Սերբիայի դեսպանը Ազգային ժողովում
Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հանդիպեց Հայաստանում Սերբիայի նորանշանակ դեսպան Լիլիանա Բաչեւիչին:
ԱԺ նախագահը շնորհավորեց տիկին Բաչեւիչին` նշանակման առիթով եւ վստահություն հայտնեց, որ իր առաքելության ընթացքում դեսպանը կնպաստի հայ-սերբական հարաբերությունների առավել սերտացմանը: Նշելով, որ երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունները զարգացման անհրաժեշտ մակարդակին դեռ չեն հասել` պարոն Թորոսյանը գոհունակություն հայտնեց միջազգային կառույցներում, հատկապես ԵԽԽՎ-ում, համագործակցությունից, ընդգծելով, որ Սերբիայի խորհրդարանական պատվիրակության հետ Ստրասբուրգում մշտապես եղել է հիանալի եւ շատ արդյունավետ համագործակցություն: Աժ նախագահը նշեց, որ երբեմն փորձեր են արվում Հայաստանի ու Սերբիայի շահերը հակառակ բեւեռներում տեսնել` նկատի ունենալով Լեռնային Ղարաբաղի եւ Կոսովոյի խնդիրները, թեպետ իրականում ոչինչ չկա հակադրելու. եւ հայերը, եւ սերբերը պաշտպանում են հայրենիքի անբաժանելիության սկզբունքը:
Հայաստանում Սերբիայի նորանշանակ դեսպան Լիլիանա Բաչեւիչը եւս համամիտ էր, որ երկկողմանի հարաբերությունները զիջում են միջազգային կառույցներում համագործակցությանը: Նա, կարեւորելով Հայաստանի աջակցությունը Սերբիային միջազգային կառույցներում, իր երկրի երախտագիտությունը հայտնեց եւ վստահեցրեց, որ իր նպատակն է լինելու նպաստել նաեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը: Տիկին Բաչեւիչը կարեւորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունները, որոնք, իր խոսքով, առավել ազատ են տարբեր թեմաների քննարկման համար: Նա գտնում է, որ Կոսովոյի խնդիրը, որ ցավալի ու բարդ հարց է բոլոր սերբերի համար, քիչ երկրներում է ճիշտ ըմբռնվում` սովորաբար ունենալով պարզունակ ընկալում, իսկ Հայաստանը այն սակավ երկրներից է, որտեղ լիովին հասկանում են խնդրի բարդությունը: Նա հույս հայտնեց, որ 2007-ին Կոսովոյի հարցը իր հնարավորինս ընդունելի լուծումը կստանա: Նրա խնդրանքով ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն անդրադարձավ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի լուծմանը, նշելով, որ լիովին հասկանալի է միջազգային հանրության անհամբերությունը` հարցի շուտափույթ լուծման անկալիքների առումով, այնուհանդերձ ուշադիր վերաբերմունքը երեւան է բերում այն իրողությունը, որ Ադրբեջանն առանձնապես ցանկություն չունի հարցը լուծված տեսնել: ԱԺ նախագահը կարեւորեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքը, որ վերջին շրջանում կարողացել են լուծման իրական հիմքեր գտնել` համադրելով ազգերի ինքնորոշման եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքները, ինչը լավատեսության հիմք է տալիս:
22.11.2006
Կանադայի դեսպանը Ազգային ժողովում
Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Կանադայի նորանշանակ դեսպան Ռալֆ Լեսիշինին:Աժ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ պարոն Լեսիշինի նշանակումով հայ-կանադական հարաբերությունները նոր փուլ կթեւակոխեն` լինելով բարձր մակարդակի վրա եւ միաժամանակ ունենալով զարգացման նոր հնարավ...

Посол Сербии в Национальном Собрании
22 ноября Председатель НС РА Тигран Торосян имел встречу с новоназначенным Послом Сербии в Армении Лилианой Бачевич.
Председатель НС поздравил г-жу Бочевич по случаю ее назначения и выразил уверенность, что в ходе ее миссии Посол будет содействовать еще большему сближению армяно-сербских отношений. Отметив, что двусторонние парламентские отношения пока не достигли необходимого уровня развития, г-н Торосян выразил удовлетворение сотрудничеством в международных структурах, в частности, в ПАСЕ, подчеркнув, что с парламентской делегацией Сербии в Страсбурге всегда было хорошее и очень эффективное сотрудничество. Председатель НС отметил, что иногда делаются попытки представления интересов Армении и Сербии на разных полюсах, имея в виду проблемы Нагорного Карабаха и Косово, хотя в действительности нет никакого повода для противопоставления: армяне и сербы поддерживают принцип неделимости родины.
Новоназначенный Посол Сербии Лилиана Бачевич также согласилась с тем, что двусторонние отношения уступают сотрудничеству в международных структурах. Она, отмечая важность содействия Армении Сербии в международных структурах, выразила признательность своей страны и заверила, что ее целью также будет являться содействие развитию двусторонних отношений. Г-жа Бачевич подчеркнула важность межпарламентских отношений, которые по ее словам, более свободны для обсуждения разных тем. Она считает, что проблема Косово, которая является болезненным и сложным вопросом для всех сербов, воспринимается правильно в немногих странах, а Армения является одной из немногих стран, в которых полностью понимают сложность проблемы. Она выразила надежду, что проблема Косово получит по возможности приемлемое разрешение в 2007 году. По ее просьбе Председатель НС Тигран Торосян затронул проблему Нагорного Карабаха, отметив, что полностью понятно нетерпение мирового сообщества в аспекте ожиданий скорейшего разрешения проблемы, тем не менее, внимательное отношение приводит к возникновению той реальности, что Азербайджан не имеет особого желания видеть вопрос решенным. Председатель НС отметил важность работы сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые за последнее время смогли найти реальную основу разрешения проблемы, сопоставляя принципы права народа на самоопределение и территориальной целостности, что создает фундамент для оптимизма.
В ходе встречи обсуждались и другие вопросы.
22.11.2006
Посол Канады в Национальном Собрании
22 ноября Председатель НС РА Тигран Торосян принял новоназначенного Посла Канады в Армении Ральфа Лесишина.Председатель НС выразил уверенность, что с назначением г-на Лесишина армяно-канадские отношения, будучи на высоком уровне, вступят в новую фазу, одновремено имея новые возможности для развития....