ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, խմբակցության անդամներ Արծվիկ Մինասյանը, Արմեն Գեւորգյանը, Էլինար Վարդանյանը եւ Արմենուհի Կյուրեղյանը սեպտեմբերի 13-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով), ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ներկայացուցիչների եւ ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտի հետ:
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման եւ կարեւոր հարցի՝ ՀՀ ընտրական օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունների վերաբերյալ խմբակցության տեսակետներին ծանոթանալու համար: Պատգամավորները եվրոպացի գործընկերներին են ներկայացրել իրենց մտահոգություններն ու դիտողություններն օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունների վերաբերյալ՝ նշելով, որ նախաձեռնությունը  ստացել են նախորդ օրը, բացի այդ՝ այն չի քննարկվել հանրության եւ քաղաքական դաշտի հետ: Ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորներն անդրադարձել են համապետական եւ ՏԻՄ ընտրական գործընթացներում, ինչպես նաեւ ՏԻՄ ընտրություններից հետո արձանագրված իրողություններին ու խախտումներին, ժողովրդավարական գործընթացներին խանգարող օրենսդրական կարգավորումներին, օրենսգրքում առաջարկվող խնդրահարույց դրույթներին:
ՀՀ քաղաքական դաշտի ներկայացուցիչների, այլ կառույցների հետ հանդիպումներից հետո պատվիրակությունը պատրաստելու է համատեղ կարծիք-զեկույց: Այն պատրաստ է լինելու առաջիկա հոկտեմբերի սկզբին:

13 сентября руководитель фракции НС “Армения” С.Оганян, члены фракции А.Минасян, А.Геворкян, Э.Варданян и А.Кюрегян встретились с членами Европейской комиссии (Венецианской комиссии) "Демократия через право", представителями ОБСЕ/БДИПЧ и главой офиса СЕ Мартиной Шмидт.
Приветствуя членов делегации, С.Оганян выразил благодарность за встречу и за ознакомление с мнением фракции по важному вопросу – намеченным изменениям в Избирательном кодексе РА. Депутаты изложили европейским коллегам свои опасения и замечания относительно запланированных в кодексе изменений, отметив, что инициатива поступила к ним накануне, к тому же она не обсуждалась с общественностью и политическим полем. Депутаты оппозиционной фракции коснулись реалий и нарушений, зафиксированных в процессе выборов в общегосударственные и местные органы власти, подняли другие проблемные положения кодекса.
После встреч с представителями политического поля РА и других структур делегация подготовит совместный заключительный доклад, который будет готов в начале октября.