Թուրքմենստանի դեսպանն Ազգային ժողովում
Մայիսի 14-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Թուրքմենստանի նորանշանակ դեսպան Շոխրատ Ջումաեւին:
Դեսպանը ԱԺ նախագահին իրազեկեց Թուրքմենստանում տեղի ունեցող քաղաքական, տնտեսական բարեփոխումների մասին եւ հավաստեց իր երկրի ու ժողովրդի բարեկամական վերաբերմունքն ու Հայաստանի հետ բոլոր ոլորտներում հարաբերությունների խորացման ցանկությունը: Պարոն Ջումաեւը հատկապես կարեւորեց տնտեսական կապերը քաղաքական բարձրամակարդակ հարաբերություններին հասցնելը եւ միջխորհրդարանական փոխգործակցության զարգացումը, որի նպատակով կարեւորվեց միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի ստեղծումը: Դեսպանը պատրաստակամություն հայտնեց իր պաշտոնավարման ընթացքում հնարավորն անել երկու պետությունների եւ ժողովուրդների ավանդական բարեկամական կապերը սերտացնելու ուղղությամբ: Նա շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին` Թուրքմենստանի նախագահի պաշտոնակալման արարողությանը մասնակցելու համար` նրա այցը Աշգաբադ համարելով հարգանքի դրսեւորում: Հիշելով տարիներ առաջ Աշգաբադի ավերիչ երկրաշարժը` դեսպանը երախտագիտությամբ նշեց, որ նաեւ հայ շինարարների ջանքերով վերականգնվեց երկրի մայրաքաղաքը: Երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումների արդյունքում` դեսպանը հավաստեց, որ մեծ տեղ է տրվում մրցույթների կազմակերպմանը եւ Աշգաբադում սիրով կընդունեն հայ շինարարներին, ովքեր իրենց հարուստ փորձը թուրքմենական հողում կիրառելու ցանկություն կունենան: Պարոն Ջումաեւը, անդրադառնալով կրթական խնդիրներին, կարեւորեց, որ 60 երիտասարդներ ուսում են ստանում Հայաստանում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհավորեց դեսպանին` պաշտոնամուտի առիթով եւ հույս հայտնեց, որ նրա առաքելության ընթացքը կնշանավորվի միջպետական ու միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմամբ եւ  պատրաստակամություն հայտնեց նպաստել  համագործակցության խորացմանն ուղղված դեսպանի քայլերի հաջողությանը: Անդրադառնալով քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին նաեւ տնտեսական կապերը հասցնելուն` ԱԺ նախագահը նշեց, որ երկու պետությունների տնտեսական զարգացումը նորանոր հնարավորություններ է ստեղծում փոխշահավետ համագործակցության համար: Կարեւորվեց միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծումը, որը կոնկրետ ծրագրերի իրականացման հնարավորություն կտա: Միջխորհրդարանական հարաբերությունների սերտացման նպատակով` պարոն Թորոսյանը նշեց, որ մինչեւ գարնանային նստաշրջանի ավարտը ԱԺ-ում կստեղծվի պատգամավորական բարեկամության խումբ: Թուրքմենստանի խորհրդարանում էլ նման խմբի ստեղծումը ու փոխայցերը կնպաստեն միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը: Իր ջերմ վերաբերմունքը հավաստելով թուրքմեն ժողովրդի նկատմամբ` ԱԺ նախագահը նշեց, որ երկրում կատարվող բարեփոխումները տեսանելի են նաեւ արտաքին քաղաքականության մեջ, եւ առանձին երկրների ու Եվրամիության հետ հարաբերությունների ծավալումը համագործակցության նոր հնարավորություններ է ստեղծում:

Ambassador of Turkmenistan in the National Assembly
On May 14 the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr Tigran Torosyan received the newly appointed ambassador of Turkmenistan to Armenia Mr Shohrat Jumayev.
The Ambassador informed the NA President about the ongoing political, economic reforms in Turkmenistan and ensured the friendly attitude of his country and his people and the wish of deepening relations in all spheres with Armenia. Mr Jumayev especially stressed the raising of the economic ties to political high level relationship and the development of inter-parliamentary cooperation, and in this context the creation of the inter-parliamentary friendship group. The Ambassador expressed willingness to do as much as possible during his term of office to make closer the traditional ties of two states and peoples. He thanked the NA President for attending the inauguration ceremony of the President of Turkmenistan, considering his visit to Ashgabat as a display of respect. Remembering the disastrous earthquake years ago the Ambassador noted with gratitude that the capital city was restored with the efforts of the Armenian builders. As a result of the ongoing reforms in the country, the Ambassador ensured that a great place was given to the organization of competitions, and the Armenian builders, who would like to use their rich experience in Turkmenistan, would be gladly received in Ashgabat. Touching upon the educational problems Mr Jumayev stressed that 60 young people get education in Armenia.
Mr Tigran Torosyan congratulated the Ambassador upon his appointment and expressed hope that the mission will be marked by the development of inter-state and inter-parliamentary relations, and expressed willingness to promote the success of the steps taken by the Ambassador directed towards the deepening of cooperation. Referring to raising the economic ties to the level of political relations, the NA President noted that the economic development of the two states would create new opportunities for mutually beneficial cooperation. The establishment of the inter-governmental commission was highlighted, which will give opportunity for the fulfillment of concrete programmes. In order to make closer the inter-parliamentary relations Mr Torosyan noted that till the end of the spring session a parliamentary friendship group would be set up in the National Assembly. The creation of such group in the parliament of Turkmenistan and the mutual visits will promote the development of inter-parliamentary relations. Ensuring his warm attitude towards the Turkmen people the NA President noted that the ongoing reforms in the country were visible also in foreign policy, and the development of relations with certain countries and the European Union would create new opportunities for cooperation.