Մարզական հաղթանակներ` շնորհիվ վարպետության ու ոգու
Սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանի կարատեի ազգային հավաքականի մարզիկներին` ‎‎ ֆեդերացիայի նախագահ Գրիգոր Միքայելյանի եւ Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ:
Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհավորեց ազգային հավաքականի մարզիկներին, գոհունակություն հայտնելով, որ թիմում կան տարբեր տարիքի մարզիկներ, որը հաղթանակների շարունակականության լավ գրավական է: Պարոն Թորոսյանը ընդգծեց աղջիկների ներկայությունը թիմում եւ նրանց հաղթական ելույթները, քանի որ առողջ եւ ուժեղ աղջիկները ամուր ընտանիքի ու առողջ ժողովրդի հիմքն են: Կարատեի ազգային հավաքականի չորրորդ անգամ անընդմեջ հաղթանակը ԱԺ նախագահի գնահատմամբ` վկայում է, որ հայ մարզիկները ոչ միայն հիանալի մարզական վարպետություն ունեն, այլեւ` ամուր ոգի, որովհետեւ միայն ամուր ոգին է մարզական անկանխատեսելի իրավիճակներում հնարավոր դարձնում հաղթանակը: Պարոն Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին, որ տարիներ շարունակ լինելով թիմի հետ, ոգեպնդելով ու նոր հաղթանակների առաջնորդելով` մասնակիցն է դարձել մարզական հաղթանակների:
Հայաստանի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Գրիգոր Միքայելյանն Աժ նախագահին իրազեկեց, որ  հավաքականն օգոստոսի 24-26-ին Բուենոս Այրեսում կարատեի աշխարհի գավաթի 13-րդ առաջնությանը մասնակցելով`  ուժեղ մրցակիցների առկայությամբ, կարողացավ նվաճել գավաթը, հաղթանակներ տոնելով նաեւ անհատական մրցաձեւերում եւ Հայաստան բերելով 15 ոսկե, 8 արծաթե, 3 բրոնզե մեդալներ: Հիացած լինելով հայ մարզիկների հաջողությամբ` կարատեի միջազգային ասոցիացիան որոշել է 2009-ին առաջին անգամ Հայաստանում անցկացնել գավաթի հերթական խաղարկությունը` շուրջ 55 երկրների հավաքականների մասնակցությամբ: Այսօր հանրապետության բոլոր մարզերում կան կարատեի խմբակներ, որտեղ 10000 մարզիկներ են կոփում իրենց վարպետությունը. պարոն Միքայելյանի գնահատմամբ` նրանցից ոչ բոլորը մարզական կարիերան կընտրեն, բայց մարզական կոփվածքը նրանց դարձնում է հայրենիքի պաշտպաններ: Արցախում եւս կարատեի լավ մարզադպրոց կա եւ հեռու չեն նաեւ արցախցի կարատեիստների հաջողությունները միջազգային մրցասպարեզներում: Կարատեի սկզբունքներից է` «Որքան բարձր է գիտակցությունը, այնքան բարձր է վարպետությունը»` այս սկզբունքով առաջնորդվելով են հայ մարզիկները մրցահարթակում հաղթում մրցակիցներին: Պարոն Միքայելյանը պատմեց, որ տարիներ շարունակ «Հայաստանի փառքը» խորագրով կարատեի մրցաշարեր են կազմակերպվել, որոնց հաղթողները պարգեւատրվել են հայտնի հայ թագավորների հուշամեդալներով ու մրցանակներով: Նա «Տիգրան Մեծ» արքայի հուշամեդալն ու արձանիկը նվիրեց ԱԺ նախագահին` վստահություն հայտնելով, որ իր բարդ ու պատասխանատու աշխատանքում «Տիգրան Մեծը» ուղեկից կլինի նրան: Պարոն Միքայելյանը նշեց, որ առաջին հաջողությունից հետո` 2000 թ. իրենց ընդունեց եւ շնորհավորեց ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը, իսկ 2007-ին նրա շնորհիվ  կարատեի ազգային ֆեդերացիան առաջին անգամ պետական օժանդակություն ստացավ:
Անդրադառնալով Արգենտինայում կայացած աշխարհի գավաթի խաղարկությանը` Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը պատմեց, թե ինչ ոգեւորությամբ է հայ մարզիկների հաղթանակը տոնել արգենտինահայ համայնքը` մրցումների ժամանակ իր ներկայությամբ գոտեպնդելով հայրենակիցներին, հավաքականի հաղթանակը յուրովի դարձել է համախմբման գործոն արգենտինահայերի համար:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, եւս մի անգամ կարեւորելով մարզական հաղթանակները նաեւ քաղաքական հաղթանակների առումով ու աշխարհում Հայաստանն իր ձեռքբերումներով, սպորտով, մշակույթով հայտնի դարձնելը, անհրաժեշտության դեպքում նոր հանդիպումների եւ աջակցության պատրաստակամություն հայտնեց: ԱԺ նախագահը հատկապես կարեւոր համարեց 2009 թ. Հայաստանում աշխարհի գավաթի խաղարկությանը լավագույնս ու հանգամանալից նախապատրաստվելը եւ, իհարկե, վերստին հաղթելը: Հայաստանի կարատեի ազգային հավաքականի մարզիկներին ի նշանավորումն նրանց հաղթանակի` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը Ազգային ժողովի պատվոգիր հանձնեց` վստահություն հայտնելով, որ առիթներ կունենա հետագայում նաեւ անհատապես շնորհավորել մարզական հաջողությունների համար:

Спортивные победы – благодаря воле и мастерству
12 сентября Председатель НС РА Тигран Торосян  принял спортсменов национальной сборной  Армении по каратэ во главе с председателем федерации  Григором Микаэляном и предводителем Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви (ААЦ)  архиепископом Паргевом Мартиросяном.
Председатель НС РА Тигран Торосян  поздравил  спортсменов национальной сборной, выразив удовлетворение тем, что в команде есть спортсмены различного возраста и это хороший залог последующих   побед.   Г-н Торосян подчеркнул наличие девушек в команде и их победные выступления, так как здоровые и сильные девушки – основа крепкой и здоровой нации.  Победа национальной сборной по каратэ в четвертый раз подряд, в оценке Председателя НС, свидетельствует, что армянские спортсмены не только владеют прекрасным спортивным мастерством, но и крепки духом, так как только сила воли  делает победу возможной в непредвиденных спортивных ситуациях. Г-н Торосян выразил благодарность предводителю Арцахской епархии ААЦ архиепископу Паргеву Мартиросяну, который, годами сопровождая и  воодушевляя команду на новые победы, стал соучастником спортивных побед.
Председатель федерации Армении по каратэ Г.Микаэлян информировал Председателя НС о том, что сборная, 24-26 августа участвуя в 13-м первенстве  на Кубок мира по каратэ в Буенос-Айресе, сумела завоевать кубок, одержав победы также в индивидуальных видах соревнований, и привезла в Армению 15 золотых, 8 серебряных, 3 бронзовых медали. Международная ассоциация по каратэ, восхищенная успехами армянских спортсменов, решила очередной розыгрыш кубка с участием сборных около 55 стран впервые провести в Армении.
Сегодня во всех областях республики существуют секции по каратэ, где 10.000 спортсменов совершенствуют свое мастерство: по оценке г-н Микаэляна, не все из них выберут спортивную карьеру, но  спортивная закалка  делает их защитниками родины. В Арцахе также есть хорошая спортшкола, и не за горами успехи также арцахских каратистов на международных аренах. Один из принципов каратэ – “Чем выше сознание, тем выше мастерство”; руководствуясь этим принципом,  армянские спортсмены побеждают соперников на помосте. Г-н Микаэлян сообщил, что  годами соревнования по каратэ проходили под лозунгом “Слава Армении”, а победители награждались памятными медалями  и премиями по именам армянских царей. Он подарил Председателю НС памятную медаль “Тигран Мец” и статуэтку, выразив уверенность, что “Тигран Мец” будет сопутствовать ему в его сложной и ответственной работе. Г-н Микаэлян  отметил, что после первого успеха в 2000 г. их принял и поздравил премьер-министр РА Андраник Маргарян, а в 2007-м благодаря ему национальная федерация по каратэ впервые получила государственную поддержку.
Обращаясь к прошедшему в Аргентине розыгрышу Кубка мира, предводитель Арцахской епархии ААЦ  архиепископ Паргев Мартиросян рассказал, с каким воодушевлением армянская община Аргентины праздновала победу спортсменов Армении, своим присутствием на соревнованиях поднимала дух соотечественников; победа сборной стала своеобразным фактором  единения для аргентинских армян.
Председатель НС Тигран Торосян, еще раз подчеркнув важность спортивных побед также в аспекте политических побед и признания Армении в мире благодаря достижениям  в спорте, культуре, выразил готовность к новым встречам и содействии в случае необходимости. Председатель НС считает особенно важной отличную и тщательную подготовку к розыгрышу Кубка мира в Армении в 2009 г. и, конечно, - вновь победу. В ознаменование победы спортсменов национальной сборной Армении по каратэ Председатель НС Тигран Торосян вручил Почетную грамоту Национального Собрания, выразив уверенность, что и в дальнейшем будет иметь повод лично поздравлять со спортивными успехами.