Բելգիայի Թագավորության դեսպանը Ազգային ժողովում
Փետրվարի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Բելգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Շարլ Գիսլենին:
«Վստահ եմ, որ Ձեր գործունեությունն օգտակար կլինի երկու երկրների հարաբերությունների խորացման համար եւ Ձեր պաշտոնավարման ընթացքում ավելի ակտիվ միջխորհրդարանական հարաբերություններ կունենանք»` ասաց ԱԺ նախագահը` ողջունելով պարոն Գիսլենին: Բելգիայի Թագավորության  հետ հարաբերությունները կարեւորվեցին քաղաքական ու տնտեսական, միջազգային կառույցներում համագործակցության առումով: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ եվրաինտեգրումը Հայաստանի քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկն է. սահմանադրության բարեփոխումը հենց նպատակ ուներ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան օրենսդրություն ունենալ եւ խորհրդարանական ընտրություններից հետո կսկսեն գործել սահմանադրական բարեփոխումների նաեւ քաղաքական համակարգին վերաբերող դրույթները: Եվրախորհրդին անդամակցելուց հետո Հայաստանը մեծապես զգացել է ԵԽ-ի աջակցությունը բարեփոխումների իրականացման համար:
Հայաստանում Բելգիայի Թագավորության դեսպան Շարլ Գիսլենը նշեց, որ իր խնդիրն է երկու երկրների հարաբերությունների զարգացումը բոլոր ոլորտներում, եւ` մասնավորապես միջխորհրդարանական: Դեսպանը նշեց նաեւ, որ Բելգիան մշտապես զգայուն վերաբերմունք է ունեցել Հայաստանի եւ հայերի նկատմամբ.պատահական չէ, որ Բելգիայի խորհրդարանը Եվրոպայում առաջինը մատնանշեց  Թուրքիայի պատմության ընթացքում գործած սխալը` նաեւ իր պատմության դասագրքերում անդրադառնալով ցեղասպանության փաստին եւ այսօրվա Հայաստանին:Դեսպանը իր գործունեության խնդիրներից մեկը համարեց տնտեսական հարաբերությունների ընդլայնումը եւ երկու երկրների ձեռներեցների միջեւ գործուն կապերի հաստատումը: Նրա գնահատմամբ` Եվրախորհրդի անդամ Հայաստանը մի օր կլինի նաեւ Եվրամիությունում` լիովին անդամագրվելով եվրոպական մեծ ընտանիքին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան նաեւ առաջիկա խորհրդարական ընտրություններին` կարեւորվեց դրանց անցկացումը միջազգային չափանիշներին համապատասխան. ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ ընտրությունները Հայաստանի համար կարեւոր են ոչ միայն իշխանության ձեւավորման տեսակետից, այլ նաեւ Հայաստանի զարգացման հետագա տարիների ընթացքի եւ բարեփոխումների շարունակման առումով:
Դատական համակարգի բարեփոխումներին եւս անդրադարձ եղավ հանդիպման ժամանակ` դեսպանի խնդրանքով ԱԺ նախագահը նրան իրազեկեց կատարված բարեփոխումների ու դրանց իրականացման ընթացքի մասին:

Посол Королевства Бельгии в Национальном Собрании
23 февраля Председатель НС Тигран Торосян принял новоназначенного Посла Королевства Бельгии в Армении Шарля Гислена.
,,Уверен, что Ваша деятельность будет полезна для углублении отношений между двумя странами и в ходе Вашей дипломатической миссии мы будем иметь более активные межпарламентские отношения”, - сказал Председатель НС, приветствуя г-на Гислена. Важность отношениям с Королевством Бельгии придавалась в аспекте сотрудничества в политической, экономической и международных структурах. Г-н Торосян отметил, что евроинтеграция является одной из приоритетов политики Армении: конституционная реформа имела целью приведения законодательства в соответствие с европейскими критериями и после парламентских выборов начнут действовать положения, касающиеся также политической структуры конституционной реформы. Армения, после вступления в Совет Европы, в большей мере ощутила его содействие осуществлению реформ.
Посол Королевства Бельгии Шарль Гислен отметил, что его задачей является развитие отношений между двумя странами во всех сферах, в частности, в межпарламентской. Посол также отметил, что Бельгия всегда хорошо относилась к Армении и армянам и не случайно, что парламент Бельгии первый в Европе отметил на совершенную Турцией в ходе истории ошибку, а также Бельгия обращается в своих учебниках истории к факту Геноцида армян и нынешней жизни Армении. Одной из задач своей деятельности Посол счел расширение экономических отношений и установление действенных связей между предпринимателями двух стран. По его оценке, Армения, которая является членом Совета Европы, однажды станет и членом Евросоюза, полностью интегрировшись в большую европейскую семью.
В ходе встречи стороны также коснулись ближайших парламентских выборов: придавалась важность проведению их в соответствии с международными критериями. Председатель НС Тигран Торосян отметил, что выборы важны для Армении не только с точки зрения формирования власти, а также в аспекте процесса развития и продолжения реформ Армении в последующие годы.
Во время встречи стороны также коснулись реформы судебной системы. По просьбе Посла Председатель НС ознакомил его с проведенной реформой и процессом ее осуществления.