Մայիսի 31-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպեց Հունաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Յաննիս Դրաղասակիսի եւ Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոանիս Տայիսի հետ:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին տարբեր ոլորտներում երկու երկրների փոխհարաբերությունների եւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը՝ ԱԺ փոխնախագահը այս հարցում կարեւորեց բարեկամական խմբերի առավել ակտիվ ու արդյունավետ աշխատանքը, պատվիրակությունների փոխայցերի շրջանակներում առարկայական ու կոնկրետ ծրագրերի մշակումն ու դրանց հետեւողական իրագործումը:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձավ նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին՝ հավաստիացնելով, որ Հայաստանը եղել եւ մնում է բոլոր ժողովուրդների հետ խաղաղ գոյակցության կողմնակից: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծումը, նրա հավաստմամբ, հնարավոր է լուծել միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով, եւ Հայաստանի այս դիրքորոշումը համահունչ է Մինսկի խմբի համանախագահների մոտեցումներին:
Հունաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Յաննիս Դրաղասակիսը բարձր գնահատեց Հայաստանի խաղաղասիրական ու կառուցողական քաղաքականությունը, հատկապես վերջին տարիներին ժողովրդավարական բարեփոխումների ասպարեզում արձանագրած հաջողությունները, ինչը, նրա գնահատմամբ, ավելի լուրջ հիմքեր է ստեղծում երկու եղբայր ժողովուրդների ու պետությունների հետագա համագործակցության ակտիվացման համար: Նա հավաստիացրեց նաեւ, որ Հունաստանը պատրաստակամ է՝ աջակցելու Հայաստանին եվրաինտեգրման ճանապարհին:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին նաեւ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացմանը, ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարմանը, հայ-թուրքական եւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցեր:

On May 31 the Vice President of the National Assembly Eduard Shramazanov met with the Vice President of the Hellenic Parliament Giannis Dragasakis and the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Greece to Armenia Ioannis Taghis .
In the course of the meeting issues of mutual relations and inter-parliamentary relations of the two countries were discussed.
Touching upon the development of the inter-parliamentary relations, the NA Vice President in this issue highlighted the active and effective work of the friendship groups, within the framework of mutual visits of the delegations the elaboration of the concrete programmes and their consistent implementation.
Eduard Shramazanov also touched upon the problems of regional security, assuring that Armenia has been and remains propagator of peaceful coexistence with all peoples. To his assurances, the solution of the Nagorno Karabakh problem is possible to solve only through peaceful negotiations, this position of Armenia is consonant with the approaches of the Minsk Group.
The Vice President of the Hellenic Parliament Giannis Dragasakis highly assessed Armenia’s peace-loving and constructive policy, especially the successes recorded in the sphere of the democratic reforms during the recent years, which to his assessment, creates more serious bases for the activation of further cooperation of two brotherly peoples and states. He also assured that Greece was ready to support Armenia on the path of European integration.
In the course of the meeting issues concerning the activation of economic relations, the overcoming of consequences of financial-economic crisis, the settlement of the Armenian-Turkish and the Armenian-Azerbaijani relations were also discussed.