Խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ են կոնկրետ քայլեր
Հոկտեմբերի 29-ին ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաներով զբաղվող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով կազմակերպությունների  ներկայացուցիչներին ԱԺ-ում` Արթուր Բաղդասարյանն առաջարկեց բաց խոսել խնդիրների մասին, որպեսզի հանդիպումն արդյունավետ լինի: Նա նշեց, որ Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը համարվում էգերակա, ուստի Ազգային ժողովը` որպես օրենսդիր իշխանություն, պատրաստ է նպաստել համակարգի զարգացմանը: Աժ նախագահը նշեց նաեւ,որ երկրում լավ ներուժ կա ոլորտի զարգացման համար` որպես վկայություն հիշատակելով վերջերս ՆՓԱԿ-ում կազմակերպված բարձր տեխնոլոգիաների «Հայտեք 2005» ցուցահանդեսը:ԱԺ  նախագահը տեղեկացրեց, որ խորհրդարանը պատրաստ է կազմակերպական եւ ֆինանսական մասնակցություն ունենալ 2006 թ. աշնանը կազմակերպելիք միջազգային ցուցահանդես-գիտաժողովին: Նշվեց, որ Հնդկաստանի Հանրապետության Սենատի նախագահի հետ կա պայմանավորվածություն Հնդկաստանում կազմակերպել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների գործարար համաժողով: Ըստ պայմանավորվածության` հաջորդ տարի հնդկական ֆինանսավորմամբ Հայաստանում բացվելու է մինչեւ 5 մլն. դոլար արժողությամբ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոն:Խորհրդարանի նախագահը կարեւորեց բնակչության զբաղվածության հիմնահարցի լուծումը բարձր տեխնոլոգիաների միջոցով:
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանի համոզմամբ` ՀՀ տնտեսական զարգացման գործում մեծ է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերը. ոլորտ, որը ՀՆԱ-ի երկու տոկոսն է կազմում, ունի ավելի քան հարյուր կազմակերպություն, 4000 աշխատող, որտեղ միջին տարեկան աճը կազմում է մոտ 15 տոկոս: Պարոն Ենգիբարյանը մատնանշեցերկու հիմնական խնդիր` ոլորտը օգտագործվում է արդյո՞ք որպես գործիք տնտեսության եւ տնտեսական շուկայի զարգացման համար  եւ ինչպե՞ս է զարգանում համաշխարհային շուկայում: Բագրատ Ենգիբարյանը գտնում է, որ լուրջ բարեփոխումներ են անհրաժեշտ կրթական ոլորտում` կադրերի պատրաստման նպատակով: Ըստ նրա` հետեւողական քայլեր են պետք տեղական շուկայի մեծացման համար:
«Սինոպսիս Արմենիա Էս-ՋԻ» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը տեղեկացրեց, որ ըստ նախնական տվյալների` Հայաստանում մեկ մլրդ. դոլարի տեխնոլոգիաներ են ներդրվել միջազգային կորպորացիաների միջոցով, որոնց որոշ մասը գործում է ստվերում: Ըստ պարոն Մուսայելյանի` ոլորտը պետք է դիտարկել որպես տնտեսության ճյուղերի զարգացման գործիք: Նրա դիտարկմամբ` տարածաշրջանի վիճակը պարտադրում է հարկային արտոնություններ տալ տեղական շուկային. այս ոլորտի շատ մասնագետներ խուսափում են վերադիր ծախսերից եւ էժանագին պատվերներ են ընդունում:Հովիկ Մուսայելյանը տեղեկացրեց, որ «Սինոպսիս Արմենիա Էս-ՋԻ» ընկերությունում աշխատում են 350 ինժեներներ, 160 ուսանողներ էլ կհամալրեն աշխատողների ցանկը: Խոսվեց բուհերում կադրերի վերապատրաստման խնդիրների մասին:
«Արմինկո» ընկերության նախագահ Անդրանիկ Ալեքսանյանի կարծիքով` ՀՀ-ում կա աշխատանքային մեծ ներուժ, որը չի օգտագործվում. պետք է մարզերի մասնագետներինաշխատելու հնարավորություններ ստեղծել: Պարոն Ալեքսանյանը երկրի տնտեության զարգացման խոչընդոտ համարեց «ԱրմենՏելի»գործունեությունը` առաջարկելով հստակեցնել «ԱրմենՏելի» իրավունքները եւ ազատականացնել ելքի կարգը, որը կնպաստի ինտերնետային կապի բարեփոխմանը, ճիշտ մեխանիզմների մշակմանը եւ աշխատատեղերի ավելացմանը:
Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի նախագահ Մհեր Մարկոսյանը ոլորտի զարգացման կարեւոր խթան է համարում բանկային համակարգը եւ կադրային քաղաքականության հստակեցումը: Ըստ նրա` պետության կողմից համալսարաններին տրվող միջոցները բավարար չեն կադրերի պատրաստման համար, տեխնիկական պատրաստվածության մակարդակը ցածր է:
Ռուս-հայկական սլավոնական պետական համալսարանի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Եղիազարյանը տեղեկացրեց, որ բուհերում կադրերի ծերացման մեծ միտում կա, դասախոսական կադրերի վերապատրաստում գործնականում չի կատարվում:
Հավարտ հանդիպման` ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ որպես խորհրդարանի նախագահ եւ ՀՀ քաղաքացի` ինքը մեծապես շահագրգռված է ոլորտի զարգացմամբ եւ համոզված է, որ խնդիրները պետք է լուծվեն կոնկրետ քայլերի իրականացմամբ: Պարոն Բաղդասարյանը փաստեց, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը կարող է խթանել տնտեսության ճյուղերի զարգացմանը: Առաջարկվեց ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի ոլորտում եղած ընթացիկ եւ ռազմավարական խնդիրների լուծմամբ: Ըստ խորհրդարանի նախագահի` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների խնդիրների լուծման համար կարելի էքննարկումներ կազմակերպել մաքսային պետական ծառայության ղեկավարի, կրթության, գիտության նախարարի մասնակցությամբ: Նշվեց 2006-ին միջազգային գիտաժողով-ցուցահանդես կազմակերպելու մասին` միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Այդ շփումները միջազգային շուկա դուրս գալու հնարավորություն կստեղծեն: Ավելացած արժեքի հարկի հետ կապված սարքավորումների ցանկը ներառելու առումով` Արթուր Բաղդասարյանը խոստացավ առաջարկությունները ներկայացնելու դեպքում գործող օրենքում օրենսդրական փոփոխություններ կատարել: Ըստ նրա` «Կան շատ դժվարություններ, սակայն չպետք է հուսալքվել, քանզի աշխարհը պատկանում է լավատեսներին, հոռետեսները սոսկ դիտորդներ են: Մեր երկրի եւ ժողովրդի ապագան ոչ թե հուսալքության, այլ հույսի եւ առաջընթացի մեջ է»:
29.10.2005
Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Ռամկավար ազատական կուսակցության կենտրոնական վարչության անդամներին, որ Հայաստանում են Արմենական կուսակցության 120-ամյակի առիթով:Ողջունելով Ռամկավար ազատական կուսակցության տարբեր երկրների կառույցները ներկայացնող անդամներին` Ազգային ժողովի նախ...

Для решения проблем необходимы конкретные шаги
29 октября Председатель НС Артур Багдасарян встретился с представителями организаций, занимающихся информационными и телекоммуникационными технологиями.
Приветствуя представителей организаций в НС, А.Багдасарян предложил говорить открыто о проблемах, чтобы встреча была результативной. Он отметил, что  сфера информационных технологий в Армении считается приоритетной, поэтому НС как законодательная власть, готова содействовать развитию системы. Председатель НС отметил также, что в стране есть хороший потенциал для развития сферы, упомянув в качестве свидетельства этого организованную недавно в Центре новаторско-экспериментального искусства выставку высоких технологий “Айтек-2005”. А.Багдасарян сообщил, что парламент готов принять организационное и финансовое участие в намечаемой на осень 2006 года международной выставке-научной конференции. Отмечено было, что с Председателем Сената Республики Индия достигнута договоренность об организации в Индии делового форума компаний по информационным технологиям. Согласно договоренности, в следующем году при индийском финансировании в Армении откроется Центр информационных технологий стоимостью до 5 млн долларов. Председатель парламента отметил важность решения с помощью высоких технологий проблемы занятости населения.
По мнению директора инкубаторного фонда предприятий Б.Енгибаряна, в деле экономического развития РА велика роль информационных технологий, которые составляют 2% ВВП, имеет более 200 организаций, 4000 работников, где среднегодовой рост составляет около 15%. Г-н Енгибарян указал на две основные задачи: используется ли сфера как инструмент для развития  хозяйства и экономического рынка и как развивается на международном рынке? Б.Енгибарян считает, что с целью подготовки кадров необходимы серьезные реформы в сфере образования. По его мнению, нужны последовательные шаги для расширения местного рынка.
Исполнительный директор компании “Синопсис Армения Эс-Джи” О.Мусаелян сообщил, что по предварительным данным в Армении посредством международных корпораций внедрено на 1 млрд долларов технологий, часть которых действует в тени. Согласно г-ну Мусаеляну, сферу следует рассматривать как инструмент развития отраслей экономики. По его наблюдениям, положение региона обязывает дать налоговые льготы местному рынку – многие специалисты этой сферы избегают дополнительных расходов и принимают дешевые заказы. О.Мусаелян сообщил, что в компании “Синопсис Армения Эс-Джи” работает 350 инженеров, 160 студентов пополнят список сотрудников. Говорилось также о проблемах переподготовки кадров в вузах.
По мнению председателя компании “Арминко” А.Алексаняна, в РА есть большой рабочий потенциал, который не используется – надо создать возможности для работы специалистов в областях. Г-н Алексанян считает деятельность “АрменТел” препятствием для развития экономики страны, предлагая уточнить права компании и либерализировать порядок выхода, что будет способствовать реформированию интернет-связи, разработке правильных механизмов и увеличению рабочих мест.
Председатель Ереванского НИИ средств связи М.Маркосян важным стимулом для развития сферы считает банковскую систему и четкость кадровой политики. По его мнению, ассигнуемые государством средства недостаточны для подготовки кадров университетами, уровень технической подготовки низок.
Представитель Российско-Армянского (Славянского) университета В.Егиазарян сообщил, что в вузах наблюдается   всевозрастающая тенденция к старению кадров, на деле не проводится переподготовки кадров.
В заключение встречи Председатель НС А.Багдасарян отметил, что как председатель парламента и гражданин РА он крайне заинтересован в развитии сферы и уверен, что проблемы должны быть решены посредством реализации конкретных шагов. Г-н Багдасарян констатировал, что сфера информационных технологий способна стимулировать развитие отраслей экономики. Предложено было создать рабочую группу, которая будет заниматься решением текущих и стратегических задач. По мнению председателя парламента, для решения проблем информационных технологий  можно организовать дебаты с участием руководителя налоговой службы, министра науки и образования. Упомянуто было о предстоящей в 2006 г.  международной выставке-конференции с участием представителей международных организаций. Эти контакты дадут возможность выхода на международный рынок. В плане включения в связанный с НДС   список оборудования  А.Багдасарян обещал, в случае представления предложений, внести законодательные поправки в действующий закон. По его словам, “есть множество трудностей, однако не надо отчаиваться, так как мир принадлежит оптимистам, пессимисты – лишь наблюдатели. Будущее нашей страны и нашего народа не в отчаянии, а в надежде и прогрессе”.
29.10.2005
29 октября Председатель НС РА Артур Багдасарян принял членов центрального правления партии Рамкавар-Азатакан, которые находятся в Армении по поводу 120-летия партии Арменакан.Приветствуя членов партии Рамкавар-Азатакан, представляющих структуры в различных странах, Председатель НС А.Багдасарян...