Հունիսի 14 եւ 15-ին Ստեփանակերտում ՀՀ ԱԺ Երիտասարդական խորհրդարանի պետաիրավական հանձնաժողովի անդամներ Հովիկ Եվրեյանը, Տիգրան Խաչիկյանը, Կարեն Ամիրյանը, Հովհաննես Թորոսյանը, Ավետիք Հարությունյանը այցելեցին ԼՂՀ:
Հունիսի 14-ին նրանց ընդունեց ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը: Հանդիպման արդյունքում Արցախի խորհրդարանում Երիտասարդական խորհրդարանի ստեղծման գործընթացը դրվեց գործնական հիմքերի վրա եւ որոշվեց Արցախում ԵԽ ստեղծման գաղափարն իրագործել մինչեւ այս տարվա սեպտեմբեր: Քննարկվեցին նաեւ ԼՂՀ-ում Երիտասարդական խորհրդարանի կազմակերպման եւ գործունեության առանձնահատկությունները, որոնց կապակցությամբ պետաիրավական հանձնաժողովի անդամները ներկայացրեցին իրենց նկատառումներն ու վերապահումները: Միաժամանակ քննարկվեց նաեւ երիտասարդական երկու խորհրդարանների ներկայացուցիչների միջեւ համատեղ երիտասարդական գիտաժողով կազմակերպելու գաղափարը` նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման իրավական ուղիներին եւ առկա խնդիրներին:
Հունիսի 15-ին ԵԽ պետաիրավական հանձնաժողովի անդամներին ընդունեց ԼՂՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Արթուր Մոսիյանը: Քննարկվեցին ԼՂՀ-ում առկա սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրներին, պետական մարմինների ֆինանսական գործունեության նկատմամբ ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի կողմից իրականացվող վերահսկողության իրավական հիմքերին եւ ոլորտի օրենսդրական կարգավորման հետագա զարգացմանը վերաբերող մի շարք հացեր:
Մայիսի 9-ին՝  Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը,  «Հաղթանակ»  զբոսայգում Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերանների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացել էր, որ հունիսի 17-ին  լրանում է նրանցից  մեկի՝  Ռոզալիա Աբգարյանի ծննդյան 90 ամյակը: Խորհրդարանի ղեկավարը  լեգենդար ...

14-15 июня члены государственно-правовой комиссии Молодежного парламента (МП) НС РА О.Евреян,  Т.Хачикян, К.Амирян, О.Торосян, А.Арутюнян посетили НКР.
14 июня в Степанакерте их принял председатель НС НКР А.Гулян. В итоге встречи была заложена деловая основа для создания в арцахском парламенте МП до сентября с.г. Одновременно обсуждалась идея организации совместной молодежной научной конференции обоих МП, посвященной правовым путям решения Нагорно-Карабахского конфликта и существующим проблемам.
15 июня членов государственно-правовой комиссии МП НС РА принял председатель Контрольной палаты НКР А.Мосиян. Обсуждались существующие в НКР социально-экономические вопросы и другие  актуальные задачи  республики.
9 мая Председатель НС О.Абраамян на встрече в парке Победы с ветеранами Великой Отечественной узнал, что 17 июня исполняется 90-летие одного из участников войны – Розалии Абгарян. Спикер парламента обещал легендарной ветеранке побывать на годовщине и  поздравить ее лично. Верный обещанию, О.Абр...
17 июня, в соответствии с ст.70 Конституции РА, по инициативе Правительства РА  НС созвало внеочередную сессию – по повестке дня инициатора.Председатель НС О.Абраамян поставил на голосование решения парламента о проведении внеочередной сессии и об особом порядке проведения внеочередной сессии, ...
17 июня постоянные комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и по внешним сношениям созвали свои заседания. Постоянные профильные комиссии на своих заседаниях под председательством соответственно Г.Минасяна и А.Закаряна обсудили и дали положительные заключения двум соглашениям, которые...