«ԵԹԵ ԴՈՒՔ ՉԳԻՏԵՔ ՁԵՐ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ, ՈՒՐԵՄՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐ ՉՈՒՆԵՔ» ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի ելույթը «ՀՀ ԱԺ-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցության դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում» թեմայով միջազգային համաժողովում
Կոռուպցիայի դեմ հետեւողական պայքարը քաղաքական անհրաժեշտություն է Հայաստանի համար, քանի որ ժողովրդավարական բարեփոխումների հետեւողական խորացման, ազատ եւ մրցունակ շուկայի զարգացման ճանապարհին կոռուպցիոն դրսեւորումները լուրջ խոչընդոտ են հանդիսանում: Կաշառակերությունը, ստվերային տնտեսության ոչ սփոփիչ ցուցանիշները, բյուրոկրատական քաշքշուկները, ոչ թափանցիկմեթոդների կիրառումը առանձին վարչա-կառավարչական օղակներում խոչընդոտում են բարեփոխումների ընթացքը: Հաշվի առնելով միջազգային այս համաժողովի կարեւորությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարն ուժեղացնելու, խորհրդարանների, քաղաքացիական հասարակության եւ ԶԼՄ-ների դերն այս գործընթացում, կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել մի շարք խնդիրների վրա:
Առաջին. պետական կառավարման մարմինների թափանցիկ եւ արդյունավետ գործունեությունը սերտորեն առնչվում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի խնդիրների հետ: Կառավարման պետական մարմինների գործունեության արդյունքները պետք է լինեն թափանցիկ, վերահսկվեն եւ գնահատվեն: Դրանք պետք է պարտավորված լինեն ծախսերի դիմաց բարձր ցուցանիշներ ապահովել: Զարգացած արեւմտյան աշխարհում, օրինակ, պետական ծախսերը բարձր են, գնահատման չափանիշները խիստ, գործունեությունը հրապարակային, հանրության եւ քաղաքացիական սեկտորի համար մատչելի եւ վերահսկելի:
Երկրորդ. օրենքի հետեւողական եւ անկողմնակալ կիրառման դերը մեծ է կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Օրենքի առաջ արտոնյալներ չպետք է լինեն, օրենքըչպետք է անզոր լինի ամենաթողության, չարդարացված բյուրոկրատական քաշքշուկների, պետական դիրքի չարաշահման եւ այլ արատավոր դրսեւորումների դեմ պայքարում: Քաղաքացու իրավունքների եւ պարտականությունների պաշտպանությունը քաղաքական առաջնահերթություն պետք է դիտարկվի:
Երրորդ. հարկային եւ մաքսային համակարգերում պետք է ուժեղացվի պայքարը ստվերային տնտեսության, կոռուպցիայի եւ կաշառակերութան դեմ: Արդյունավետ հարկային եւ մաքսային վարչարությունը կարող է մեծապես նպաստել կոռուպցիոն ռիսկերի նվազմանը, եթե այն ուղեկցվի շարունակական բարեփոխումներով:
Իմ խորին համոզմամբ` հարկային եւ մաքսային համակարգում անհրաժեշտ է կատարել այնպիսի բարեփոխումներ, որոնք կվերականգնեն գործարարների եւ աշխատողների հավատը, որը կվարձատրի նախաձեռնությունը, կխթանի ջանքերը, կխրախուսի զարգացումը: Սա նշանակում է փոխել պետություն-հարկատու փոխհարաբերությունների փիլիսոփայությունը, սա նշանակում է վստահել գործատուին, դարձնել գործընկեր եւ նվազեցնել հարկերը: Իմ համոզմամբ` ավելի ցածր հարկերը նշանակում են ավելի մեծ ազատություն եւ որքան հիմնավոր են հարկերը, այնքան ավելի բարվոք վիճակում է գտնվում տնտեսությունը եւ ժողովուրդը:
Չորրորդ` կոռուպցիայի դեմ պայքարում հաջողության հնարավոր չէ հասնել առանց դատաիրավական համակարգի լուրջ բարեփոխումների: Դատաիրավական համակարգում կոռուպցիայի եւ կաշառակերության դեմ պայքարը պետք է առաջին պլանում լինի, ինչն իր հերթին կարող է նպաստել արդարության եւ օրինականության հաղթանակի գործում մարդկանց հավատի վերականգնմանը: Թե մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ թե տնտեսության զարգացման գործում անկախ դատական համակարգի կայացումը քաղաքական առաջնահերթություն է Հայաստանի համար:
Հինգերորդ` քաղաքացիները պետք է տեղյակ լինեն իրենց իրավունքների մասին, որովհետեւ հայտնի է, որ վատ օրենքներն ու որոշումները լավ հնարավորություն են ստեղծում չարաշահումների համար: «Եթե դուք չգիտեք ձեր իրավունքները, ուրեմն դուք իրավունքներ չունեք» կարգախոսն այսօր ավելի քան արդիական է, որովհետեւ շատ դեպքերում օրենքի չիմացությունը պարարտ հող է ստեղծում կոռուպցիայի զարգացման համար: Մարդիկ պետք է միշտ գիտակցեն, որ օրենքի իմացությունը կարող է ազատել պատասխանատվությունից, չիմացությունը` երբեք: Բացի դրանից` իրավունքով զինված քաղաքացին միշտ ավելի պաշտպանված է: Հենց սա է պատճառը, որ մենք պետք է լուրջ քայլեր ձեռնարկենք այս ճանապարհին բոլոր շահագրգիռ միջազգային կազմակերպությունների հետ:
Վեցերորդ` կոռուպցիայի դեմ պայքարում հաջողության հասնելու համար չափազանց կարեւոր է քաղաքացիական հասարակության ակտիվ դերակատարումը: Իմ կարծիքով` տնտեսական զարգացմանն ուղղված արտաքին աջակցությունները կարող են նպատակային արդյունքներ ունենալ, եթե դրանք ուղեկցվում են ժողովրդավարական բարեփոխումները խթանելով, ինչպես նաեւ ակտիվ հանրային վերահսկողությամբ: Ես ուրախ եմ, որ «Հազարամյակի մարտահրավերների» ծրագրերում լուրջ տեղ է հատկացված հանրային մոնիտորինգին: Աջակցելով այս գործընթացին` մենք համոզված ենք, որ այն բերելու է թափանցիկություն եւ վստահություն այս կարեւորագույն ծրագրի նկատմամբ:
Յոթերորդ. Անկախ մամուլի եւ ԶԼՄ-ների դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում առանցքային է:ԱԺ Վերահսկիչ պալատի,Համաշխարհային բանկիեւ մյուս ֆինանսական կառույցների ուսումնասիրություններում մատնանշվում են բազմաթիվ կոռուպցիոն դրսեւորումներ եւթերություններին: Համոզված եմ, որ այս երեւույթների վերհանումը եւ մատնանշումը, պատշաճ հանրային վերահսկողությունը, կոռուպցիոն դեպքերի վերհանումը ԶԼՄ-ների կողմից ավելի պատասխանատու կդարձնի շատ պատկան մարմինների եւ պաշտոնյաների գործունեությունը:
Ութերորդ. հայտնի է, որ խորհրդարանական վերահսկողությունը աշխարհի ժողովրդավարական երկրներում բյուջետային գործընթացների, վարկերի եւ փոխառությունների նկատմամբ ունի լուրջ դերակատարում: Այս իմաստով կարեւոր է Հայաստանի Ազգային ժողովի անդամակցությունը ԳՕՓԱԿ-ին` «Խորհրդարանն ընդդեմ կոռուպցիայի» միջազգային կազմակերպության եւ Ազգային կառույցի հիմնումը Հայաստանում, կառույց, որ համոզված ենք` իր ներդրումն է ունենալու կոռուպցիայի դեմ մղվող պայքարում: Այս համատեքստում չափազանց կարեւոր է արդեն բարեփոխված սահմանադրության լույսի ներքո Վերահսկիչ պալատի մասին նոր օրենքի ընդունումը եւ խորհրդարանական վերահսկողության ուժեղացումը վարկերիփոխառությունների օգտագործման արդյունավետության նկատմամբ:
Իններորդ` կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմքում պետք է լինի օրենսդրական ապահովումը եւ օրենքների հետեւողական կիրառումը:Օրենքները պետք է լինեն հստակ եւ բացառվեն տարընթերցումների հնարավորությունները, որպեսզի որեւէ սողանցք չգտնվի կոռուպցիոն ռիսկերի համար:
Տասներորդ. կոռուպցիա կա ամենուրեք, սա արդեն իսկ մեզնից պահանջում է հետեւողական ու համակարգված պայքար: Օրենսդրական եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, օրենքի հետեւողական կիրարկումը, «ստվերային» իրավունքի կիրառման դեմ քաղաքացիական հասարակության ակտիվ պայքարը կոռուպցիայի կանխարգելման առնչությամբ կազմակերպվող հանրային քննարկումները (կոնֆերանս, կլոր սեղան, սեմինարներ եւ այլն) մեծապես կարող են նպաստել կոռուպցիայի դեմ պայքարը հանրության ուշադրության կենտրոնում պահելու եւ դրա դեմ հետեւողական պայքար մղելու համար:
Կոռուպցիայի դեմ կարելի է խոսել երկար` բերելով այլ փաստարկներ եւ մոտեցումներ եւս, սակայն, որպես ամփոփում, ես կոռուպցիայի դեմ պայքարի հաջողությունը կկամենայի կապել ժողովրդավարության առաջընթացի հետ, քանի որ ժողովրդավարություն նշանակում է թափանցիկություն, վերահսկողություն, հանրային հաշվետվություն եւ այլ առանցքային բաղադրիչներ, այսինքն` այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է այս դժվարին պայքարում հաջողության հասնելու համար:
Ապրիլի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Մարդու իրավունքների եւ կրոնական ազատությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Ժոզեֆ Գրիեբոսկուին:Նա ԱԺ նախագահին իրազեկեց իրենց կազմակերպության գործունեության մասին` նշելով, որ համաժողովը կազմված է աշխարհի ազգային խորհրդարանների...

“Если вы не знаете своих прав, значит не имеете прав”
Выступление Председателя НС РА Артура Багдасаряна на международной двухдневной конференции на тему “Роль сотрудничества Национальное Собрание – гражданское общество в борьбе с коррупцией”
“Последовательная борьба с коррупцией – политическая необходимость для Армении, поскольку  коррупционные проявления являются серьезным препятствием на пути последовательного углубления демократических реформ, развития свободного и конкурентоспособного рынка. Взяточничество, неутешительные показатели теневой экономики, бюрократические проволочки, применение непрозрачных методов в отдельных административно-управленческих звеньях препятствуют ходу реформ. Учитывая важность этой международной конференции в усилении борьбы с коррупцией, роли парламентов, гражданского общества и СМИ в этом процессе, хотел бы обратить ваше внимание на  ряд проблем.
Первая: прозрачная и эффективная деятельность органов государственного управления тесно увязывается с задачами борьбы с коррупцией. Результаты деятельности государственных органов управления должны быть прозрачными, подконтрольными, оцененными. Они обязаны против  затрат обеспечить высокие показатели. В развитом западном мире, например, государственные расходы высоки, критерии оценки жестки, деятельность гласна, доступна и подконтрольна общественности и гражданскому сектору.
Вторая: роль последовательного и беспристрастного применения закона велика в борьбе с коррупцией. Привилегированных перед законом не должно быть, закон не должен быть бессилен в борьбе с вседозволенностью, неоправданными бюрократическими проволочками, злоупотреблением государственным положением и иными порочными проявлениями. Защита прав и обязанностей гражданина  должна рассматриваться как политический приоритет.
Третья: в налоговой и таможенной системах должна быть усилена борьба с теневой экономикой, коррупцией и взяточничеством. Эффективное налоговое и таможенное администрирование может существенно способствовать снижению коррупционных рисков, если будет сопровождаться последовательными реформами.
По моему глубокому убеждению, в налоговой и таможенной системах следует провести такие реформы, которые восстановят доверие  предпринимателей и работников, что позволит оплачивать инициативу, стимулировать усилия, поощрять развитие. Это означает изменить философию взаимоотношений государство – налогоплательщик, это означает доверять работодателю, сделать его партнером и снизить налоги. По моему убеждению, более низкие налоги означают большую свободу, и чем обоснованнее налоги, тем в большем благополучии находятся экономика и народ.
Четвертая: в борьбе с коррупцией невозможно достичь успеха без серьезных реформ судебно-правовой системы. В судебно-правовой системе борьба с коррупцией и взяточничеством должна быть на первом плане, что, в свою очередь, может способствовать восстановлению доверия людей в победу справедливости и законности. Как  в деле защиты прав человека, так и в развитии экономики становление независимой судебной системы –  политический приоритет для Армении.
Пятая:  граждане должны быть осведомлены о своих правах, потому что известно – плохие законы и постановления создают хорошую возможность для злоупотреблений. Лозунг “Если вы не знаете своих прав, значит  вы не имеете прав” сегодня более чем актуален, потому что во многих случаях незнание закона создает благоприятную почву для развития коррупции. Люди должны всегда осознавать, что знание закона может освободить от ответственности, незнание – никогда! Кроме того, вооруженный правом гражданин всегда более защищен. Именно это причина того, что мы должны предпринять серьезные шаги на этом пути совместно со всеми  заинтересованными международными организациями.
Шестая: для достижения успеха в борьбе с коррупцией чрезвычайно важна активная роль гражданского общества. По-моему, внешняя поддержка экономического развития   может иметь целенаправленные результаты лишь тогда, когда она сопровождается стимулированием демократических реформ, а также активным общественным контролем. Я рад, что в программах “Вызовов тысячелетия” серьезное место уделено общественному мониторингу. Содействуя этому процессу, мы уверены, что он обеспечит прозрачность и доверие к этой важнейшей программе.
Седьмая:  Роль прессы и СМИ в борьбе против коррупции главная. В исследованиях Контрольной палаты НС, Всемирного банка и других финансовых структур указывается на множество коррупционных проявлений и недостатков. Уверен, что выявление и указание на эти явления, надлежащий общественный контроль, выявление средствами массовой информации коррупционных случаев сделает еще более ответственной деятельность надлежащих органов и должностных лиц.
Восьмая: известно, что парламентский  контроль в демократических странах мира играет серьезную роль в бюджетных процессах, кредитах и займах. В этом смысле важно членство Национального Собрания Армении в GOPAC – международной организации “Парламентарии против коррупции” – и  создание ее национальной структуры в Армении, - структуры, которая, уверен, внесет свой вклад в борьбу с коррупцией. В этом контексте чрезвычайно важно в свете уже реформированной Конституции  принятие нового закона о Контрольной палате и усиление парламентского контроля в отношении эффективности использования кредитов, займов.
Девятая: в основе борьбы с коррупцией должно быть законодательное обеспечение и последовательное применение законов. Законы должны быть четкими и исключающими возможность разночтений, чтобы не было никаких лазеек для коррупционных рисков.
Десятая: коррупция есть везде, уже это требует от нас последовательной и систематизированной борьбы. Законодательные и институциональные реформы, последовательное применение закона,  активная борьба гражданского общества против применения “теневого” права, общественные дебаты, организуемые в связи с предупреждением коррупции (конференции, “круглые столы”, семинары и т.д.) могут значительно могут способствовать тому, чтобы держать борьбу с коррупцией в центре внимания общества и вести последовательную борьбу с ней.
О коррупции можно говорить долго, приводя  другие аргументы и подходы, но, в качестве резюме, успех борьбы с коррупцией  хотел бы связать с прогрессом демократии, так как демократия – означает прозрачность, контроль, подотчетность обществу и другие важные составляющие, т.е. все то, что необходимо для достижения успеха в этой труднейшей борьбе”.
6 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян принял Генерального секретаря Межпарламентской конференции по правам человека и религиозным свободам Жозефа Гриебоску. Г-н Гриебоску ознакомил с деятельностью их организации, отметив, что Конференция состоит из членов национальных парламентов мира и предо...