Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում (ՖԽՎ) ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մերի Գալստյանը մասնակցել է ՖԽՎ քաղաքական հանձնաժողովի նիստին, որը կայացել է ապրիլի 29-30-ը՝ Լյուքսեմբուրգում:
Հայկական պատվիրակությունն առաջարկել է փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել հանձնաժողովի ամփոփիչ զեկույցում, որոնք ընդունվել են:
Մերի Գալստյանը ելույթում նշել է.
«Քաղաքական հանձնաժողովի հարգելի՛ նախագահ, հարգելի՛ գործընկերներ, տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, թույլ տվեք, նախեւառաջ, խորին երախտագիտություն հայտնել Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանին այս նիստի կազմակերպման համար:
Մեր նախորդ հանդիպումից հետո Հայաստանում տեղի են ունեցել ծանր եւ ողբերգական իրադարձություններ, որոնց մասին պարզապես չեմ կարող չնշել: Նախորդ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանը, ի կատարումն էթնիկ զտումների իր երկարամյա քաղաքականության, լայնածավալ հարձակում իրագործեց Լեռնային Ղարաբաղի վրա:
Չափազանց ցավալի է, որ ի հեճուկս հարյուրավոր ահազանգերի, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների, Եվրոպական խորհրդարանի, ԵԽԽՎ-ի եւ առանձին երկրների խորհրդարանների բանաձեւերի, գործադիր մարմինների կոչերի՝ միջազգային հանրությունը, մենք բոլորս ի վիճակի չեղանք կանխելու հայերի էթնիկ զտումները Լեռնային Ղարաբաղում:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում թեմային առնչվող երեք քննարկում ենք նախաձեռնել, բայց քննարկումները որեւէ գործնական արդյունք չունեցան եւ, ահա, Լեռնային Ղարաբաղն այլեւս հայաթափված է: ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի անգործության պայմաններում ավելի քան 100 հազար հայեր մեկ շաբաթվա ընթացքում լքեցին Լեռնային Ղարաբաղի իրենց տներն ու բնօրրանը:
ԼՂ բռնի տեղահանվածների հումանիտար ճգնաժամը թիվ մեկ օրակարգն էր Հայաստանում վերջին կես տարում եւ շարունակում է մնալ՝ ի լրումն անվտանգային ռիսկերի, որոնք ամբողջությամբ դեռեւս չեն չեզոքացել:
Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն երկրներին եւ միջազգային կազմակերպություններին, որոնք շարունակական աջակցություն են ցուցաբերում մեր երկրին այս հումանիտար ճգնաժամը հաղթահարելու գործում:
Չնայած այն հանգամանքին, որ ժողովրդավար Հայաստանը 2020թ-ից ի վեր ենթարկվում է ծանր փորձությունների՝ մենք հաստատակամ ենք, որ ժողովրդավարությունն է ապահովելու մեր երկրի անվտանգությունը, զարգացումը եւ կայունությունը տարածաշրջանում:
Մեր տարածաշրջանը, Հարավային Կովկասն ունի խաղաղության կարիք, եւ Հայաստանն առավել քան երբեւէ վճռական է բոլոր հնարավոր քաղաքական եւ դիվանագիտական ջանքերը գործադրելու մեր տարածաշրջանում այդքան բաղձալի խաղաղությանը հասնելու համար բացառապես երկու երկրների` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը հարգելու միջոցով, որի հիմքում պետք է լինեն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի սկզբունքները:
Հաջորդ կարեւոր քայլը տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հասնելու համար տարածաշրջանի երկրների կողմից ճանապարհային եւ կոմունիկացիոն ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումն է՝ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունն ու իրավազորությունը հարգելով:
Հայաստանը տարածաշրջանին առաջարկում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, համաձայն որի՝  Հայաստանը եւ Ադրբեջանն իրենց սուվերենության, իրավազորության հիման վրա, առանց որեւէ միջանցքային խոսակցությունների միմյանց համար պետք է բացեն իրենց ճանապարհները:
Մենք պատրաստ ենք Ադրբեջանի հետ խաղաղության եւ հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքել վերոնշյալ սկզբունքների, մոտեցումների եւ պայմանավորվածությունների լիակատար պահպանման եւ փոխադարձության պայմանով:
Հարգելի գործընկերներ, եւս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր գործընկերներին այս բարդ ժամանակահատվածում Հայաստանի կողքին լինելու եւ Հայաստանի խաղաղության օրակարգին սատարելու համար:

The member of the RA NA delegation to the Parliamentary Assembly of La Francophonie (APF), the deputy of the NA Civil Contract Faction Meri Galstyan took part in the Meeting of the APF Political Committee.
The Armenian delegation proposed to make amendments and addenda in the summary report of the Committee, which were accepted.
Meri Galstyan gave a speech:
“Dear Chairman of the Political Committee,
First of all, let me express my deep gratitude to the Parliament of Luxembourg for the organization of this meeting.
After our previous meeting hard and tragic events took place in Armenia, about which I simply cannot but mention. In September of the previous year Azerbaijan, due to its long-term policy of ethnic cleansing, launched a large-scale attack against Nagorno Karabakh.
It is very painful that despite hundreds of alarms, the decisions of the International Court of Justice, the resolutions of the European Parliament, PACE and parliaments of certain countries, the appeals of the executive bodies, the international community, all of us were not able to prevent the Armenians’ ethnic cleansing in Nagorno Karabakh.
We initiated three debates concerning the topic in the UN Security Council, but the debates did not give any practical result, and now Nagorno Karabakh is depopulated of Armenians. In the conditions of the inactivity of the RF peacekeeping troops, more than 100.000 Armenians left their houses and cradle of Nagorno Karabakh during one week.
The humanitarian crisis of the forcibly displaced persons from Nagorno Karabakh was number one agenda in Armenia in the last half year and continues remaining together with security risks, which have not still been completely neutralized.
I would like to specially to thank all the countries and international organizations, which show continuous support to our country in overcoming this humanitarian crisis.
Despite the fact that democratic Armenia has undergone severe trials since 2020, we are resolute that democracy to ensure the security, the development and the stability of our country in the region.
Our region, the South Caucasus has a need of peace, and Armenia more than ever is decisive to make all possible political and diplomatic efforts for reaching so desirable peace in our region exclusively through honouring the territorial integrity and sovereignty of two countries, Armenia and Azerbaijan, and its basis should be the principles of 1991 Alma-Ata Declaration.
The next important step is the unblocking of the road and communication infrastructure by the countries of the region for reaching stability and peace, honouring each other’s territorial integrity, sovereignty and jurisdiction.
Armenia proposes to the region the Crossroads of Peace initiative, according to which, Armenia and Azerbaijan based on their sovereignty, jurisdiction, without any corridor conversations, should open their roads for each other.
We are ready to sign a treaty on the settlement of peace and relations with Azerbaijan with the condition of full preservation of the abovementioned principles, approaches and agreements and reciprocity.
Dear colleagues, once again I would like to thank all my colleagues for standing by Armenia in this difficult period and supporting the peace agenda of Armenia.