003թ մարտին տեղի ունեցած հանձնաժողովի նիստի առաջարկությունների կատարման ընթացքը, Հայաստանում քաղաքական իրավիճակը եւ ժողովրդավարության գործընթացը, մամուլի ազատության հարցը, 2003թ. նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններին հաջորդող Ընտրությունների դիտարկման միջազգային առաքելության առաջարկությունների իրականացումը եւ կառավարության հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը վերաբերող հարցեր:
Մարտի 16-ին հանձնաժողովը կշարունակի իր աշխատանքները:
Մարտի 16-ին Լեհաստանի Սեյմի մարշալ Մարեկ Բորովսկու հրավերով պաշտոնական այցով Լեհաստան կմեկնի ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Լեհաստանում պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա  երկրի օրենսդիր ու գործադիր իշխանության, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների...

15 марта в Национальном Собрании состоялось шестое заседание Комиссии парламентского сотрудничества Евросоюз-Армения. В заседании принимали участие послы стран-членов ЕС.
Приветствуя участников заседания и желая им плодотворной работы, Предсведатель НС РА Артур Багдасарян отметил, что новоизбранный парламент в вопросе выполнения обязательств, принятых Арменией при вступлении в Евросоюз, был последователен и принципиален, в результате чего был принят ряд ключевых законов, зафиксированных в перечне обязательств и ратифицированы все конвенции. В результате плодотворного сотрудничества с Советом Европы был разработан график новых законодательных реформ, к котортм Национальное Собрание приступило в ходе текущей сессии. Председатель НС заверил, что парламент будет последователен в вопросе выполнения всех достигнутых договоренностей. Армения находится в фазе конституционных, избирательных реформ, закондательных реформ деятельности органов местного самоуправления и территориального правления. В ближайшее время совместно с экспертами ЕС будет разработано законадательство по судебно-правовой системе. Председатель НС Артур Багдасарян отметил:   ”Евросоюз, который с 1 мая расширяет свои границы, это та заветная точка, к которой стремится наша страна и которой мы можем достичь также в результате плодотворной деятельности этой Комиссии. В результате постановки справедливых политических вопросов Комиссии Южный Кавказ был включен в формулировку ”Новые соседи ЕС”.
Участников заседания поприветствовал заместитель Министра иностранных дел Рубен Шугарян, Посол Германии в Армении, представляющий председательствующую в Совете ЕС Ирландию Г. Вульф Бартельс, руководитель делегации Комиссии Евросоюза в Армении, посол Т. Хольце. Выступающие высоко оценили усилия Армении в деле ее интеграции в европейские структуры и процесс выполнения ею обязательств, при вступлении в СЕ.
После принятия повестки дня и Протокола 5 заседания Комиссии парламентского сотрудничества, состоявшегося 24-25 марта 2003 года в Брюселе, Комиссия перешла к рассмотрению вопросов повестки дня.
Сопредседатель Комиссии, председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям Армен Рустамян в своем выступлении затронув ход выполнения обязательств, принятых Арменией при вступлении в ЕС, отметил, что в течение года была проделана огромная работа и в этом направлении отмечен прогресс, в частности в сферах демократизации, прав человека и реформы судебно-правовой системы. НС ратифицировало 6-ой протокол, на основании которого был полностью переработан Уголовный кодекс, был принят Закон РА ”О защитнике прав человека”, в результате чего в Армении уже действует институт прав человека.   Был также принят Закон РА ”Об альтернативной службе”, который занимает важное место в принятых обязательсвах. Господин Рустамян отметил, что в части ратификации конвенций Армения не имеет никаких невыполненных обязательств. В этом ряду была выделена ратификация Социальной хартии, созвучно которой Правительством РА принята стратегическая программа по преодолению бедности. Были сделаны решительные шаги в борьбе с коррупцией, Правительство РА приняло антикоррупционную стратегическую программу, в январе 2004 года Армения стала 37 членом   международной авторитетной организации ”Греко”. В этом контексте г-н Рустамян подчеркнул важность принятия Уголовной и Гражданской конвенций.
Затронув реформы судебно-правовой системы, было отмечено, что вскоре парламенту будет представлен новый пакет судебно-правовых реформ. Будет принят рад законов, соответствующих международным критериям, в частности законы ”О прокуратуре”, “О судебных защитниках”, Уголовно-процессуальный кодекс и т.д. Г-н Рустамян подчеркнул важность реформ системы местного самоуправления, затронул вопрос о статусе Еревана. Вопрос нахадится на стадии рассмотрения: до принятия конституционных реформ, как промежуточное решение, возникла необходимость в принятии закона о Ереване.
Большая работа была проделана и в направлении свободы печати: парламент принял законы ”О свободе печати”, “О массовой информации”, “О телевидении и радио”.
Затронув региональные вопросы, Армен Рустамян счел необходимым развитие регионального экономического сотрудничества, которому в значительной мере препятствует Азербайджан. Г-н Рустамян приветствовал предложение Михаила Саакашвили о создании общего экономического конкурентного поля. В вопросе урегулирования Карабахской проблемы было признано неприемлемым заявление Президента Азербайджана относительно начала переговоров с нулевой точки.
В ходе заседания были обсуждены вопросы, касающиеся хода выполнения предложений состоявшегося в марте 2003 года заседания   Комиссии, политической ситуации и демократического процесса, вопрос свободы печати, реализации предложений международной миссии по наблюдению за выборами, последовавших за президентским и парламентскими выборами 2003 года, и вопросы, касающиеся антикоррупционной стратегии Правительства РА.
16 марта Комиссия продолжит свою работу.
16 марта в Польшу по приглашению Маршала Сейма Польши Марека Боровского с официальным визитом отбудет делегация, возглавляемая Председателем НС РА Артуром Багдасаряном. В Польше делегация будет иметь встречи с представителями законодательной и исполнительной власти, международных организаций: Презид...