«ԵԹԵ ԴՈՒՔ ՉԳԻՏԵՔ ՁԵՐ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ, ՈՒՐԵՄՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐ ՉՈՒՆԵՔ» ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի ելույթը «ՀՀ ԱԺ-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցության դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում» թեմայով միջազգային համաժողովում
Կոռուպցիայի դեմ հետեւողական պայքարը քաղաքական անհրաժեշտություն է Հայաստանի համար, քանի որ ժողովրդավարական բարեփոխումների հետեւողական խորացման, ազատ եւ մրցունակ շուկայի զարգացման ճանապարհին կոռուպցիոն դրսեւորումները լուրջ խոչընդոտ են հանդիսանում: Կաշառակերությունը, ստվերային տնտեսության ոչ սփոփիչ ցուցանիշները, բյուրոկրատական քաշքշուկները, ոչ թափանցիկմեթոդների կիրառումը առանձին վարչա-կառավարչական օղակներում խոչընդոտում են բարեփոխումների ընթացքը: Հաշվի առնելով միջազգային այս համաժողովի կարեւորությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարն ուժեղացնելու, խորհրդարանների, քաղաքացիական հասարակության եւ ԶԼՄ-ների դերն այս գործընթացում, կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել մի շարք խնդիրների վրա:
Առաջին. պետական կառավարման մարմինների թափանցիկ եւ արդյունավետ գործունեությունը սերտորեն առնչվում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի խնդիրների հետ: Կառավարման պետական մարմինների գործունեության արդյունքները պետք է լինեն թափանցիկ, վերահսկվեն եւ գնահատվեն: Դրանք պետք է պարտավորված լինեն ծախսերի դիմաց բարձր ցուցանիշներ ապահովել: Զարգացած արեւմտյան աշխարհում, օրինակ, պետական ծախսերը բարձր են, գնահատման չափանիշները խիստ, գործունեությունը հրապարակային, հանրության եւ քաղաքացիական սեկտորի համար մատչելի եւ վերահսկելի:
Երկրորդ. օրենքի հետեւողական եւ անկողմնակալ կիրառման դերը մեծ է կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Օրենքի առաջ արտոնյալներ չպետք է լինեն, օրենքըչպետք է անզոր լինի ամենաթողության, չարդարացված բյուրոկրատական քաշքշուկների, պետական դիրքի չարաշահման եւ այլ արատավոր դրսեւորումների դեմ պայքարում: Քաղաքացու իրավունքների եւ պարտականությունների պաշտպանությունը քաղաքական առաջնահերթություն պետք է դիտարկվի:
Երրորդ. հարկային եւ մաքսային համակարգերում պետք է ուժեղացվի պայքարը ստվերային տնտեսության, կոռուպցիայի եւ կաշառակերութան դեմ: Արդյունավետ հարկային եւ մաքսային վարչարությունը կարող է մեծապես նպաստել կոռուպցիոն ռիսկերի նվազմանը, եթե այն ուղեկցվի շարունակական բարեփոխումներով:
Իմ խորին համոզմամբ` հարկային եւ մաքսային համակարգում անհրաժեշտ է կատարել այնպիսի բարեփոխումներ, որոնք կվերականգնեն գործարարների եւ աշխատողների հավատը, որը կվարձատրի նախաձեռնությունը, կխթանի ջանքերը, կխրախուսի զարգացումը: Սա նշանակում է փոխել պետություն-հարկատու փոխհարաբերությունների փիլիսոփայությունը, սա նշանակում է վստահել գործատուին, դարձնել գործընկեր եւ նվազեցնել հարկերը: Իմ համոզմամբ` ավելի ցածր հարկերը նշանակում են ավելի մեծ ազատություն եւ որքան հիմնավոր են հարկերը, այնքան ավելի բարվոք վիճակում է գտնվում տնտեսությունը եւ ժողովուրդը:
Չորրորդ` կոռուպցիայի դեմ պայքարում հաջողության հնարավոր չէ հասնել առանց դատաիրավական համակարգի լուրջ բարեփոխումների: Դատաիրավական համակարգում կոռուպցիայի եւ կաշառակերության դեմ պայքարը պետք է առաջին պլանում լինի, ինչն իր հերթին կարող է նպաստել արդարության եւ օրինականության հաղթանակի գործում մարդկանց հավատի վերականգնմանը: Թե մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ թե տնտեսության զարգացման գործում անկախ դատական համակարգի կայացումը քաղաքական առաջնահերթություն է Հայաստանի համար:
Հինգերորդ` քաղաքացիները պետք է տեղյակ լինեն իրենց իրավունքների մասին, որովհետեւ հայտնի է, որ վատ օրենքներն ու որոշումները լավ հնարավորություն են ստեղծում չարաշահումների համար: «Եթե դուք չգիտեք ձեր իրավունքները, ուրեմն դուք իրավունքներ չունեք» կարգախոսն այսօր ավելի քան արդիական է, որովհետեւ շատ դեպքերում օրենքի չիմացությունը պարարտ հող է ստեղծում կոռուպցիայի զարգացման համար: Մարդիկ պետք է միշտ գիտակցեն, որ օրենքի իմացությունը կարող է ազատել պատասխանատվությունից, չիմացությունը` երբեք: Բացի դրանից` իրավունքով զինված քաղաքացին միշտ ավելի պաշտպանված է: Հենց սա է պատճառը, որ մենք պետք է լուրջ քայլեր ձեռնարկենք այս ճանապարհին բոլոր շահագրգիռ միջազգային կազմակերպությունների հետ:
Վեցերորդ` կոռուպցիայի դեմ պայքարում հաջողության հասնելու համար չափազանց կարեւոր է քաղաքացիական հասարակության ակտիվ դերակատարումը: Իմ կարծիքով` տնտեսական զարգացմանն ուղղված արտաքին աջակցությունները կարող են նպատակային արդյունքներ ունենալ, եթե դրանք ուղեկցվում են ժողովրդավարական բարեփոխումները խթանելով, ինչպես նաեւ ակտիվ հանրային վերահսկողությամբ: Ես ուրախ եմ, որ «Հազարամյակի մարտահրավերների» ծրագրերում լուրջ տեղ է հատկացված հանրային մոնիտորինգին: Աջակցելով այս գործընթացին` մենք համոզված ենք, որ այն բերելու է թափանցիկություն եւ վստահություն այս կարեւորագույն ծրագրի նկատմամբ:
Յոթերորդ. Անկախ մամուլի եւ ԶԼՄ-ների դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում առանցքային է:ԱԺ Վերահսկիչ պալատի,Համաշխարհային բանկիեւ մյուս ֆինանսական կառույցների ուսումնասիրություններում մատնանշվում են բազմաթիվ կոռուպցիոն դրսեւորումներ եւթերություններին: Համոզված եմ, որ այս երեւույթների վերհանումը եւ մատնանշումը, պատշաճ հանրային վերահսկողությունը, կոռուպցիոն դեպքերի վերհանումը ԶԼՄ-ների կողմից ավելի պատասխանատու կդարձնի շատ պատկան մարմինների եւ պաշտոնյաների գործունեությունը:
Ութերորդ. հայտնի է, որ խորհրդարանական վերահսկողությունը աշխարհի ժողովրդավարական երկրներում բյուջետային գործընթացների, վարկերի եւ փոխառությունների նկատմամբ ունի լուրջ դերակատարում: Այս իմաստով կարեւոր է Հայաստանի Ազգային ժողովի անդամակցությունը ԳՕՓԱԿ-ին` «Խորհրդարանն ընդդեմ կոռուպցիայի» միջազգային կազմակերպության եւ Ազգային կառույցի հիմնումը Հայաստանում, կառույց, որ համոզված ենք` իր ներդրումն է ունենալու կոռուպցիայի դեմ մղվող պայքարում: Այս համատեքստում չափազանց կարեւոր է արդեն բարեփոխված սահմանադրության լույսի ներքո Վերահսկիչ պալատի մասին նոր օրենքի ընդունումը եւ խորհրդարանական վերահսկողության ուժեղացումը վարկերիփոխառությունների օգտագործման արդյունավետության նկատմամբ:
Իններորդ` կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմքում պետք է լինի օրենսդրական ապահովումը եւ օրենքների հետեւողական կիրառումը:Օրենքները պետք է լինեն հստակ եւ բացառվեն տարընթերցումների հնարավորությունները, որպեսզի որեւէ սողանցք չգտնվի կոռուպցիոն ռիսկերի համար:
Տասներորդ. կոռուպցիա կա ամենուրեք, սա արդեն իսկ մեզնից պահանջում է հետեւողական ու համակարգված պայքար: Օրենսդրական եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, օրենքի հետեւողական կիրարկումը, «ստվերային» իրավունքի կիրառման դեմ քաղաքացիական հասարակության ակտիվ պայքարը կոռուպցիայի կանխարգելման առնչությամբ կազմակերպվող հանրային քննարկումները (կոնֆերանս, կլոր սեղան, սեմինարներ եւ այլն) մեծապես կարող են նպաստել կոռուպցիայի դեմ պայքարը հանրության ուշադրության կենտրոնում պահելու եւ դրա դեմ հետեւողական պայքար մղելու համար:
Կոռուպցիայի դեմ կարելի է խոսել երկար` բերելով այլ փաստարկներ եւ մոտեցումներ եւս, սակայն, որպես ամփոփում, ես կոռուպցիայի դեմ պայքարի հաջողությունը կկամենայի կապել ժողովրդավարության առաջընթացի հետ, քանի որ ժողովրդավարություն նշանակում է թափանցիկություն, վերահսկողություն, հանրային հաշվետվություն եւ այլ առանցքային բաղադրիչներ, այսինքն` այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է այս դժվարին պայքարում հաջողության հասնելու համար:
Ապրիլի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Մարդու իրավունքների եւ կրոնական ազատությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Ժոզեֆ Գրիեբոսկուին:Նա ԱԺ նախագահին իրազեկեց իրենց կազմակերպության գործունեության մասին` նշելով, որ համաժողովը կազմված է աշխարհի ազգային խորհրդարանների...

The Speech of Mr. Artur Baghdasaryan, Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia in the international conference on the 'Role of National Assembly-Civil society cooperation in the fight against corruption' 'The Political Necessity'
6.04.2006
The consistent fight against corruption is a political necessity for Armenia. On the pathway to consistent deepening of democratic reforms, formation of free and competitive market, the corruption phenomena serve as serious hindrances. Bribery, hopeless rates of shadow economy, bureaucratic delays, the application of non-transparent methods in certain administrative circles hinder the process of reforms. Taking into account the importance of this international conference about strengthening the fight against corruption, the role of parliaments,civil society and mass media in this process, I would like to draw your attention on some issues.
First, the transparent and effective activities of state-governmental bodies are closely related with the problems of fighting against corruption. We can not spend simultaneously both much and badly. We must cut and consolidate the state expenditures, increase their effectiveness. The results of state-governmental bodies’ activities must be transparent, overseen and evaluated. They should be obliged to provide high results for expenditures. For instance, in the advanced western world the state expenses are high, the evaluation criteria are strict, activities are public, open to monitoring and available for the public and civil sector.
Second, the role of consistent and unbiased application of law is great in the fight against corruption. There should not be privileged people before the law; the law should not be powerless in the fight against anarchy, unsubstantiated bureaucratic delays, abuse of state power and other vicious phenomena. The protection of citizens’ rights and duties must be viewed as a state priority.
Third, in the Tax and Customs structures the fight against shadow economy, corruption and bribery must be strengthened. Effective tax and customs governance may greatly support the decrease of corruption risks if it is guided by continuous reforms.
I deeply believe that the punishing contents of tax and customs system should be changed by such a system which would revitalize the faith of businessmen and employees, a system which is paying for an initiation, supports efforts, provides progress. This means a change in the philosophy of state – tax-payer relations, this means a trust towards the employer, make him/her a collaborator and cut taxes. In my belief, the less the taxes the more the liberties and the more motivated the taxes are the better the economy and the people of a state are.
Four, it is not possible to achieve success in the fight against corruption without serious reforms in the judiciary and law-enforcing system. The law must not be tacit, especially in those fields where illegalities are mushrooming. The fight against corruption and bribery must be priority in the judiciary system, which would in its turn support the restitution of people’s trust toward the victory of justice and legality. Both in the protection of human rights and the economic development the establishment of independent judiciary system is a political priority for Armenia.
Five, citizens must be aware of their rights, because it is obvious that bad laws and decisions provide good opportunities for abuses. The motto ‘if you do not know your rights you have no rights’ today sounds more than actual, because in many cases the nescience of law provides fertile ground for the development of corruption. People should know that awareness of law may rescue them of responsibilities, but nescience will never. Besides, the citizen armed with rights is always more protected. This is the reason why we must initiate serious steps on this path with all the other interested international organizations.
Six, for achieving success in the fight against corruption the active role of civil society is greatly important. In my opinion the foreign aids for economic developments may have purposeful results if they are guided by fostering of democratic reforms as well as by active public monitoring. I am glad that in the MCC program a great role is endowed on public monitoring. Supporting this process we are sure that it would create transparency and trustfulness to this most important program.
Seven, the role of independent press and mass media is pivotal in the fight against corruption. It is well-known that abuses and illegalities in several areas are not few in our reality. In the studies of only Control Chamber there are several evidences. The same concerns the shortcomings pointed out by the World Bank and other financial structures. I am sure that the revelation and targeting of those phenomena, appropriate public monitoring, the discoveries of corruption cases by mass media will make the activities of governmental bodies and officials more respectable.
Eight, it is well-known that the parliamentarian monitoring over budget procedures, credits and loans in many democratic countries around the world has a significant role. In this sense the membership of the National Assembly of Armenia in GOPAC (Global Organization of Parliamentarians Against Corruption) and the foundation of its national chapter in Armenia is very important, a chapter we are sure would have its input in the fight against corruption. In this context it is very important within the frames of the amended constitution to adopt a new law on the Control Chamber and to strengthen the parliamentarian monitoring over the effectiveness of the use of credits and loans.
Nine, corruption is ubiquitous, this mere fact requires from us a consistent and systematic fight. The legislative and institutional reforms, the consistent application of law, the active struggle of civil society against the ‘shadow rights’, public discussions devoted to forestall corruption (such as conferences, round-tables, seminars, etc.) could greatly contribute to focusing the public attention on the fight against corruption and on the indefatigable fight against corruption.
Ten, central in the fight against corruption must be the feeling of the inevitability of responsibility. For that reason we should pay not only serious attention on corruption cases and manifestations, but also take steps for calling the culprits to responsibility, i.e. the inevitability of responsibility essentially reduces the level of corruption.
We could talk about corruption much bringing other arguments and approaches as well, but as a summary, I would like to connect the successful fight against corruption with the progress of democracy, because democracy means transparency, supervision, public monitoring and other pivotal contents, that is to say everything which is necessary for achieving success in this difficult struggle.
On April 6 RA NA President Artur Baghdasaryan received Joseph Griebosku, General Secretary of Inter-Parliamentary Conference on Human Rights and Religious Freedom.He informed the NA President about the activity of their organization, noting that the conference is composed of members of the national ...