Հայաստանը եւ Չեխիան մշտապես լավ բարեկամներ են եղել, ունեն համագործակցության լավագույն ավանդույթներ ու արժեքներ: Բարձր եմ գնահատում Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Չեխիայի խորհրդարանի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների մակարդակը. այս մասին սեպտեմբերի 19-ին ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի անդամ, ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Կիրակոսյանը  Երեւանում գտնվող Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նախագահ Յանա Կրուտակովայի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ:
Ըստ Լիլիթ Կիրակոսյանի՝ երկու երկրների միջեւ առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, վերջին տասնամյակում բավականին ակտիվ է եղել համագործակցությունը երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ: Նա փաստել է, որ բարեկամական խումբը պատրաստ է սերտ համագործակցել չեխական կողմի հետ:
ԱԺ պատգամավորն անդրադարձել է տարածաշրջանային խնդիրներին՝ կարեւորելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքումն ու խաղաղության օրակարգի հաստատումը տարածաշրջանում: Պատգամավորը փաստել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո ադրբեջանական կողմը չի պահպանում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ինչը մեծ վտանգ է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման առումով: Լիլիթ Կիրակոսյանը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 բնակչությանը կանգնեցրել է հումանիտար ճգնաժամի առջեւ:
Չեխական կողմը հետաքրքրվել է Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների ճակատագրով: Ի պատասխան նշվել է, որ Հայաստանն ամեն ինչ անում է, որ հայ ռազմագերիներն օր առաջ վերադառնան հայրենիք:
Յանա Կրուտակովան տեղեկացրել է, որ նախորդ տարի աշնանը Չեխիայում հայկական պատվիրակության հետ հանդիպմանը քննարկվել են գյուղատնտեսությանն ու շրջակա միջավայրին առնչվող բազմաթիվ հարցեր: Նրա հավաստմամբ չեխական կողմն ունի օրենքներ, որոնք կարող են ընդունելի լինել Հայաստանի համար: Չեխ գործընկերն անդրադարձել է երկու օրենսդրական նախաձեռնության, որոնք այս պահին մշակվում են չեխ մասնագետների կողմից. առաջինը ջրային ռեսուրսների, իսկ երկրորդը հողերի որակի պահպանմանը վերաբերող հարցերն են: Նշվել է, որ նախորդ օրը բարեգործական հիմնադրամների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն արդեն քննարկվել են երկու ոլորտների վերաբերյալ մի շարք խնդիրներ:
Լիլիթ Կիրակոսյանն այս ոլորտում համագործակցության համատեքստում արժեւորել է Չեխիայի օրենսդրության ուսումնասիրությունը եւ հաջողված փորձի տեղայնացումը:
Կողմերը բարձրացված հարցերն առաջիկայում առավել խորությամբ քննարկելու պատրաստակամություն են հայտնել:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 19-ին հրավիրել է արտահերթ նիստ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ այսօր Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետ: Հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանն այսօր՝ ժամը 13:00-ից հետո լայնածավալ ագրեսիայի է սկսել...
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները սեպտեմբերի 19-ին հանդիպել են Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նախագահ Յանա Կրուտակովայի գլխավորած պատվիրակության անդա...

Armenia and the Czech Republic have always been good friends, they have best traditions and values of cooperation. I highly appreciate the level of friendly relations between the National Assembly of Armenia and the Czech Parliament: The member of the RA NA Armenia-Czech Republic Friendship Group, the member of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection Lilit Kirakosyan said during the meeting with the Chairperson of the Committee on Environment of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament Yana Krutáková on September 19.
According to Lilit Kirakosyan, there a political dialogue of high level between the two countries, in recent decade the cooperation between the parliaments of the two countries has been rather active. She documented that the Friendship Group is ready to closely cooperate with the Czech side.
The NA deputy touched upon the regional problems, highlighting the signing of the Peace Treaty between Armenia and Azerbaijan. The MP documented that after November 9, 2020 Trilateral Statement the Azerbaijani side does not preserve the reached agreements, which is a great danger in terms of the establishment of peace in the region. Lilit Kirakosyan reminded that Azerbaijan put the 120.000 population of Nagorno Karabakh before the humanitarian crisis.
The Czech side inquired about the fate of Armenian prisoners of war being held in Azerbaijan. In response it was noted that Armenia does its best that Armenian prisoners of war will return to their homeland as soon as possible.
Yana Krutáková informed that in autumn of the previous year at the meeting with the Armenian delegation in the Czech Republic numerous issues on agriculture and environment were discussed. As she assured, the Czech side has laws, which can be acceptable for Armenia. The Czech colleague touched upon two legislative initiatives, which at this moment are under elaboration by the Czech specialists: The first is the issue of water resources, and the second - the preservation of the soil quality. It was mentioned that on the previous day, at the meeting with the representatives of the charity foundations a number of problems on the two spheres were discussed.
In the context of cooperation in this sphere, Lilit Kirakosyan evaluated the study of the Czech legislation and the localization of the succeeded experience.
The sides expressed readiness for more deeply discussing the raised issues in the near future.
On September 19, the members of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection met with the members of the delegation led by the Chairperson of the Committee on Environment of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament Y...