Մայիսի 6-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ հանձնաժողովի անդամները հանդիպեցին Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Չանչունի հետ:
Արտակ Զաքարյանը բարձր գնահատեց Թիան Չանչունի ջանքերը` խորացնելու եւ ամրապնդելու հայ-չինական հարաբերությունները, ամենատարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցությունը: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ կա չօգտագործված մեծ ներուժ միջխորհրդարանական հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ: Կողմերը կարեւորեցին նաեւ երկու երկրների տարբեր քաղաքների միջեւ համագործակցության զարգացման եւ խորացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում հայ խորհրդարանականները ներկայացրին Չինաստան կատարած այցի տպավորությունները: Արտակ Զաքարյանը համոզմունք հայտնեց, որ փոխադարձ այցերը նոր ազդակ են հաղորդում երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
Զրուցակիցները պատրաստակամություն հայտնեցին աջակցելու երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը, քննարկեցին համագործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր եւս:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Պորտուգալիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպանին
Մայիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Պորտուգալիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Մարիո Գոդինյո Դե Մատուշին: Շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթելով` ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում երկու երկրների միջեւ հարաբ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանին
Մայիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին: Դեսպանը շնորհավորեց Գալուստ Սահակյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ փոխանցեց Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի ջերմ ողջույնները, շնորհավորանքը եւ վերահաստատեց Իրան պաշտոնական այ...
ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրի ժողովրդավարության եւ կառավարման տնօրենի հետ
Մայիսի 6-ին ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպեց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից ֆինանսավորվող Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցման ծրագրի գլխամասային գրասենյակի ժողովրդավարության եւ կառավարման տնօրեն Քեթի Ստեմերի հետ: Քեթի Ստեմերը, շնորհակալություն հայտնելով երկամյա ակտիվ համագործ...
ԱԺ փոխնախագահն ընդունեց Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքի համայնքապետին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 6-ին ընդունեց Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքի համայնքապետ, վերապատվելի Հարություն Սելիմյանին եւ Հալեպում ՀՀ նախկին գլխավոր հյուպատոս Կարեն Գրիգորյանին: Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին Սիրիայում տիրող իրավիճակին, սիրիահայության անվտանգության խնդիրն...

On May 6 the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan and the members of the Committee met with Tian Changchun, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the People’s Republic of China to the Republic of Armenia.
Artak Zakaryan highly assessed Tian Changchun’s efforts of deepening and strengthening the Armenian-Chinese relations and the effective cooperation in the most different spheres. Touching upon the bilateral relations, Artak Zakaryan has noted that there is no unused big potential in developing the inter-parliamentary relations. The sides also highlighted the necessity of the development and deepening of cooperation between different cities of the two countries.
In the course of the meeting the Armenian parliamentarians presented the impressions from the visit to China. Artak Zakaryan has expressed conviction that the mutual visits give new impetus to the development of bilateral relations.
The interlocutors expressed readiness for supporting the bilateral relations and also discussed other issues concerning the cooperation.
RA NA President Galust Sahakyan Receives the Newly Appointed Ambassador of the Republic of Portugal to RA
On May 6 the RA NA President Galust Sahakyan received Mario Godinho de Matos, the newly appointed Ambassador of the Republic of Portugal to RA.Congratulating the Ambassador on assuming the post and wishing him success the NA President expressed hope that during his tenure the relations between the t...
RA NA President Galust Sahakyan Receives the IRI Ambassador
On May 6 the RA NA Speaker Galust Sahakyan received Mohammad Reisi, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Islamic Republic of Iran to RA. The Ambassador congratulated Galust Sahakyan on the occasion of being elected NA Speaker and conveyed the warm greetings, congratulation of...
NA Vice President Meets the Director of the USAID Democracy and Governance Program
On May 6 the NA Vice President Hermine Naghdalyan met Kathy Stermer, Director of Democracy and Governance of the Head Office of the USAID-financed Support to the Armenian National Assembly Program (SANAP).Thanking the NA Vice President for two-year active cooperation Kathy Stermer noted that in...
NA Vice President Receives the Head of the Armenian Evangelical Community
On May 6 the Vice President of the National Assembly Eduard Sharmazanov received the Head of Armenian Evangelical Community in Syria, Reverend Harօutiօun Selimian and the RA former General Consul in Aleppo Karen Grigoryan.In the course of the meeting the sides discussed the situatio...