ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 23-ի նիստում քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանական Հանրապետության միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագիծը, որը ներկայացրել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
Հիմնական զեկուցողն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ընթացող սահմանազատման գործընթացին եւ դրա նախապատմությանը: «Այո՛, բանակցություններ պետք է լինեն, այո՛, սահմանազատում պետք է լինի, որը պետք է լինի սահմանազատման հիմքը, ոչ թե վերջնական թուղթը: Ըստ մեզ՝ սահմանազատման հիմքը պետք է լինեն 1993 թվականի փաստացի գործող սահմանները»,- ասել է զեկուցողը:
Հաջորդիվ պատգամավորն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների կողմից ապրիլի 19-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությանը: «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքով, այո, վարչապետին իրավունք է տրվում կազմել խորհրդակցական մարմիններ: Այն մարմնին, որը ղեկավարում է Մհեր Գրիգորյանը, որեւէ մեկն իրավունք չի տվել որոշում կայացնել, թե որտեղով է անցնում սահմանը: Սահմանի ցանկացած փոփոխություն պետք է հաստատվի հանրաքվեի միջոցով, տարածքի ցանկացած փոփոխություն պետք է հաստատվի հանրաքվեի միջոցով: Տարածքը դա այն տեղն է, այն հողն է, որի վրա գործում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը եւ որի վրա Հայաստանն ունի տիտղոս: Հետեւաբար, ցանկացած փոփոխություն պետք է հաստատվի հանրաքվեի միջոցով, այլ ոչ թե խորհրդակցական մարմին հանդիսացող հանձնաժողովի որոշումով»,- ասել է Արթուր Խաչատրյանը:
Նա նշել է, որ խմբակցությունն առաջարկում է ընդունել իրենց ներկայացրած ԱԺ հայտարարությունը, որտեղ հստակ նշվում է, թե ինչի հիման վրա պետք է տեղի ունենա սահմանազատումը:
«Սահմանազատումը պետք է տեղի ունենա միջազգային փաստաթղթերի՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Վիեննայի կոնվենցիայի, Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի հիման վրա՝ որպես ուղենիշ ունենալով ԵԱՀԿ քարտուղարության կողմից մշակած փաստաթուղթը սահմանազատման եւ սահմանագծման վերաբերյալ: Անհրաժեշտ է խաղաղություն հաստատել, որպեսզի լինի իրական սահմանազատում: Սահմանազատումը եւ սահմանագծումը պետք է լինեն իրար հաջորդող գործողություններ: Սահմանագիծը պետք է ճշգրտվի ամբողջ պարագծով եւ հետո անցնեն սահմանագծման: Ինչպես նշեցի, սահմանազատման հիմք պետք է հանդիսանա 1993 թվականի սեպտեմբերի 24-ի դրությամբ սահմանը, եւ նաեւ ճանապարհների ապաշրջափակում, հաղորդակցության ուղիների նկատմամբ ամբողջական, միաժամանակյա ապաշրջափակում՝ ինքնիշխանության պահպանմամբ»,- ասել է Արթուր Խաչատրյանը:
Հարակից ելույթում հանձնաժողովի անդամ Մարիա Կարապետյանը նշել է, որ քննարկվող նախագիծն օրեր առաջ՝ ապրիլի 9-ին, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 123-րդ հոդվածի համաձայն՝ քննարկվել է փակ ձեւաչափով եւ այն կարող էր քվեարկվել առանց քննարկման: Հարակից զեկուցողը նշել է, որ այսօր հնարավորություն է ընձեռվել հայտարարության տեքստը քննարկել նաեւ հրապարակային: «Հայտարարության նախագծով ընդդիմությունն ընդունում է, որ սահմանազատման իրավաքաղաքական հիմքը պետք է լինի կամ կարող է լինել ԱՊՀ անդամակցությունը: Սա լավ է: Սակայն բուն սահմանազատմանը վերաբերող պարբերության մեջ կա հետեւյալ նախադասությունը. «Երկու երկրների միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման իրավաքաղաքական առաջնային հիմք համարվող ԱՊՀ անդամակցությունը հաշվի առնելով՝ որպես երկու երկրների սահմանազատման ելակետ պետք է դիտարկել Ադրբեջանական Հանրապետության՝ ԱՊՀ պաշտոնական անդամակցման պահին՝ 24 սեպտեմբերի 1993 թվականին, փաստացի գործող (գոյություն ունեցող սահմանները), (հաստատված շփման գիծը)»: Ահա այս նախադասության պատճառով ես առաջարկում եմ, որ հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն տա հայտարարության նախագիծը ԱԺ լիագումար նիստ կրկին տանելու առաջարկին»,- պարզաբանել է Մարիա Կարապետյանը՝ նշելով, որ ՀՀ-ն ունի պետական սահման: «Այս նախադասությունն առաջարկում է հրաժարվել այդ սահմանից եւ որպես ելման կետ ընդունել 1993 թ. շփման գիծը, կամ այսպես կոչված, փաստացի գործող սահմանը, ինչն ադրբեջանական խոսույթ է: Սա բացարձակապես անընդունելի է, եւ Հայաստանի համար իրավական, քաղաքական, դիվանագիտական եւ ռազմական ռիսկեր է պարունակում»,- ասել է նա:
Պատգամավորի խոսքով եթե Հայաստանն սկսի պաշտպանել 1993 թվականի շփման գիծը, արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Հայաստանը պետք է հրաժարվի Հայաստանի այն տարածքներից, որոնք 1993 թվականից մինչ այսօր գտնվում են Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո:
Քննարկման ընթացքում իրենց իրարամերժ տեսակետներն են հայտնել ընդդիմադիր եւ իշխող խմբակցությունների պատգամավորները:
Մասնավորապես հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը կարծիք է հայտնել է, որ ներկայացված հայտարարության նախագիծն ընդհանրապես չի նպաստում Հայաստանի կառավարության հռչակած խաղաղության գործընթացին, այն հակոտնյա է Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերին:

At April 23 sitting, the NA Standing Committee on Foreign Relations debated the NA draft statement on Delimitation and Demarcation between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan authored by the NA Armenia Faction, which presented the deputy of the Armenia Faction Artur Khachatryan.
The key rapporteur touched upon the delimitation process going on between Armenia and Azerbaijan and its background. “Yes, negotiations should be, yes, delimitation should be. Which should be the basis of delimitation, but not the final paper. According to us, the basis of delimitation should be the factual current borders of 1993,” the rapporteur said.
Afterwards the deputy referred to the agreement reached by the commissions on Delimitation of Armenia and Azerbaijan on April 19. “Yes, the Prime Minister is given right to form advisory bodies by the law on Structure and Activity of Government. The body that leads Mher Grigoryan, nobody has given right to make a decision, where the border passes. Any change of border should be approved through referendum, and any change of territory should be approved through referendum. The territory is the place, the land, on which the sovereignty of Armenia functions, and on which Armenia has a title. Therefore, any change should be approved through referendum, but not by the decision of a commission being an advisory body,” Artur Khachatryan said.
He noted that the faction proposed to adopt the NA statement, where it is clearly noted on what basis the delimitation should take place.
“The delimitation should take place on the basis of the UN Charter, the Vienna Convention, the Helsinki Final Act, having as a guideline the document on delimitation and demarcation developed by the OSCE Secretariat. It is necessary to establish peace, in order to have real delimitation. The borderline should be adjusted around the entire perimeter and then pass to demarcation. As I mentioned, basis for delimitation should be the border by September 24, 1993, and also unblocking of roads, complete, simultaneous unblocking towards communication ways by maintaining sovereignty,” Artur Khachatryan said.
In her co-speech the Committee member Maria Karapetyan noted that the draft under debate was considered a few days ago, on April 9, according to Article 123 of the law Rules of Procedure of the National Assembly in closed format, and it could be voted without debate. The co-rapporteur mentioned that today an opportunity was given to debate the text of the statement publicly. The opposition admits by the draft statement that the legal-political basis of delimitation should be or can be the membership to the CIS. This is good. However, the in the paragraph regarding the very delimitation there is the following sentence: “Taking into consideration of membership to the CIS being as a legal-political primary basis for delimitation and demarcation between the two countries, we should observe as a starting point for delimitation of the two countries the factually functioning (the existing borders), (the approved line of contact) at the moment of the official membership to the CIS September 24, 1993. So, because of this sentence I propose that the Committee gives negative conclusion to the proposal of taking the draft statement again to the NA plenary sitting,” Maria Karapetyan clarified, stating that the Republic of Armenia has a state border. “This sentence offers to refuse that border and to accept as a starting point the line of contact of 1993, or the so called, the factual functioning border, which is an Azerbaijan uses. This is absolutely unacceptable, and contains legal, political, diplomatic and military risks for Armenia,” he said.
According to the deputy, if Armenia begins defending the line of contact of 1993, whether this means that Armenia should refuse the territories of Armenia, which are under occupation of Azerbaijan from 1993 until now.
During the debate the deputies of the opposition and ruling factions expressed conflicting viewpoints.
The Committee Chair Sargis Khandanyan particularly expressed an opinion that the draft statement does not promote at all the peace agenda declared by the Government of Armenia, it is an antipode to the state interests of the Republic of Armenia.