Արման Եղոյանը կարեւորել է ԵՄ օժանդակությունը Հայաստանին
Դուք Հայաստանում եք մեզ համար դժվարին ժամանակներում. Հայաստանը կանգնած է լուրջ մարտահրավերների առջեւ. այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը՝ ողջունելով ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար Վասիլիս Մարագոսին:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 26-ին, որին մասնակցել են նաեւ ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի տեղակալ Յան Պլեշինգերը, ԵՄ առաքելության ղեկավարի տեղակալ Մարեկ Կուբերսկին, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մերի Գալստյանը, հանձնաժողովի անդամներ Սոնա Ղազարյանը, Արսեն Թորոսյանը եւ Տաթեւիկ Գասպարյանը:
Վասիլիս Մարագոսը, շնորհակալություն հայտնելով պատագամավորներին ջերմ ընդունելության համար, ներկայացրել է Եվրոպական միության ձեռնարկած քայլերը՝ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայ բնակիչների կարիքները հոգալու համար: Պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ այս նպատակով արդեն իսկ որոշում կա տրամադրելու 5 միլիոն եվրո:
Արման Եղոյանը կարեւոր է համարել Եվրոպական միության կողմից եկող աջակցությունը Հայաստանին այս բարդ ժամանակաշրջանում՝ միաժամանակ ընդգծելով հետագա ներդրումների, ծրագրերի ընդլայնման կարեւորությունը, ինչին կարող են նպաստել ԵՄ պատվիրակության եւ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչների պարբերական հանդիպումները:
Պատգամավորները բարձր են գնահատել ԵՄ առաքելության գործունեությունը: Հայաստանի տարբեր քաղաքներում նոր կենտրոնների բացումը, ըստ նրանց, թույլ կտա առավել մանրամասն տեղեկատվություն ուղարկելու Բրյուսել՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ:
Զրույցի առանցքային թեմաներից են եղել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման արագացման հարցերը, առաջարկ է հնչել ճանապարհային քարտեզն առկա մարտահրավերներին համապատասխան փոփոխությունների ենթարկել:
Վասիլիս Մարագոսը ներկայացրել է առաջիկայում իրականացվելիք ծրագրերի առաջնահերթությունները, իր տեսլականն առկա խնդիրների վերաբերյալ: Ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ համատեղ աշխատանքներն առավել կառուցողական շարունակելու համար:

А.Егоян подчеркнул важность помощи ЕС Армении
“Вы находитесь в Армении в сложнейшие для нас времена. Армения сталкивается с серьезными вызовами”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян, приветствуя новоназначенного главу делегации Евросоюза (ЕС) в РА Василиса Марагоса.
26 сентября состоялась встреча, на которой присутствовали заместитель главы делегации ЕС Ян Плешингер, заместитель руководителя миссии ЕС Марек Куберски, зампредседателя Постоянной комиссии НС по европейской интеграции М.Галстян, члены комиссии С.Казарян, А.Торосян, Т.Гаспарян.
Василис Марагос, поблагодарив депутатов за теплый прием, представил предпринятые ЕС шаги по удовлетворению нужд вынужденных переселенцев-армян из Нагорного Карабаха. Глава делегации отметил, что уже есть решение выделить на эти цели 5 млн евро.
А.Егоян подчеркнул важность помощи ЕС Армении в этот трудный период, при этом особо выделив необходимость дальнейших инвестиций, расширения программ, чему могут способствовать регулярные встречи представителей делегации ЕС и НС РА.
Депутаты высоко оценили деятельность миссии ЕС. По их словам, открытие новых центров в разных городах Армении позволит направлять в Брюссель более подробную информацию о текущей ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Одной из ключевых тем беседы стали вопросы ускорения реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, предложено привести “дорожную карту” в соответствие с существующими вызовами.
Василис Марагос представил приоритеты реализуемых в будущем программ, свое видение насущных проблем. Достигнут ряд договоренностей для более конструктивного продолжения совместной работы.