ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը սեպտեմբերի 13-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հարավաֆրիկյան Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անդրե Յոհաննես Խրունեւալդիին:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ Սարգիս Խանդանյանը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության հետ բազմաբնույթ հարաբերությունների զարգացումը եւ պատրաստակամ է ակտիվացնել փոխգործակցութունը տարբեր բնագավառներում ու վեր հանել այն ուղղությունները, որտեղ առկա են իրական նախադրյալներ եւ փոխադարձ հետաքրքրություն:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ պատրաստակամ է աջակցել երկու երկրների փոխգործակցության ձեւավորման եւ զարգացման գործընթացին նպաստող աշխատանքներին:
Քաղաքական երկխոսության համատեքստում Սարգիս Խանդանյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ու նշանակությունը: Նրա խոսքով միջխորհրդարանական կապերը խթանում են երկկողմ հարաբերությունների փոխըմբռնման եւ փոխվստահության մթնոլորտի ձեւավորումը:
Նշվել է, որ մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության իրատեսական ներուժ կա, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել եւ առավել արդյունավետ օգտագործել դրանից բխող հնարավորությունները:

13 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Южно-Африканской Республики (ЮАР) в РА Андре Йоханнеса Хруневальди.
Приветствуя посла в парламенте, С.Ханданян отметил, что Армения придает значение развитию многогранных отношений с ЮАР и готова активизировать сотрудничество в различных сферах, выделив направления, где есть реальные предпосылки и взаимный интерес.
Посол, поблагодарив за теплый прием, отметил, что готов содействовать работе по становлению и развитию взаимодействия между двумя странами.
В контексте политического диалога С.Ханданян подчеркнул роль и значение парламентской дипломатии. По его словам, межпарламентские связи способствуют формированию атмосферы взаимопонимания и взаимного доверия в двусторонних отношениях.
Отмечен существующий реальный потенциал взаимодействия по ряду направлений, в которых необходимо предпринимать шаги к более эффективному использованию возможностей.