Սեպտեմբերի 7-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Քննարկվեցին հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի երկրորդ նստաշրջանի օրակարգի մասին եւ սեպտեմբերի 10-13-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգի  մասին որոշումների նախագծերը: ԱԺ երկրորդ նստաշրջանի օրակարգի մասին որոշման նախագծում ընդգրկվել  են  35 հարց եւ 16 միջազգային պայմանագիր: ԱԺ առաջիկա  չորսօրյա նիստերի օրակարգի որոշման նախագծում ընդգրկվել են 26  հարց եւ 15 միջազգային  պայմանագիր:
Հինգերորդ գումարման ԱԺ երկրորդ նստաշրջանի օրակարգի եւ սեպտեմբերի  10-13-ի  ԱԺ նիստերի օրակարգի մասին որոշումների նախագծերը կհաստատվեն  սեպտեմբերի 10-ի  ԱԺ նիստում:
Սեպտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԱՀԿ-ում հավատարմագրված դեսպանների պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ-ում ներկայացված քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները: Ողջունելով դեսպանների այցը Հայաստան` ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ այն լավ հնարավորություն է Հայաստանին առնչվող ...
ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստում սեպտեմբերի 7-ին Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ քննարկվեց հանձնաժողովի կանոնակարգը հաստատելու մասին հարցը: Պարոն Նահապետյանի ներկայացմամբ` հանձնաժողովի կանոնակարգը կազմված է 10 գլուխներից, որոնք ...

NA Working Consultation was Held
On September 7 the NA working consultation presided over by the RA NA President Hovik Abrahamyan was held.
The draft decisions of the second session of the National Assembly of the fifth convocation and the September 10-13 four-day sittings of the National Assembly were debated. 35 items and 16 international treaties were included in the draft agenda of the second session of the National Assembly. 26 items and 15 international treaties were included in the draft agenda of the upcoming sittings of the National Assembly.
The draft agendas of the second session of the National Assembly of the fifth convocation and the September 10-13 four-day sittings of the National Assembly will be approved at the sitting of the National Assembly on September 10.
RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Ambassadors Accredited in the OSCE
On September 7 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the delegation of the ambassadors accredited in the OSCE. The representatives of the political forces represented in the NA attended the meeting.Welcoming the ambassadors’ visit to Armenia the RA NA President expressed hope that it was a g...
On September 7 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Latvia to Armenia Gints Apals.The Ambassador conveyed the official letter of the President of the Latvian Parliament to the NA President, where he had congratulated Hovik Abrahamyan on be...
On September 7 at the sitting of the RA National Assembly Standing Committee on Defense, National Security the issue of approving the Rules of Procedure of the committee was debated under Koryun Nahapetyan’s chairmanship.The Committee debated and approved the Rules of Procedure of its activities.At ...