Մայիսի 31-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ աշխատանքային խորհրդակցություն «2012 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության եւ երկրում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների խախտման մասին» զեկույցի` «ՀՀ պաշտպանության նախարարություն» բաժնում ներկայացված խնդիրների եւ առաջարկությունների վերաբերյալ:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը, ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ, ինչպես նաեւ հրավիրված այլ անձինք:
Խորհրդակցության արդյունքներով նախանշվեցին վերոհիշյալ խնդիրների լուծմանը եւ առանձին առաջարկությունների իրացմանն ուղղված հետագա քայլերը, ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն նման ձեւաչափով քննարկումները պարբերական դարձնելու մասին:

31 мая по инициативе председателя Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетяна состоялось рабочее совещание по проблемам и предложениям, представленным в разделе “Министерство обороны РА” доклада “О деятельности Защитника прав человека РА и нарушении прав и основополагающих свобод человека в стране в 2012 году”.
В совещании участвовали министр обороны РА С.Оганян, Защитник прав человека РА К.Андреасян, члены Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, а также другие приглашенные лица.
По итогам совещания намечены дальнейшие шаги по решению вышеуказанных проблем и реализации отдельных предложений, достигнута договоренность о последующих регулярных обсуждениях в подобном формате.