Հերթական բաց դասի մասնակիցները հանրապետության մարզերի երիտասարդներն էին
Մարտի 18-ին խորհրդարանում անցկացված հերթական բաց դասի մասնակիցները «Երեւանը` 5 օրում» քաղաքացիական հասարակության ծրագրի մասնակից 40 երիտասարդներն էին` հանրապետության տարբեր մարզերից: Բաց դասն անցկացրեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խոսելով ԱԺ Բաց դռների քաղաքականաության եւ այդ շրջանակում յուրաքանչյուր քառօրյայի ընթացքում անցկացվող բաց դասերի մաին, պարոն Աբրահամյանն ասաց, որ Երեւանի եւ հանրապետության մարզերի դպրոցականների հետ անցկացվող հանդիպումներին կհաջորդեն հանդիպումները բուհ-երի ուսանողների հետ: «Շատ եմ կարեւորում այս կարգի բաց դասերը, քանի որ դրանք անցկացվում են բարձր դասարանցիների եւ ուսանողների հետ, ինչը նշանակում է ապագա սերունդին մասնակից դարձնել պետության գործերին»,- ասաց ԱԺ նախագահը եւ ներկայացրեց մեր երկրի բարձրագույն օրենսդիր մարմի գործառույթներն ու լիազորությունները: Խորհրդարանի նախագահը տեղեկացրեց, որ  Ազգային  ժողովը մեծ ակտիվությամբ է աշխատում բնակիչների, հասարակական կազմակերպությունների ու քաղաքական ուժերի հետ: Այդ համագործակցության արդյունքում խորհրդարանի աշխատանքը դառնում է ավելի բաց ու թափանցիկ: Նաեւ` հաշվի է առնվում առողջ քննադատությունը եւ, եթե կան բացթողումներ ու թերացումներ, դրանք անպայման շտկվում ու վերացվում են:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ հայ-թուրքական արձանագրություններին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրությունների ու սկսված գործընթացի  նպատակը առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ ունենալ դիվանագիտական հարաբերություններ եւ բացել սահմանները: Իսկ ինչ վերաբերում է երկու խորհրդարանների կողմից արձանագրությունների վավերացմանը, ապա, ըստ ԱԺ նախագահի, Հայաստանը խորհրդարանը դրանք կվավերացնի միայն Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից վավերացումից հետո: «Լեռնային Ղարաբաղի հարցում էլ մեր դիրքորոշումը բազմիցս արտահայտվել է», - ասաց ԱԺ նախագահը, մեկ անգամ եւս մատնանշելով կարեւորագույն երեք գործոններ` Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշումը, անվտանգությունը եւ ԼՂ կարգավիճակը: «Մենք չենք պատկերացնում ԼՂ-ն Ադրբեջանի կազմում, դա մեզ համար անընդունելի է», -  եզրափակեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Հովիկ Աբրահամյանը խոսեց նաեւ խորհրդարանական ընտրությունների եւ ընտրակարգի մասին: ԱԺ նախահագահը բաց դասի մասնակիցներին տեղեկացրեց, որ բարեփոխման փուլում է ՀՀ ընտրական օրենսգիրքը: Հանրապետության նախագահի հանձնարարականով ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանի գլխավորությամբ ձեւավորվել է աշխատանքային խումբ: «Մեզ համար կարեւոր է մեր երկրում անցկացնել եվրոպական չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ»,- ասաց պարոն Աբրահամյանը:
Խոսելով տնտեսական ճգնաժամի եւ դրա` մեր երկրի վրա ունեցած ազդեցության մասին, պարոն Աբրահամյանն ասաց, որ եղել է տնտեսական անկում եւ   գնաճ: Ներքին տնտեսության կայունացման դեպքում միայն կկարողանանք դիմակայել արտաքին մարտահրավերներին եւ հանրապետության Նախագահի գլխավորությամբ ամեն ինչ արվում է տնտեսությունը կայունացնելու ուղղությամբ: Խորհրդարան- կառավարություն համագործակցությամբ օրենքների մշակման ու ընդունման եւ դրանց կիրարկման արդյունքում ճգնաժամի մեղմացմանը միտված լուրջ քայլեր են արվում:
Խորհրդարանի նախագահին ուղղված հարցերը բազմաբնույթ էին` ընտրական համակարգի, Վերահսկիչ պալատի գործունեության, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների, հանրապետությունում  գործող դպրոցների, մանկապարտեզների  եւ այլ թեմաներով: Դրանց ԱԺ նախագահը տվեց սպառիչ ու մանրամասն պատասխաններ: Հանդիպման բոլոր մասնակիցների անունից շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար,  Երիտասարդության եւ համայնքների գործողությունների ծրագրի ղեկավար Աննա Մելքոնյանն ասաց, որ յուրօրինակ բաց դասի բացառիկ հնարավորությունը թույլ է տալիս պետության գործերին մասնակից դարձնել ոչ միայն մայրաքաղաքի, այլ նաեւ մարզերի ու համայնքների պատանիներին ու երիտասարդներին, իսկ դա կարեւոր է է այնքանով, որ վաղը պետական կառավարման համակարգ մտնող յուրաքանչյուր երիտասարդ արդեն նախնական պատկերացում կունենա  պետական ապարտում աշխատանքի կամ պետական ու քաղաքացիական ծառայության մասին: ԱԺ նախագահին շնորհակալություն հայտնեցին նաեւ բաց դասի մասնակից երիտասարդները, նշելով, որ այլ բան է ամեն ինչ տեսնել հեռուստացույցով, լսել ռադիոյով, բայց բոլորովին այլ է լինել այս ամենի անմիջական մասնակիցը:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց Երիտասարդության եւ համայնքների գործողությունների ծրագրի ղեկավարներին ու մանկավարժներին, նվիրումի ու պատանիների եւ երիտասարդների հետ աշխատելու մեծ եռանդի համար:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը լուսանկարվեց բաց դասի մասնակիցների հետ:
18.03.2010
ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի փորձագետներին
Մարտի 18-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի կովկասյան տարածաշրջանով զբաղվող  փորձագետներ Ջոն Ուիլյամսին, Փոլ Ստրոնսկուն եւ Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան ներկայացուցիչ Բարդ Փուդնիին: Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին  հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգ...
Խորհրդարանը ավարտեց հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը
Մարտի 18-ին Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանի, Ռուբեն Գեւորգյանի եւ Հովհաննես Սահակյանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին»,  «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխո...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Բաքրաձեի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մարտի 18-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Բաքրաձեի հետ` վերջինիս նախաձեռնությամբ: Քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր:  Զրուցակիցներն  անդրադարձել են  միջխորհրդարանական կառույցներում համագո...

Participants of the Regular Open Lesson are the Young People from the Marzes of the Republic
On March 18 the participants of the regular open lesson, which was held in the parliament were 40 young people of "Yerevan in 5 Days" of the Civil Society programme. The NA Speaker Hovik Abrahamyan held the open lesson. Speaking about the policy of Open Doors policy and within that framework about open lessons being held during four-day sittings Mr. Abrahamyan said that the meetings with the students of the higher educational institutions would follow the meetings being held with the schoolchildren of Yerevan and marzes of the republic. “I highlight the open lessons like this, as they are held with the senior schoolchildren and students, which means to make the future generation take part in the works of the state,” the NA Speaker said and presented the functions and authorities of the higher legislative body of our country. The Speaker of the Parliament said that the National Assembly actively works with the residents, NGOs and political forces. As a result of that cooperation, the work of the parliament becomes more open and transparent. Healthy criticism is taken into account, if there are shortcomings they are certainly rectified and withdrawn.
The NA Speaker Hovik Abrahamyan touched upon the Armenian-Turkish protocols and Nagorno Karabakh problem. The goal of the protocols signed in Zurich and started process is to have diplomatic relations with Turkey without preconditions and open borders. Referring to the ratification of the protocols by the two parliaments, according to NA Speaker, the Armenian Parliament will ratify them only after the Turkish Parliament ratifies it. “In Nagorno Karabakh problem our position have been repeatedly expressed,” the NA Speaker said, once more indicating three most important factors: the self-determination, security of the Karabakh people and the status of the NK. We don’t see the NK in the structure of Azerbaijan, that is unacceptable for us,” the NA Speaker Hovik Abrahamyan concluded.
Hovik Abrahamyan also spoke about the parliamentary elections and electoral system. The NA Speaker said the participants of the open lesson and the RA Electoral Code is in the phase of reforming. A working group was formed led by the Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Davit Harutyunyan. “It is important for our country to hold elections in accordance with European standards,” Mr. Abrahamyan said.
Speaking about economic crisis and the impact on our country Mr. Abrahamyan said that there was economic slowdown and inflation. In case of stabilization of economy we only can face the external challenges and the President of the Republic does his utmost to stabilize the economy. Serious steps are taken aimed at easing the crisis by elaborating the laws by parliament-government cooperation and passing and enacting them.
The questions addressed to the Speaker of the Parliament were diverse: about electoral system, activity of the Control Chamber, reforms of judicial system, schools, kindergartens functioning in the republic and other themes. The NA Speaker gave exhaustive and detailed answers. The head of the programme of Youth and Communities Actions Anna Melkonyan thanked in the name of all participants for warm reception and said that the unique opportunity of the special open lesson enabled the young people not only of the capital but also of the marzes and communities to take part in the works of the state. This is important, as tomorrow every youngster entering into the system of the state management will have a preliminary picture about the work in the state apparatus or state and civil service. The young people, who took part in the open lesson, also thanked the NA Speaker, noting that it’s one thing to see everything on TV, listen to the radio, and it’s completely different to be the direct participant of all this.
The NA Speaker Hovik Abrahamyan in his turn thanked the heads and pedagogues of the programme of the Youth and Communities Actions for their devotion and big fervour working with the young people.
At the end of the meeting the NA Speaker Hovik Abrahamyan had his photo taken with the participants of the open lesson.
18.03.2010
NA Vice Speaker Receives the Experts of the U.S. Department of State
On March 18 the Vice Speaker of the National Assembly Samvel Nikoyan received the experts on the Caucasus Region of the U.S. Department of State John Williams, Paul Stronsky and the representative of the U.S. Embassy to Armenia Bard Pudney. In the course of the meeting the sides discussed the issues...
Parliament Ends the Work of the Regular Four-Day Sittings
On March 18 the National Assembly continued the work of the four-day sittings and passed in the first reading the package on Making and Addenda in RA Civil Code and on Making Amendment in RA Criminal Procedure Code prepared by RA NA deputies Hovhannes Margaryan, Ruben Gevorgyan and Hovhannes Sahakya...
RA NA Speaker Hovik Abrahamyan Has Telephone Conversation with the Speaker of the Georgian Parliament
On March 18 the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan had a telephone conversation with the Speaker of the Georgian Parliament David Bakradze on the latter's initiative.The sides discussed issues relating to bilateral relations. The interlocutors touched upon t...