Խորհրդարանական լսումներ «Թափանցիկությունը պաշտպանության կառավարման ոլորտում» թեմայով
Հունիսի 28-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի աջակցությամբ կազմակերպել էր «Թափանցիկությունը պաշտպանության կառավարման ոլորտում» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, ուժային կառույցների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ:
Լսումների մասնակիցներին ողջունեց եւ արդյունավետ համագործակցություն մաղթեց ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը: Կարեւորելով մեր երկրի որդեգրած թափանցիկ գործելաոճը՝ տիկին Նաղդալյանը նկատեց, որ այն հնարավորություն է տալիս արձանագրելու եւ ձեռքբերումները, եւ բացթողումներն ու թերությունները: ԱԺ փոխնախագահը նշեց, որ արդեն իսկ ստացվել են բազմաթիվ առաջարկներ, որոնք նպատակ ունեն բարելավելու ոլորտը: Ըստ նրա՝ խորհրդարանը պատրաստակամ է անել առավելագույնը՝ ապահովելու ոլորտի թափանցիկությունը:
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանի խոսքով՝ լսումների նպատակն է համակողմանի քննարկումների միջոցով նպաստել պաշտպանության կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը, քննարկել ոլորտում թափանցիկության վիճակը, առկա մարտահրավերները եւ ներկայացնել առաջարկներ՝ արդյունավետ դարձնելու պաշտպանության համակարգը: Նա նշեց, որ հանձնաժողովն իրականացնում է նախաձեռնողական քաղաքականություն. այսուհետ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պարբերաբար հանձնաժողովին կներկայացնի առկա խնդիրներին ու կատարվող աշխատանքներին վերաբերող տեղեկություններ: Հանձնաժողովի նախագահը նկատեց, որ ոլորտում, մասնավորապես գնումների գործընթացում վերջին տարիներին նկատելի են որոշակի դրական տեղաշարժեր: Ըստ նրա՝ դեռեւս անելիքներ կան ռազմական բյուջեի խորհրդարանական վերահսկողության հարցում:
ԶՈՒ խնդիրներին, ոլորտի թափանցիկությանն ու հաշվետվողականության հարցերին անդրադարձավ նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Նախարարը նկատեց, որ արդեն շարունակական դարձած խորհրդարանական լսումներն ու տարաբնույթ քննարկումները մեծացնում են բանակ-հասարակություն կապը, նպաստում ոլորտում առկա խնդիրների հրապարակայնացմանն ու լուծմանը: Նրա խոսքով՝ ոլորտի բարելավմանն ու կառավարման թափանցիկության մեծացմանը կնպաստի նաեւ հրավիրված միջազգային փորձագետների լավագույն փորձը:
Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Ֆիլիպ Ֆլուրին, դրական գնահատելով ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի հետ համագործակցությունը, նկատեց, որ դեռեւս անելիքներ կան պետական գնումների գործընթացներում, բանակում բարեվարքության սերմանման եւ ամրապնդման գործում:
«Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արթուր Սաքունցը, կարեւորելով ոլորտին վերաբերող նման քննարկումները, անդրադարձավ ՀՀ ԶՈՒ-ում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ տվյալներին եւ ռազմական կարիքների համար իրականացվող գնումների գործընթացին, որոնք, ըստ նրա՝ գոհացուցիչ չեն: Նա մտահոգիչ համարեց զինված ուժերում քրեական գործերի քննության գործընթացը, արձանագրված խախտումների շարունակականությունը:
Զեկուցողները պատասխանեցին մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերում էին զինված ուժերում գնումների թափանցիկությանը, զինակոչին, ոլորտում արձանագրված չարաշահումներին, խաղաղ իրավիճակում զինվորների մահվան դեպքերին, հարուցված քրեական գործերի ընթացքին ու մեղավորների պատասխանատվությանը, կոռուպցիայի դեպքերին, բանակի նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացմանը:
Անդրադառնալով հարցերին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասաց, որ իրականացվում են աշխատանքներ, որոնք նպատակ ունեն վերացնելու ոլորտում առկա խնդիրներն ու ամրապնդելու հասարակության վստահությունը բանակի հանդեպ: Դրանցից է, օրինակ, զինակոչիկի ծառայության վայրի ընտրության ձեւի փոփոխությունը: Նա տեղեկացրեց, որ հաջորդ տարվանից նախատեսվում է զինակոչիկների ծառայության վայրն ընտրել վիճակահանությամբ: Ըստ նրա՝ խստացվել է բժշկական հանձնաժողովների գործունեության վերահսկողությունը, որի արդյունքում բացահայտվել են կեղծ տեղեկանքներ:
Ամփոփելով լսումները՝ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը վստահություն հայտնեց, որ եռակողմ՝ խորհրդարան-պաշտպանության նախարարություն-հանրություն համագործակցությունը բարերար ազդեցություն կունենա ոլորտի վրա, եւ հավաստիացրեց, որ հանձնաժողովը կքննարկի ներկայացված առաջարկներն ու դիտողությունները:

Parliamentary Hearings on the Theme “The Transparency in the Sphere of Defense Governance”
On June 28 the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs with the support of the Geneva Centre for Democratic Control of Armed Forces (DCAF) organized parliamentary hearings on the theme “The Transparency in the Sphere of Defense Governance,” where NA deputies, experts of law enforcement bodies and NGOs were taking part.
The RA NA Vice President Hermine Naghdalyan welcomed the participants of the hearings and wished effective cooperation. Highlighting the transparent work style adopted by our country Mrs Naghdalyan has noticed that it gives opportunity to record the achievements, gaps and shortcomings. The NA Vice President has noted that numerous recommendations have already been received, which are aimed at improving the sphere.
In the word of the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan, the aim of the hearings is through comprehensive discussions to promote the rise of efficiency of the governance system of the defense, discuss the state of transparency in the sphere, the existing challenges and submit recommendations to make efficient the defense system. He has noted that the Committee pursues initiative policy, from now on the RA Ministry of Defense regularly will submit to the Committee the existing problems and information regarding the works being done. The Committee Chairman has noticed that in the sphere, particularly, in the procurement process certain positive moves are visible during the recent years. According to him, there are things to be done in the parliamentary oversight of the military budget.
The RA Minister of Defense Seyran Ohanyan also touched upon problems of the armed forces, the transparency and reporting of the sphere. The Minister has noticed that the parliamentary hearings and various discussions that has become continuous, increase army-society connection, and foster the publicity and solution of the existing problems in the sphere. In his word, the invited international experts’ best experience also promotes the increase of the improvement and governance transparency.
Positively assessing the cooperation with the RA NA Standing Committee the Deputy Director DCAF Philipp Fluri has noticed that there are still things to be done in the processes of state procurement, sowing good behavoiur and strengthening it.
Highlighting such discussions regarding the sector the Chairman of the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office NGO Artur Sakunts has touched upon the data on the situation of the human rights in the RA Armed Forces, which are not satisfactory. He deemed concerning the process of the examination of the criminal cases in the armed forces and continuity of the recorded violations.
The speakers answered the participants’ questions, which were relating to the transparency of procurement in the armed forces, the conscription, the speculations recorded in the sphere, the procedures of the filed criminal cases and the responsibility of those guilty, the cases of corruption and the rise of confidence of the public towards army.
Touching upon the issues the RA Defense Minister Seyran Ohanyan has said that works are underway, which aim at eliminating the existing problems in the sphere and strengthening confidence of the public towards the army.
Summing the hearings Koryun Nahapetyan has expressed confidence that the trilateral parliament-Ministry of Defense-community will have favourable impact on the sphere and has assured that the Committee will discuss the submitted recommendations and remarks.