Հերթական բաց դասի մասնակիցները հանրապետության մարզերի երիտասարդներն էին
Մարտի 18-ին խորհրդարանում անցկացված հերթական բաց դասի մասնակիցները «Երեւանը` 5 օրում» քաղաքացիական հասարակության ծրագրի մասնակից 40 երիտասարդներն էին` հանրապետության տարբեր մարզերից: Բաց դասն անցկացրեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խոսելով ԱԺ Բաց դռների քաղաքականաության եւ այդ շրջանակում յուրաքանչյուր քառօրյայի ընթացքում անցկացվող բաց դասերի մաին, պարոն Աբրահամյանն ասաց, որ Երեւանի եւ հանրապետության մարզերի դպրոցականների հետ անցկացվող հանդիպումներին կհաջորդեն հանդիպումները բուհ-երի ուսանողների հետ: «Շատ եմ կարեւորում այս կարգի բաց դասերը, քանի որ դրանք անցկացվում են բարձր դասարանցիների եւ ուսանողների հետ, ինչը նշանակում է ապագա սերունդին մասնակից դարձնել պետության գործերին»,- ասաց ԱԺ նախագահը եւ ներկայացրեց մեր երկրի բարձրագույն օրենսդիր մարմի գործառույթներն ու լիազորությունները: Խորհրդարանի նախագահը տեղեկացրեց, որ  Ազգային  ժողովը մեծ ակտիվությամբ է աշխատում բնակիչների, հասարակական կազմակերպությունների ու քաղաքական ուժերի հետ: Այդ համագործակցության արդյունքում խորհրդարանի աշխատանքը դառնում է ավելի բաց ու թափանցիկ: Նաեւ` հաշվի է առնվում առողջ քննադատությունը եւ, եթե կան բացթողումներ ու թերացումներ, դրանք անպայման շտկվում ու վերացվում են:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ հայ-թուրքական արձանագրություններին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրությունների ու սկսված գործընթացի  նպատակը առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ ունենալ դիվանագիտական հարաբերություններ եւ բացել սահմանները: Իսկ ինչ վերաբերում է երկու խորհրդարանների կողմից արձանագրությունների վավերացմանը, ապա, ըստ ԱԺ նախագահի, Հայաստանը խորհրդարանը դրանք կվավերացնի միայն Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից վավերացումից հետո: «Լեռնային Ղարաբաղի հարցում էլ մեր դիրքորոշումը բազմիցս արտահայտվել է», - ասաց ԱԺ նախագահը, մեկ անգամ եւս մատնանշելով կարեւորագույն երեք գործոններ` Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշումը, անվտանգությունը եւ ԼՂ կարգավիճակը: «Մենք չենք պատկերացնում ԼՂ-ն Ադրբեջանի կազմում, դա մեզ համար անընդունելի է», -  եզրափակեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Հովիկ Աբրահամյանը խոսեց նաեւ խորհրդարանական ընտրությունների եւ ընտրակարգի մասին: ԱԺ նախահագահը բաց դասի մասնակիցներին տեղեկացրեց, որ բարեփոխման փուլում է ՀՀ ընտրական օրենսգիրքը: Հանրապետության նախագահի հանձնարարականով ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանի գլխավորությամբ ձեւավորվել է աշխատանքային խումբ: «Մեզ համար կարեւոր է մեր երկրում անցկացնել եվրոպական չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ»,- ասաց պարոն Աբրահամյանը:
Խոսելով տնտեսական ճգնաժամի եւ դրա` մեր երկրի վրա ունեցած ազդեցության մասին, պարոն Աբրահամյանն ասաց, որ եղել է տնտեսական անկում եւ   գնաճ: Ներքին տնտեսության կայունացման դեպքում միայն կկարողանանք դիմակայել արտաքին մարտահրավերներին եւ հանրապետության Նախագահի գլխավորությամբ ամեն ինչ արվում է տնտեսությունը կայունացնելու ուղղությամբ: Խորհրդարան- կառավարություն համագործակցությամբ օրենքների մշակման ու ընդունման եւ դրանց կիրարկման արդյունքում ճգնաժամի մեղմացմանը միտված լուրջ քայլեր են արվում:
Խորհրդարանի նախագահին ուղղված հարցերը բազմաբնույթ էին` ընտրական համակարգի, Վերահսկիչ պալատի գործունեության, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների, հանրապետությունում  գործող դպրոցների, մանկապարտեզների  եւ այլ թեմաներով: Դրանց ԱԺ նախագահը տվեց սպառիչ ու մանրամասն պատասխաններ: Հանդիպման բոլոր մասնակիցների անունից շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար,  Երիտասարդության եւ համայնքների գործողությունների ծրագրի ղեկավար Աննա Մելքոնյանն ասաց, որ յուրօրինակ բաց դասի բացառիկ հնարավորությունը թույլ է տալիս պետության գործերին մասնակից դարձնել ոչ միայն մայրաքաղաքի, այլ նաեւ մարզերի ու համայնքների պատանիներին ու երիտասարդներին, իսկ դա կարեւոր է է այնքանով, որ վաղը պետական կառավարման համակարգ մտնող յուրաքանչյուր երիտասարդ արդեն նախնական պատկերացում կունենա  պետական ապարտում աշխատանքի կամ պետական ու քաղաքացիական ծառայության մասին: ԱԺ նախագահին շնորհակալություն հայտնեցին նաեւ բաց դասի մասնակից երիտասարդները, նշելով, որ այլ բան է ամեն ինչ տեսնել հեռուստացույցով, լսել ռադիոյով, բայց բոլորովին այլ է լինել այս ամենի անմիջական մասնակիցը:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց Երիտասարդության եւ համայնքների գործողությունների ծրագրի ղեկավարներին ու մանկավարժներին, նվիրումի ու պատանիների եւ երիտասարդների հետ աշխատելու մեծ եռանդի համար:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը լուսանկարվեց բաց դասի մասնակիցների հետ:
18.03.2010
ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի փորձագետներին
Մարտի 18-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի կովկասյան տարածաշրջանով զբաղվող  փորձագետներ Ջոն Ուիլյամսին, Փոլ Ստրոնսկուն եւ Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան ներկայացուցիչ Բարդ Փուդնիին: Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին  հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգ...
Խորհրդարանը ավարտեց հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը
Մարտի 18-ին Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանի, Ռուբեն Գեւորգյանի եւ Հովհաննես Սահակյանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին»,  «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխո...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Բաքրաձեի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մարտի 18-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Բաքրաձեի հետ` վերջինիս նախաձեռնությամբ: Քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր:  Զրուցակիցներն  անդրադարձել են  միջխորհրդարանական կառույցներում համագո...

Участники очередного “открытого урока” – молодежь областей республики
18 марта участниками очередного “открытого урока” в парламенте стала  молодежь областей республики – 40 юношей и девушек программы гражданского общества “Ереван – за 5 дней”. “Открытый урок” провел Председатель НС Овик Абраамян. Говоря о политике “открытых дверей” Национального Собрания и проводимых в ее рамках в ходе каждой четырехдневки “открытых уроков”, спикер отметил, что за встречами со школьниками Еревана и областей республики последуют встречи со студентами вузов. О.Абраамян заметил: “Такие “открытые уроки” очень важны, поскольку проводятся они со старшеклассниками и студентами и способствуют  вовлечению грядущего поколения в дела государства”. Он представил  функции и полномочия   высшего законодательного органа страны, большую активность в работе с населением, общественными организациями и политическими силами. В итоге подобного сотрудничества работа парламента становится более открытой и прозрачной, учитывается здоровая критика, устраняются выявленные упущения и недостатки.
Председатель НС О.Абраамян обратился к армяно-турецким протоколам и Нагорно-Карабахской проблеме. Цель подписанных в Цюрихе протоколов и начатого процесса – установление без предусловий дипломатических отношений и открытие границы. Что же касается ратификации их обоими парламентами, по словам Абраамяна, НС РА ратифицирует документы лишь после ратификации их турецким парламентом. “Наша позиция по Нагорному Карабаху неоднократно выражалась”, - сказал спикер НС, вновь   указав на важнейшие три фактора:   самоопределение народа, безопасность и статус НК. “Мы не представляем себе Нагорный Карабах в составе Азербайджана, это неприемлемо для нас”, - подытожил О.Абраамян.
Председатель НС О.Абраамян затронул также тему парламентских выборов и избирательной системы, проинформировал участников “открытого урока” о том, что  Избирательный кодекс РА находится в стадии реформирования. По поручению Президента РА сформирована рабочая группа во главе с председателем Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Д.Арутюняна. “Для нас важно проведение выборов в нашей стране по европейским меркам”, - подчеркнул г-н Абраамян.
Говоря об экономическом кризисе и его воздействии на нашу страну, спикер НС заметил, что у нас наблюдались  экономическое падение и рост инфляции. Лишь со стабилизацией внутренней экономики можно противостоять внешним вызовам, и под руководством Президента Республики делается все возможное для стабилизации экономики. Разработкой и принятием  законов и применением их в результате взаимодействия парламента и правительства предпринимаются  серьезные шаги для смягчения кризиса.
Вопросы, заданные председателю парламента, были разнообразны – об избирательной системе, деятельности Контрольной палаты, реформах судебно-правовой системы, функционирующих в республике школах и детсадах и т.д. Председатель НС дал на них исчерпывающие ответы. От имени всех участников встречи руководитель Программы действий молодежи и общин А.Мелконян поблагодарила спикера парламента за теплый прием. Выразила свою признательность О.Абраамяну также участвовавшая в “открытом уроке” молодежь – за  живое и непосредственное восприятие ими работы заседания НС.
Спикер парламента в свою очередь поблагодарил руководителей и педагогов Программы действий молодежи и общин за преданность и энергию в работе с подрастающим поколением.
18.03.2010
Вице-спикер НС С.Никоян принял экспертов Госдепартамента США
18 марта вице-спикер НС С.Никоян принял экспертов Госдепартамента США по Кавказскому региону Джона Уильямса, Пола Стронски и представителя Посольства США в РА Барда Пудни. На встрече обсуждались вопросы, касающиеся перспектив нормализации армяно-турецких отношений. По просьбе гостей вице-спикер НС о...
18 марта Национальное Собрание продолжило работу очередных четырехдневных заседаний и приняло в первом чтении законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Гражданский, Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы РА и представленный правительством законопроект “Об обязательном страховани...
Телефонная беседа Председателя НС РА Овика Абраамяна с Председателем Парламента Грузии Давидом Бакрадзе
18 марта состоялась телефонная беседа Председателя Национального Собрания РА Овика Абраамяна с Председателем Парламента Грузии Давидом Бакрадзе – по инициативе последнего.  Обсуждены были вопросы двусторонних отношений. Собеседники обратились к сотрудничеству в межпарламентских структурах.Давид...