Արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությամբ
Հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ԵԽ իրավական հարցերի տնօրինության ղեկավար Գի դե Վելի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան եւ ԵԽԽՎ-ում  Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր Ստեփանյանը:
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն իրազեկեց այն փոփոխությունների մասին, որ կատարվել են օրենսդրական դաշտում Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեից հետո` նշվեց վարչական կալանքի վերացման, որ կատարվել է Սահմանադրության մակարդակով, Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի փոփոխության եւ ՍԴ դիմողների շրջանակի ընդլայնման, դատական համակարգին առնչվող օրենքների մասին: Զուգահեռաբար օրենքների ընդունումը եւ դրանց փորձագիտական եզրակացության ուղարկվելը հիմնավորվեց ժամկետային խնդիրներով, քանի որ առաջիկա համապետական ընտրություններով պայմանավորված` Ազգային ժողովը առավել արդյունավետ կարող է աշխատել մինչեւ տարեվերջ, իսկ 2007-ի գարնանային նստաշրջանն արդեն համընկնում է խորհրդարանական նախընտրական քարոզչության շրջանին:
Եվրոպայի խորհրդի հետ արդյունավետ համագործակցության համար շնորհակալություն եւ այդ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն հայտնելով ԱԺ նախագահին` ԵԽ իրավական հարցերի տնօրինության ղեկավար Գի դե Վելը նշեց, որ պարտավորությունների կատարման առումով իսկապես մեծ աշխատանք է կատարվել, Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման առումով կարեւոր օրենքներ են ընդունվել, որոնք արդեն տրվել են փորձագիտական եզրակացության: Երկուստեք կարեւորվեցին դատական համակարգի բարեփոխումները եւ դատական օրենսգրքի ընդունումը, որը դատական համակարգի բարեփոխումների առանցքում գտնվող փաստաթուղթն է լինելու: Պարոն Գի դե Վելը գոհունակությամբ անդրադարձավ Ընտրական օրենսգրքի ԵԽՎենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ քննարկումներին: ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը կարեւորեց Ընտրական օրենսգրքի ընդունումը մինչեւ տարեվերջ առաջին եւ երկրորդ ընթերցումներով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ շրջանառության մեջ գտնվող օրինագծերին առնչվող հարցեր` մասնավորապես հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին օրինագծին: Նշելով այդ օրինագծի ընդունման կարեւորությունը Սահմանադրության փոփոխությունների շրջագծում` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ մինչեւ տարեվերջ համապատասխան օրինագիծ խորհրդարանը կձգտի ընդունել: Քննարկվեցին նաեւ Երեւանի մասին օրինագծին եւ փոխադեարձ կարեւորություն ունեցող այլ խնդիրներին առնչվող հարցեր:

С готовностью продолжать плодотворное сотрудничество
11 октября Председатель НС РА Тигран Торосян принял делегацию, возглавляемую руководителем Дирекции по правовым вопросам  СЕ Ги де Велем. Во встрече участвовали Специальный представитель Генерального секретаря СЕ Бояна Урумова и Постоянный представитель Армении в ПАСЕ, посол Кристиан Тер-Степанян.
В ходе встречи Председатель НС РА Тигран Торосян информировал об изменениях, внесенных в законодательное поле после референдума по поправкам Конституции, – о ликвидации административного ареста – на  уровне Конституции, изменении закона о Конституционном Суде и расширении круга обращающихся в КС, о законах, касающихся судебной системы. Параллельно принятие законов и направление их на экспертное заключение обосновано было проблемами со сроками, так как, обусловленное предстоящими общегосударственными выборами, Национальное Собрание может работать наиболее эффективно   до конца года, а весенняя сессия 2007 года уже совпадает с периодом  парламентской предвыборной агитации.
Выражая благодарность Председателю НС за плодотворное сотрудничество с СЕ и готовность к дальнейшему такому сотрудничеству,  руководитель Дирекции по правовым вопросам  СЕ Ги де Вель отметил, что в аспекте выполнения обязательств действительно проделана огромная работа, приняты важные в плане демократического развития Армении законы, которые уже переданы на экспертное заключение. Обоюдно была подчеркнута важность реформ судебной системы и принятие Судебного кодекса, который станет главным документом при реформировании  судебной системы. Г-н Ги де Вель с удовлетворением обратился к дебатам с экспертами Венецианской комиссии СЕ по Избирательному кодексу. Председатель НС  Тигран Торосян подчеркнул важность принятия Избирательного кодекса до конца года в первом и втором чтениях.
В ходе встречи обсуждались также вопросы по находящимся в обращении законопроектам, в частности по законопроекту о телевидении и радио. Подчеркнув важность принятия этого законопроекта в рамках поправок к Конституции, Председатель НС  Тигран Торосян отметил, что парламент постарается до конца года принять соответствующий законопроект. Обсуждались также вопросы, связанные с законопроектом о Ереване, и другие представляющие взаимный интерес проблемы.