Հայ-թուրքական հարաբերությունների քննարկումներ Գերմանիայի խորհրդարանում
Գերմանիայի բունդեստագից ստացված տեղեկություններով` փետրվարի 22-ին Գերմանիայի Քրիստոնեա-ժողովրդավարական միության /ՔԺՄ/ եւ Քրիստոնեա-սոցիալական միության /ՔՍՄ/ խորհրդարանական խմբակցությունը հայցադիմում է ներկայացրել երկրի խորհրդարան, ուր, հաստատագրված է, որ առաջին աշխարհամարտի ընթացքում երիտթուրքական իշխանությունների կողմից ծրագրված զանգվածային տեղահանություններին եւ ջարդերին զոհ են գնացել շուրջ 1,5 միլիոն հայեր, եւ Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները շարունակում են մերժել եղելությունը: Հայցադիմումը, որ ստորագրել են ՔԺՄ/ՔՍՄ 20 պատգամավորներ եւ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարությունը` Անգելա Մերկելը եւ Միխաել Գլոսը, վերնագրված է «1915 թ. ապրիլի 24-ին հայերի տեղահանությունների եւ ջարդերի 90-րդ տարեդարձի հիշատակի կապակցությամբ. Գերմանիան պետք է իր օժանդակությունը բերի թուրքերի եւ հայերի հաշտեցմանը»:
Հայցադիմումում նշվում է, որ Գերմանիան պետք է հանդես գա այն բանի օգտին, որպեսզի Թուրքիան առանց նախապայմանների քննության առնի հայ ժողովրդի հանդեպ խաղացած իր դերը` եւ պատմական եւ համաժամանակյա կտրվածքով, պետք է հանդես գա ի նպաստ Թուրքիայում ազատ խոսքի երաշխավորման եւ, հատկապես, հայերի կոտորածների առնչությամբ, իր ազդեցությունը օգտագործի, որպեսզի Թուրքիան նորմալացնի իր հարաբերությունները Հայաստանի հետ, իր նպաստը բերի, որպեսզի թուրքերի եւ հայերի միջեւ, պատմական մեղքի հաշտեցման եւ ներողամտության միջոցով, հավասարակշռություն հաստատվի, իր նպաստը բերի, որպեսզի հայերի տեղահանության պատմության ուսումնասիրությունը ներառվի նաեւ Գերմանիայում հետազոտվող 20-րդ դարի էթնիկ հակամարտությունների պատմության կազմում:
Գերմանական կենտրոնական մամուլը եւս անդրադարձել է այդ թեմային, նշելով, որ եթե դիմումը Բունդեսթագում մեծամասնություն ստանա եւ ընդունվի, դա սկզբունքային շրջադարձ կնշանավորի գերմանական քաղաքականության մեջ: Մամուլում քննադատվել են գերմանացի քաղաքագետներն ու դիվանագետները, քանի որ գերագնահատել են Թուրքիայի քաղաքական եւ դիվանագիտական շրջանների ինքնաքննադատության ընդունակությունը եւ վերջին տարիներին ակտիվ միջամտության պակասի, հապաղումների հետեւանքով այսօր Թուրքիայի եւ Հայաստանի հարաբերությունները գտնվում են Հայաստանի հետանկախական շրջանից ի վեր հաստատագրված սառնության մթնոլորտում: Frankfurter Allgemeine Zeitung-ի հոդվածագիր Ռեգինա Մյոնխը թերթի փետրվար 23-ի համարում քննադատում է այն գերմանացի քաղաքագետներին ու դիվանագիտական շրջաններին, ովքեր հայ-թուրքական հարաբերություններում իշխող լարվածության համար մեղադրում էին նաեւ հայերին, պատճառաբանելով, թե «նրանք շատ են կենտրոնացած իրենց անցյալի վրա եւ աչքից կորցրել են իրենց հետապնդած քաղաքական նպատակները»: Հոդվածագիրը քննադատում է այս կերպ մտածողներին, ասելով, որ այսպես մտածողները երեւի կարծում են, թե «հաշտությունը հնարավոր է առանց արդարության: Արկածախնդիր հիմնավորում, եթե այս մտածողությունը համեմատելու լինենք մեր երկրում եւ ընդհանրապես Եվրոպայում ընդունված մարդու իրավունքների ստանդարտներին եւ հիշողության կուլտուրայի ոգուն: Այն հույսը, թե Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության բանակցությունների ընթացքում ինչ-որ բան կփոխվի, ի դերեւ ելավ եւ մինչ այժմ չի հաստատվում»:
Գերմանիայի իշխող  Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության /ԳՍԴԿ/ մի շարք ներկայացուցիչներ դրական վերաբերմունք են արտահայտել իրենց ընդդիմադիր քաղաքական միավորման դիմումի առնչությամբ: ԳՍԴԿ Բունդեսթագի խմբակցության արտաքին քաղաքականության հարցերով փոխխոսնակ Մարկուս Մեքկելը Mitteldeutsche Zeitung-ի փետրվարի 26-ի համարում ողջունելով ՔԺՄ/ՔՍՄ հայցադիմումը հայտարարել է.  «որ դա շատ լավ հիմք է Բունդեսթագի ֆրակցիաների կողմից միասնական դիմումի ներկայացման համար: Այդ մասին հենց այսօր պետք է խոսակցություն սկսել: Իրողության ընդունումը կարեւոր է նաեւ Թուրքիայի համար: Մերձեցումը Եվրոպային ենթադրում է որոշակի քաղաքական կուլտուրայի առկայություն, որ պետք է նաեւ սեփական պատմության ծանր շրջանների հանդեպ քննադատական վերաբերմունք ունենաս»:

Обсуждение армяно-турецких отношений в парламенте Германии
По сведениям, полученным из Бундестага Германии, 22 февраля парламентская фракция Христианско-демократического союза (ХДС) и Христианско-социалистического союза (ХСС) Германии представила в парламент страны заявление,  констатирующее, что в ходе Первой мировой войны в результате запланированных младотурецкими властями массовой депортации и резни погибло около 1.5 млн. армян, и нынешние власти Турции продолжают отрицать свершившееся. Документ, подписанный 20 депутатами ХДС/ХСС и руководством парламентской фракции Ангелой Меркел и Микаелом Глосом, озаглавлен: ,,В связи с 90-летием депортации и истребления армян 24 апреля 1915 года. Германия должна содействовать примирению турок и армян”.
В документе отмечено, что Германия должна выступить за то, чтобы Турция, без всяких предварительных условий, обсудила сыгранную ею в отношении армянского народа роль – и в историческом, и в ретроспективном аспекте, содействовать созданию гарантий свободы слова в Турции , особенно в отношении истребления армян,  использ oвать свое влияние для нормализации отношений Турции с Арменией - с тем, чтобы внести вклад в дело установления стабильности между армянами и турками, которые должны признать свою историческую вину; чтобы изучение истории депортации армян было включено в число исследуемых также в Германии этнических конфликтов 20-го века.
Немецкая центральная печать также обратилась к этой теме, отмечая, что если заявление получит в Бундестаге большинство и будет принято, то ознаменует принципиальный поворот в германской политике. В прессе критиковались немецкие политологи и дипломаты, переоценившие способность политических и дипломатических кругов Турции к самокритике,ставя им в вину то, что вследствие их недостаточно активного вмешательства сегодня взаимоотношения Турции и Армении после обретения ею независимости  находятся в атмосфере холодности . Корреспондент “Франкфуртер Альгемайне цайтунг” Регина Мюнх в номере от 23 февраля критикует те политические и дипломатические круги, которые в существующей напряженности в армяно-турецких отношениях обвиняют также армян,  “чересчур сконцентрировавшихся на своем прошлом и упустивших из виду преследуемые политические цели”. Автор статьи критикует мыслящих подобным образом, отмечая, что думающие так, видимо, полагают, что “примирение возможно без справедливости. Авантюристическое обоснование, если будем сравнивать это мышление с принятыми в Европе стандартами прав человека и  культуры памяти. Надежда, что в ходе переговоров по поводу членства Турции в ЕС что-то изменится, разбилась в прах и до сих пор не подтверждается”.
Ряд представителей правящей в Германии Социал-демократической партии (СДПГ)выразили позитивное отношение к заявлению оппозиционного политического объединения. Зампредседателя фракции СДПГ Бундестага по вопросам внешней политики Маркус Меккель в номере “Миттельдойче цайтунг” от 26 февраля, приветствуя документ ХДС/ХСС, заявил, что “это хорошая основа для совместного заявления фракций Бундестага. Об этом именно сегодня следует начать разговор. Признание реал ий важно также для самой Турции. Интеграция в Европу предполагает наличие определенной политической культуры,  необходимой также для критической оценки трудных периодов собственной истории”.